Białoruś wydala polskiego konsula. Eberhard: Łukaszenka pokazuje Polskę jako wroga

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:19
Konsul z konsulatu generalnego RP w Brześciu Jerzy Timofiejuk ma opuścić Białoruś. Powodem jest udział konsula w uroczystości upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich podkreśla, że to pretekst.
Flagi Białorusi
Flagi BiałorusiFoto: S.Tatiana/shutterstock

Putin Łukaszenka PAP 1200.jpg
Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy

Uroczystości jak co roku odbyły się w jednej ze szkół w Brześciu i wcześniej nikomu w niczym nie przeszkadzały. Adam Eberhard podkreśla, że były to uroczystości ku pamięci kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i cywilów, zamordowanych przez NKWD na terenach obecnej Białorusi, czyli na ziemiach brzeskiej, nowogródzkiej i grodzieńskiej po wkroczeniu tam armii sowieckiej.


Posłuchaj
19:12 jedynka-10-03-2021-więcej-świata.mp3 Polska jest na Białorusi traktowana jako dyżurny chłopiec do bicia, kiedy trzeba odwrócić uwagę społeczną (Więcej świata/Jedynka)

 


Białoruś PAP 1200.jpg
Wyroki dla dziennikarzy na Białorusi. Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

- Łukaszenka, wobec problemów politycznych, od wielu miesięcy wykorzystuje Polskę jako element koncentracji społecznej i pokazuje Polskę jako wroga - mówi analityk. Zwraca uwagę na nasiloną na Białorusi politykę historyczną zgodną z polityką historyczną Rosji, a także nasilające się antypolskie działania. Zaliczył do nich rugowanie języka polskiego z dwóch szkół państwowych, a ostatnio także ze szkół społecznych. - Łukaszenka chce rusyfikować, sowietyzować mieszkających na Białorusi Polaków - podkreśla.

Adam Eberhard jest zdania, że działania władz Białorusi mają związek z opublikowanym niedawno w internecie filmem o korupcyjnych schematach w tym kraju. Film odnotował już ponad 3 miliony odsłon. Aby czymś zająć społeczeństwo wydalono polskiego konsula, bo Polska jest - jak to ujął gość Programu 1 Polskiego Radia - dyżurnym chłopcem do bicia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Parlament Europejski zagłosował za odebraniem immunitetu byłemu szefowi rządu Katalonii Carlesowi Puigdemontowi i dwóm innym katalońskim politykom, których władze w Madrycie oskarżyły o zorganizowanie nielegalnego referendum niepodległościowego. Wszyscy podlegają europejskim nakazom aresztowania wydanym przez Hiszpanię, która ubiega się o ich ekstradycję. Jak dotąd Belgia odrzucała wnioski Hiszpanii. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Francja zaprzeczyła, że będzie produkować rosyjską szczepionkę na koronawirusa Sputnik V. Wcześniej Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) poinformował, że zawarł umowy z zakładami produkcyjnymi we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech na produkcję rosyjskiej szczepionki. Europejska Agencja Leków (EMA) wezwała kraje Unii Europejskiej, aby powstrzymały się na razie od wydawania zezwoleń na użycie rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19. Zaznaczono, że niezbędne jest, aby agencja dokonała przeglądu jej bezpieczeństwa oraz skuteczności. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że Europa nie będzie używać szczepionek do celów propagandowych. Zwrócił także uwagę na to, że Rosja i Chiny szeroko nagłaśniają swoje akcje szczepionkowe, a jednocześnie szczepią mniej ludzi niż UE. Rozmowa z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

John Kerry, wysłannik prezydent USA ds. zmian klimatu, b. wiceprezydent z wizytą w Brukseli. Oświadczył, że tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, to ostatnia nadzieja dla świata na rozwiązanie kryzysu środowiskowego. W Komisji Europejskiej usłyszał, że Unia będzie pracować ramię w ramię z USA, żeby szczyt w Glasgow skończył się sukcesem. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

„Budując mosty” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:54
Polskie Radio dla Zagranicy świętowało niedawno 85. urodziny. Jak wygląda codzienna praca redakcji? Co mówią o niej słuchacze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ reaguje na działania Mińska. Polska wydaliła białoruskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:19
 - W reakcji na nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz wobec polskiego konsula w Brześciu, Polska uznała dziś za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie - poinformował w środę podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń