Konferencja prasowa Joe Bidena. Ekspert: prezydent bardzo wyraźnie podkreślił wagę sojuszy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 20:30
Prezydent USA Joe Biden wyznaczył nowy cel dla swego rządu - 200 milionów szczepień przeciw COVID-19 w ciągu pierwszych 100 dni jego prezydentury. Podczas swojej konferencji prasowej Biden powiedział, że spodziewa się ostrej rywalizacji z Chinami i że nie wycofa w maju wojsk amerykańskich z Afganistanu.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden Foto: PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS/POOL

Iwo Bender 1200.jpg
"Nie jest dobrze z jego zdrowiem". Bender o pierwszej od objęcia urzędu konferencji Bidena

Walka z pandemią 

Mówiąc o walce z pandemią prezydent USA powiedział, że przyspieszenie szczepień jakie ma obecnie miejsce pozwoli na szybszy powrót do normalności. Światowe media zwracają uwagę na ambitny plan szczepionkowy Joe Bidena - 200 milionów szczepień przeciw COVID -19 w ciągu 100 dni prezydentury. Cel 100 mln szczepień już został osiągnięty. - Administracja Bidena już po 52 dniach osiągnęła ogromny cel zaszczepienia stu milionów Amerykanów. To jest bardzo duże osiągnięcie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund. 

Posłuchaj
21:43 Jedynka/Więcej świata 26.03.2021mp3 Konferencja prasowa Joe Bidena. Ekspert: prezydent bardzo wyraźnie podkreślił wagę sojuszy (Więcej świata/Jedynka)

 

Kryzys na granicy z Meksykiem 

Podczas trwającej ponad godzinę konferencji Joe Biden odpowiadał na pytania dotyczące spraw krajowych i zagranicznych. Amerykańskich dziennikarzy interesował przede wszystkim kryzys na granicy z Meksykiem. Biden przekonywał, że co roku USA mają do czynienia z fala nielegalnych imigrantów i że ogromna większość odsyłana jest z powrotem.

- Największym problemem w tym momencie na granicy ze Stanami Zjednoczonymi nie jest sama ilość przybywających imigrantów, ale to, że jest wśród nich dużo osób poniżej 18 roku życia - uważa gość audycji. - Trochę nie wiadomo, co można zrobić w przypadku nieletnich, szczególnie, że system imigracyjny został w dużym stopniu rozmontowany przez poprzednika Joe Bidena, Donalda Trumpa. To co proponuje administracja Bidena to jest odblokowanie, rozmontowanie tego tłoku, który jest na granicy, otworzenie nowych centrów - zwraca uwagę Michał Baranowski. 


1200_Palestyna_shutterstock.png
15 mln dolarów na walkę z pandemią COVID-19. USA pomoże Palestyńczykom

Wojska w Afganistanie 

Amerykański przywódca podczas konferencji prasowej zapowiedział, że nie wycofa w maju wojsk amerykańskich z Afganistanu. - Bardzo ważne dla nas i w kontekście międzynarodowym była informacja o tym, że USA nie będą wycofywały wojsk z Afganistanu do 1 maja. To jest również bardzo ważna informacja w kontekście NATO - wskazuje gość audycji. 

Ekspert zwraca uwagę, że kwestią ważną, którą poruszył prezydent USA podczas swojego wystąpienia była strategia USA wobec Chin. - Prezydent Biden podkreślił bardzo wyraźnie wagę sojuszy, wagę partnerstw i właśnie odbudowywaniem tych sojuszy zajmuje się sekretarz stanu Anthony Blinken odwiedzający Europę po tygodniu podróży do Azji - mówi Michał Baranowski.  

Ograniczenie dostępu do broni 

Krótko przed konferencją Joe Biden zapowiadał pilne działania w kwestii ograniczenia dostępu do broni w USA. To w związku z ostatnimi wydarzeniami, które miały miejsce w Kolorado oraz Georgii. Czy prezydent jest tutaj w stanie cokolwiek zrobić? - Jest to temat, który bardzo dzieli Amerykanów i niestety strzelaniny, seryjne morderstwa stały się normalnością w USA - ocenia ekspert. - Spodziewam się, że to nie będzie specjalnie duży priorytet tej administracji, ponieważ mają oni ograniczony kapitał polityczny - dodaje. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Unia Europejska odpowiedziała na stanowczy głos premiera Mateusza Morawieckiego i przyłączyła się do żądania natychmiastowego uwolnienia prezes Związku Polaków na Białorusi Angeliki Borys i Andrzeja Poczobuta z zarządu Związku. Gościem audycji był Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich

Białoruś i Rosja chcą stworzyć trzy wspólne centra szkoleniowo - bojowe, w tym jedno - sił powietrznych - przy granicy z Polską. A tymczasem w Rosji kończą się manewry wojsk białoruskich i rosyjskich. Więcej w materiale reporterskim Michała Strzałkowskiego. 

- Francuskie MSW sprzeciwia się budowie największego meczetu w Europie, który ma powstać w Strasburgu. Ministerstwo twierdzi, że konstrukcję świątyni wspiera turecka organizacja wspierająca separatyzm. Merostwo Strasburga chce przeznaczyć na jego budowę ponad 2,5 miliona euro. Więcej w materiale Stefana Foltzera. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Magdalena Skajewska 

Goście: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), Michał Baranowski (German Marshall Fund)

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Wideoszczyt UE. Rozpoczęła się dyskusja z prezydentem USA

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 21:30
Na wideoszczycie unijni przywódcy połączyli się z prezydentem USA Jose Bidenem. To pierwsza, wspólna rozmowa liderów krajów członkowskich z amerykańskim przywódcą od 2009 roku. Wtedy po raz ostatni zorganizowano szczyt Unia Europejska - USA w którym wziął udział ówczesny prezydent Barack Obama.
rozwiń zwiń