Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 19:00
Komisja Europejska odrzuca zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału szczepionek na koronawirusa, które postawiło pięć krajów. - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CJ GUNTHER

johnson johnson szczepionka free shutter 1200 .jpg
"Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson już w przyszłym miesiącu"
Posłuchaj
21:05 Jedynka/Więcej świata - 15.03.2021 Szczepionki w UE, represje w Birmie, wizyta amerykańskich polityków w Japonii, 10. rocznica wybuchu wojny domowej w Syrii (Jedynka/Więcej świata)

Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa i Słowenia domagają się zwołania nadzwyczajnego szczytu w tej sprawie. Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela odpowiedział na to, że unijny szczyt według planu odbędzie się za niecałe dwa tygodnie, a pandemia koronawirusa ma być jednym z głównych tematów, dlatego jego zdaniem szybsze zwoływanie szczytu nie miało sensu.

Przed Unią Europejską pięć państw

Czy w związku z zarzutami dotyczącymi niesprawiedliwego podziału szczepionek, unijny system wspólnych zakupów, jest zagrożony? - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość. Nigdy wcześniej jako Wspólnota nie robiliśmy tego na taką skalę, przez co ten podział wywołuje duże spory - komentuje dr Paweł Kowalski.

- Protesty poszczególnych państw wynikają tak naprawdę z problemów wewnętrznych i też bardzo często z przekonania, że szczepimy za wolno. Jeżeli jednak spojrzymy na perspektywę całości, to okazuje się, że poza Stanami Zjednoczonymi, Izraelem, Wielką Brytanią, Chile i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Unia Europejska jest na czele świata. Z kolei cała reszta czeka na szczepienia za nami - twierdzi dr Paweł Kowalski.

Ekspert Jedynki zauważa, że Wielka Brytania - w której produkuje się część preparatu AstraZeneca - poza swoje granice nie wypuściła ani jednej szczepionki. - Wszystko, co produkuje, przeznacza na swój rynek i ewidentnie po brexicie potrzebuje tego sukcesu. Stany Zjednoczone mają Pfizera, z kolei Izrael kupił szczepionki po pięciokrotnie wyższych cenach niż wszędzie na rynku. Chile natomiast o szczepionce zaczęło rozmawiać z Chińczykami już w styczniu 2020 roku, kiedy jeszcze w Europie nikt nie przypuszczał (że dojdzie do pandemii - red.) i wszystkie szczepionki były tam testowane, gwarantując sobie, że po szczepieniach testowych, będą mieć pewne liczby zaszczepionych - dodaje.

Kiedy kolejne szczepionki?

W Unii Europejskiej wiele państw szczepi wolniej, niż początkowo to deklarowało. Komisja Europejska wskazuje jednak, że są też takie kraje, które szczepią szybciej niż inne. Należy do nich m.in. Polska, gdzie 92 proc. szczepionek sprowadzonych do kraju zostało już rozdysponowanych do punktów szczepień. Komisja Europejska przekonywała, że do wakacji 70 proc. dorosłych Europejczyków powinno zostać zaszczepionych.

- Wynik Polski jest absolutnie rewelacyjny i można powiedzieć, że szybkość szczepień jest bardzo duża. W przypadku szczepień pojawia się też pytanie, ile dawek będzie dostępnych na rynku. Firmom, które produkują szczepionki, też zależy, żeby wypychać je na rynek. Możemy spodziewać się, wraz z rejestracjami kolejnych szczepionek, że jedyną rzeczą, która będzie nas blokowała, są możliwości fabryk. Pamiętajmy przecież, że za Unią Europejską są państwa, które są dużo liczniejsze jako całość, więc jak już za chwilę zostaną nasycone wymienione wcześniej 3-4 kraje, wtedy szczepionka będzie w naturalnej kolejności szła na nasz rynek, ponieważ płacimy za to dużo - wyjaśnia dr Paweł Kowalski.

W audycji także:

- coraz krwawsze represje wobec demonstrantów w Birmie. Tamtejszy Związek Pomocy Więźniom Politycznym ustalił, że w niedzielę birmańskie służby bezpieczeństwa zastrzeliły przynajmniej 38 uczestników protestów przeciwko przewrotowi wojskowemu, chociaż część niezależnych birmańskich mediów pisze nawet o 60 ofiarach śmiertelnych. W niebezpieczeństwie są też dziennikarze. Materiał Magdaleny Skajewskiej;

- amerykański sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin przybyli z wizytą do Japonii. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. Jej celem jest wzmacnianie sojuszów USA w Azji, które mają stanowić przeciwwagę dla działań Chin. Rozmowa z dr. Jackiem Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu;

- 10. rocznica wybuchu wojny domowej w Syrii. Czy istnieje realna szansa na wygaszenie konfliktu? Materiał Wojciecha Cegielskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Preparat firmy Johnson & Johnson. Dr Michał Sutkowski: szczepionka jest bezpieczna i skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W czwartek zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i może być podawany osobom powyżej 18 roku życia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA i UE razem chcą chronić klimat. Jakub Wiech: mają wspólne cele

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:32
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne, wynosi 2,5-4 bilionów dolarów. Podczas spotkania z francuskimi politykami Kerry wezwał największe gospodarki świata do szybszych redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnienia, że do 2050 r. osiągną neutralność klimatyczną. Ekspert energetyczny Jakub Wiech ocenia, że USA i UE mają te same cele.
rozwiń zwiń