Konflikt Bidena i Putina. Dr Eberhardt: dla rosyjskiej dyplomacji USA są ulubionym przeciwnikiem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 18:41
- Rosyjska polityka za każdym razem polega na "wkładaniu nogi w drzwi" tam, gdzie można Ameryce zaszkodzić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Stany Zjednoczone zdecydują się na nałożenie sankcji, które zaszkodzą Rosji przy budowie gazociągu Nord Stream 2?
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Joe Biden PAP 1200.jpg
Konflikt USA-Rosja. Piotrowski: nie trzeba spoufalać się z Rosją
Posłuchaj
19:08 Jedynka/Więcej świata - 19.03.2021 Konflikt Bidena i Putina, szczepionka AstraZeneca, relacje unijno-tureckie, dezinformacja wokół szczepionek (Jedynka/Więcej świata)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował prezydentowi USA Joe Bidenowi przeprowadzenie w najbliższych dniach otwartej rozmowy przez internet. Biały Dom w odpowiedzi oświadczył jedynie, że USA i Rosja powinny nadal szukać sposobów na wzajemną współpracę.

Rzecznik Joe Bidena Jen Psaki wyjaśniła także, iż w piątek prezydent USA będzie przebywał w stanie Georgia, gdzie ma zaplanowanych wiele zajęć i z pewnością nie będzie miał czasu na rozmowę z Władimirem Putinem. Dodała przy tym, że amerykański prezydent nie żałuje, iż w niedawnym wywiadzie telewizyjnym nazwał Władimira Putina zabójcą i nie obawia się, że jego komentarze mogą doprowadzić do eskalacji napięć w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany, czy jest to początek nowej zimnej wojny, odpowiedział, że "zawsze mamy nadzieję na najlepsze, ale przygotowujemy się na najgorsze" i zaraz potem dodał: - Prezydent powiedział, że mimo wszystko nie ma sensu bawić się w megafonową dyplomację i handlować docinkami. Jest sens po prostu rozmawiać i kontynuować stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Głęboki kryzys między USA a Rosją?

Czy jest to polityczna gra, czy rzeczywisty kryzys na linii Waszyngton-Moskwa? - Mam wrażenie, że z głębokim kryzysem w relacjach amerykańsko-rosyjskich mamy do czynienia od lat. Również Donald Trump, chociaż miał takie nadzieje, nie zdołał wyprowadzić tych relacji na prostą. Tak też teraz, administracja demokratyczna, która doszła do władzy, ma za złe Rosjanom wpływanie na wybory, te ostatnie i te poprzednie, kiedy Trump pokonał Hilary Clinton - twierdzi dr Adam Eberhardt.

Zdaniem eksperta Jedynki wypowiedzi Joe Bidena są czymś niespotykanym, jeżeli chodzi o świat dyplomacji na tak wysokim szczeblu, ale są spowodowane pewnym kontekstem wewnątrzamerykańskim.

- Amerykańska elita polityczna, szczególnie ta skupiona wokół Joe Bidena, ma Rosji za złe politykę. Jeżeli na przestrzeni ostatnich lat przyjrzelibyśmy się rosyjskiej polityce, nie tylko w kontekście wyborczym w USA, to za każdym razem polega ona na "wkładaniu nogi w drzwi" tam, gdzie można Ameryce zaszkodzić (…). Z punktu widzenia rosyjskiej dyplomacji Stany Zjednoczone są ulubionym przeciwnikiem, który trochę podnosi status rosyjski - uważa dr Adam Eberhardt.

Czy spokojna odpowiedź Kremla na nazwanie Władimira Putina zabójcą i oskarżenie o ingerowanie w amerykańskie wybory, powoduje pewne zdziwienie? - Tego typu odpowiedzi przygotowują technologowie polityczni, którzy wiedzą, jak reagować, żeby tylko nie zwielokrotnić wrażenia, że strzał był celny i bolesny - słyszymy.

Amerykanie zdecydują się na sankcje?

- Tak naprawdę czekamy na to, jak będą wyglądały amerykańskie sankcje i przede wszystkim: w jakim zakresie będą dotyczyć gazociągu Nord Stream 2, ponieważ tutaj Amerykanie mogą uderzyć najmocniej. Problem polega na tym, że gazociąg jest już prawie wybudowany, gdyż do położenia zostało kilkadziesiąt kilometrów rur. Tak długo, jak Amerykanie mówią "zakażemy", to Rosjanie i Niemcy próbują metodą faktów dokonanych ten gazociąg dobudować. Pytanie brzmi, czy bardzo szybko pojawią się sankcje, które, jak np. sugeruje Bloomberg, mogłyby rzeczywiście uderzyć w główną firmę budującą gazociąg? - zastanawia się gość Jedynki.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna oraz że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi, w Europie znów zaczęto ją stosować. EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Felieton Michała Strzałkowskiego;

- po wideokonferencji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Jakie są obecnie relacje unijno-tureckie? Felieton Katarzyny Semaan;

- w Europie wokół szczepionek dochodzi do nagminnych zjawisk dezinformacji. Ślady prowadzą do Rosji. O skali tego zjawiska i celach, jakie stawiają przed sobą rosyjskie firmy hejterskie rozmawiały: Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Marta Kowalska (Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji). Dyskusję moderowała Magdalena Skajewska.

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadził: Paweł Lekki

  Goście: dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Marta Kowalska (Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji)

  Data emisji: 19.03.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

  Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 19:00
  Komisja Europejska odrzuca zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału szczepionek na koronawirusa, które postawiło pięć krajów. - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Konflikt ws. umowy brexitowej. Prof. Żukrowska: ta sprawa jest nie do rozwiązania

  Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:19
  Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii, zarzucając jej łamanie umowy brexitowej ws. kontroli celnych. - Wielka Brytania, przedłużając okres, w którym nie wprowadza się kontroli, powinna była porozumieć się z Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją

  Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:29
  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o relacjach polsko-francuskich Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
  rozwiń zwiń