Spotkanie Morawiecki-Orban-Salvini. Ekspert: cel jest jednoznaczny

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:20
- Cel spotkania jest jednoznaczny: wzmocnienie ugrupowań, których liderzy dzisiaj się spotkali, w Parlamencie Europejskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas oświadczenia dla mediów po spotkaniu w Budapeszcie
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas oświadczenia dla mediów po spotkaniu w BudapeszcieFoto: PAP/Marcin Obara

Jan Parys 1200.jpg
Rozmowy Morawiecki-Orban-Salvini. Parys: ich ugrupowania są dyskryminowane, mają prawo łączyć siły

Plan utworzenia konserwatywnej grupy

Premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban oraz lider włoskiej partii Liga Północna Matteo Salvini spotkali się dzisiaj (1.04) w Budapeszcie. Tematem rozmowy jest między innymi plan utworzenia nowej konserwatywnej grupy w Parlamencie Europejskim. - PiS, Fidesz, Liga chcą odgrywać większą rolę w Parlamencie Europejskim. PE jest taką instytucją, że jeżeli nie uda się zbudować szerszej kolacji czy kolacji z większą liczbą członków, to ma się mniejsze przywileje administracyjne, finansowe, a także polityczne - podkreśla dr Kamil Zajączkowski. 

Posłuchaj
21:07 Więcej świata - Jedynka.mp3 Spotkanie szefów rządów Polski i Węgier oraz Matteo Salviniego. Ekspert: cel jest jednoznaczny (Więcej świata/Jedynka)

 


Druga siła w PE 

Po opuszczeniu przez węgierski Fidesz Europejskiej Partii Ludowej premier Viktor Orban zapowiedział, że jego kraj - wraz z Polską i Włochami - spróbuje przeorganizować europejską prawicę. Prawo i Sprawiedliwość należy w Parlamencie Europejskim do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Z kolei Liga Północna - do grupy Tożsamość i Demokracja.

- Gdyby udało się połączyć europejskich konserwatystów i ugrupowanie Salviniego, to byłaby to druga siła w Parlamencie Europejskim - uważa ekspert. - Natomiast tutaj są problemy wewnątrzwłoskie, bo właśnie w tym ugrupowaniu, gdzie dzisiaj jest PiS, są bracia włoscy, którzy są w konflikcie politycznym z Salvinim. Z drugiej strony PiS-owi nie opłacałoby się tworzyć nowej siły politycznej, gdyż nie miałby wtedy decydującego głosu - ocenia dr Zajączkowski. 

Jak dodaje ekspert, nowe ugrupowanie, które by powstało, połączyłoby nie tylko Salviniego i Orbana, ale także partie, które mają pozytywny stosunek do Władimira Putina. - Dlatego PiS mówił przed spotkaniem, że jednoczmy się, ale raczej w ramach europejskich konserwatystów - tłumaczy. 

Czytaj także: 

Ponadto w audycji: 

- Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ogłosił głodówkę w kolonii karnej. Wiadomość ta ukazała się na jego kontach w mediach społecznościowych, gdzie poinformował, że "Zamiast pomocy medycznej mam tortury poprzez pozbawianie mnie snu (jestem budzony 8 razy w ciągu nocy)". Opublikowane zostało także jego podanie do naczelnika kolonii karnej. Nawalny przypomniał w tym piśmie, że "prawo do pomocy medycznej i oględzin przez zaproszonego lekarza specjalistę jest w prawie wyraźnie zapisane". Korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

- Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział rozszerzenie lockdownu na cały kraj. Nowe obostrzenia będą obowiązywały co najmniej przez miesiąc. W ramach wprowadzonego lockdownu w całej Francji będzie obowiązywała godzina policyjna. Władze kraju zapowiadają więcej ograniczeń w podróżach. Macron zapowiedział również przejście na nauczanie zdalne w szkołach. Placówki edukacyjne będą zamknięte przez trzy tygodnie. Prezydent poinformował także, że wkrótce bilans ofiar epidemii przekroczy 100 tysięcy. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że od początku epidemii w kraju zmarło ponad 95 tys. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Gościem audycji był prof. Tomasz Michalski z HEC Paris. 

- Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro mierzy się z największym kryzysem od początku swojej kadencji. Dymisję złożyło dwóch ministrów, szefowie armii, marynarki wojennej i sił powietrznych, a kraj we wtorek odnotował największą jak dotąd dzienną liczbę zgonów spowodowanych COVID-19. Tego dnia życie straciło 3780 zakażonych koronawirusem. Brazylia osiągnęła niechlubne drugie miejsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Kamil Zajączkowski (UW), prof. Tomasz Michalski (HEC Paris) 

Data emisji: 1.04.2021 r.

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Premier po spotkaniu z Orbanem i Salvinim: potrzebny jest renesans Europy i jej wartości

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:00
- Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Viktorem Orbanem i Matteo Salvinim.
rozwiń zwiń