Fidesz opuszcza frakcję EPL w PE. Prof. Młyńczyk: Orban skazuje się na marginalizację

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 19:11
Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają grupę chadeków w Parlamencie Europejskim. Viktor Orban już wcześniej groził, że Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, jeśli grupa w Europarlamencie przyjmie zmiany w jej regulaminie, które umożliwiają wykluczenie nie tylko jednego posła, ale też całej partii. Takie zapisy zostały przyjęte (3.04). Prof. Łukasz Młyńczyk uważa, że była to decyzja wyprzedzająca, bo o wyrzuceniu Fideszu z EPL mówiono od dawna.
Victor Orban
Victor OrbanFoto: PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ

orban-free-shutt-1200.jpg
Francuski publicysta: Fidesz odstawał od reszty EPL, która poszła mocno w lewą stronę

W liście do szefa frakcji Manfreda Webera Orban podkreślał, że nowe ustalenia są antydemokratyczne, niesprawiedliwe i nie do zaakceptowania. Napisał też o rozczarowaniu tym, że kiedy Europa zmaga się z pandemią, EPL zajmuje się ograniczaniem praw własnych członków. Jeśli nawet wszyscy europosłowie z Fideszu wyjdą z grupy EPL, to chadecy pozostaną największą frakcją w Europarlamencie, bo nad drugą, socjalistami, nadal będą mieli przewagę liczebną. Ale z Węgrami mogą wyjść europosłowie także z innych krajów.


Posłuchaj
19:09 Jedynka-4-03-2021-więcej-świata.mp3 Następstwa opuszczenia przez węgierski Fidesz frakcji EPL w Parlamencie Europejskim (Więcej świata/Jedynka)

 

Decyzja zła i dla Fideszu, i dla EPL

Prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego ocenia, że nie jest to dobra decyzja ani dla Fideszu, ani dla Europejskiej Partii Ludowej. Wskazuje, że z Polską i PiS-em dwie partie rządzące stawiają się poza głównym nurtem europejskiej polityki. Nawet jeżeli zostanie utworzona frakcja polsko-węgierska, to dla Parlamentu Europejskiego nie będzie miało to znaczenia. - Oba kraje skazują się na marginalizację - mówi.

Orban będzie zmarginalizowany

Zauważa, że Viktorowi Orbanowi opłacało się być w EPL, ponieważ dostawał parasol ochronny. Politolog ocenia, że pewne jego radykalizmy były jednak tonowane. - Odejście Orbana skaże go raczej na pewien rodzaj obstrukcji europejskiej, co też nie jest na rękę premierowi Węgier, bo będzie miał mniejszą siłę przebicia - mówi profesor. Sprawa przynależności Fideszu do EPL jest cały czas otwarta, węgierscy europosłowie opuścili jedynie frakcję EPL w Parlamencie Europejskim.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Prezydent Emmanuel Macron oficjalnie przyznał, że algierski prawnik i aktywista polityczny Ali Boumendjel był torturowany i został zamordowany przez armię francuską w 1957 r. Szef państwa wyraził życzenie kontynuowania prac rozpoczętych kilka lat temu w celu zebrania świadectw historyków o wydarzeniach wojny algierskiej, by "umożliwić rodzinom poznanie prawdy". Felieton Katarzyny Semaan.

Niemiecki kontrwywiad podjął decyzję o objęciu obserwacją skrajnie populistyczno-prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AFD), uznając to ugrupowanie za "podejrzany przypadek" na tle skrajnie prawicowym. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BFV) ma monitorować jej komunikację i wprowadzać informatorów w jej szeregi. Ale ewentualna inwigilacja nie dotyczy deputowanych AFD ani jej kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Rozmowa z Kamilem Frymarkiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Osiem osób zostało rannych, w tym kilka ciężko, w wyniku ataku nożownika w miejscowości Vetlanda w południowej Szwecji. Wszczęto śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego, a na razie zarzucono mu usiłowanie morderstwa. Nożownik był wcześniej znany policji. Sprawca to 22-letni obywatel Afganistanu. Ekspert ds. terroryzmu Magnus Ranstorp ze Szwedzkiej Akademii Obrony uważa, że zdarzenie przypomina ataki terrorystyczne, jakie miały miejsce wcześniej w innych krajach Europy. Felieton Michała Strzałkowskiego.    

Czytaj także:

Seksparty w czasie pandemii z udziałem europosła z Węgier. Parlamentarzysta wydał oświadczenie

"Za węgierską delegacją mogą podążyć kolejne". Dominika Ćosić o wyjściu Fideszu z EPP

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: prof. Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski), Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 4.03.2021

Godzina emisji: 17.33

ag
Czytaj także

"Rezolucja PE jest bezpodstawna". Viktor Orban staje w obronie Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:11
- Rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiająca Polskę nie ma podstaw w faktach - oznajmił premier Węgier Viktor Orban w wydanym w piątek oświadczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: Fidesz opuszcza frakcję EPL. Decyzję przekazał Viktor Orban

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:25
Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają frakcję Europejskiej Partii Ludowej. Szef węgierskiego rządu wysłał list w tej sprawie do przewodniczącego frakcji chadeków w Europarlamencie Manfreda Webera.
rozwiń zwiń