Publicysta o wizycie papieża Franciszka w Iraku: to zachęta do dialogu z islamem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:56
Papież Franciszek w drodze powrotnej do Rzymu z uznaniem wypowiedział się o przywódcy szyitów Alim as-Sistanim, którego odwiedził w Nadżafie. Nazwał go "wielkim mędrcem i człowiekiem Bożym". - To było wezwanie do dialogu, do pojednania, do wzajemnego przebaczenia, ale przede wszystkim do budowania nowej przyszłości - mówi o wizycie w Iraku Krzysztof Gołębiowski z KAI.
Papież Franciszek odprawia mszę w Irbilu w Iraku
Papież Franciszek odprawia mszę w Irbilu w IrakuFoto: PAP/EPA/Gailan Haji

franciszek irak pap 1200x660.jpg
Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Premier Iraku Mustafay al-Kazimi po wezwaniach Franciszka do pojednania zaapelował o narodowy dialog. Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że na bieżąco, w stanie uniesienia mówi się dużo rzeczy i podejmuje różne decyzje. - Jak to będzie w praktyce wyglądało, to się dopiero okaże - podkreśla. Zwraca uwagę, że Irak to kraj, który wychodzi z długoletniej wojny.


Posłuchaj
18:59 WS 8-03-2021.mp3 Podsumowanie wizyty papieża Franciszka w Iraku (Więcej świata/Jedynka)

Krzysztof Gołębiowski wskazuje, że tylko w ustach Franciszka słowa o pojednaniu brzmiały wiarygodnie. - Tylko papież mógł coś takiego powiedzieć - zauważa.

Na pokładzie samolotu wracającego do Rzymu Franciszek przyznał, że bliski, bezpośredni kontakt z wiernymi podczas wizyty w Iraku był dla niego "powrotem do życia po miesiącach więzienia" z powodu pandemii koronawirusa. Zapowiedział wizyty w Budapeszcie i - być może - w Bratysławie.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie używaniem przez Rosję i Chiny szczepionek przeciwko COVID-19 do osiągania celów dyplomatycznych. Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że pomoc w szczepieniach innym krajom powinna odbywać się przez instytucje międzynarodowe. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czy istnieje wspólna, unijna strategia wobec atomu? Niemiecki rząd wypłaci koncernom energetycznym około dwóch i pół miliarda euro odszkodowania w wyniku ugody, jako rekompensatę za straty poniesione w wyniku decyzji kanclerz Angeli Merkel o przyspieszonej rezygnacji z energii atomowej. Rozmowa z Wojciech Jakóbik Biznesalert.pl

Z powodu pandemii COVID-19 organizacja matur w wielu krajach wygląda inaczej niż zwykle. Egzaminy nie odbędą się w Wielkiej Brytanii, oceny tam wystawią nauczyciele. We Włoszech maturzyści mają tylko jeden, ale za to długi, ustny egzamin ze wszystkich przedmiotów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna), Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl)

Data emisji: 8.03.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Znamy kolejne plany papieża. Franciszek nie wyklucza podróży do Budapesztu i Bratysławy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:17
O tych planach mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Bagdadu do Rzymu. - Budapeszt jest dwie godziny drogi samochodem od Bratysławy. Czemu nie pojechać do Bratysławy? - zapytał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: kontakt z wiernymi był dla mnie powrotem do życia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:17
Papież Franciszek podkreślił, że chciałby jak najszybciej wznowić audiencje generalne z udziałem wiernych i wyraził nadzieję, że warunki pozwolą na to.
rozwiń zwiń