Dr Konrad Zasztowt: Turcja jest zależna gospodarczo od UE

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 18:40
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali się w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. - Kwestia umowy migracyjnej jest być może jedyną, w której jest szansa na porozumienie między Turcją a Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Charles Michel, Recep Tayyip Erdogan i Ursula von der Leyen
Charles Michel, Recep Tayyip Erdogan i Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/PRESIDENTAL PRESS OFFICE HANDOUT

Posłuchaj
19:26 Jedynka/Więcej świata - 6.04.2021 Relacje unijno-tureckie, Władimir Putin, 80. rocznica niemieckiego ataku na Grecję, wybory w Bułgarii (Jedynka/Więcej świata)

Przed tą wizytą oczekiwano, że najwyżsi urzędnicy Wspólnoty omówią nowe kroki mające na celu ożywienie więzi między Unią Europejską, a Turcją. Czy powodem ocieplenia relacji na linii UE-Turcja jest konieczność przedłużenie obecnej bądź wypracowanie nowej umowy migracyjnej?

morawiecki pap 1200.jpg
Spotkanie Morawiecki-Orban-Salvini. Ekspert: cel jest jednoznaczny

- To jest ważna kwestia dla obu stron. Turcja otrzymuje niemałe pieniądze od UE, z kolei UE w ten sposób kupuje sobie spokój i zapobiega powrotowi sytuacji z czasów kryzysu migracyjnego 2015-2016. Być może to jest jedyna kwestia, w której między Brukselą, a Ankarą będzie zgoda - komentuje dr Konrad Zasztowt.

Ekspert Jedynki zauważa jednak, że w tej sprawie można spodziewać się szczegółowych negocjacji. - Tak naprawdę obie strony nie są zadowolone, jak w ostatnich latach wyglądała realizacja tego porozumienia. Ankara narzeka, że pieniądze nie wpływają na czas i są wstrzymywane. Z kolei UE zwraca uwagę, że Turcja nie przyjmuje tych migrantów, którzy według umowy powinni być przyjęci z powrotem z Grecji - słyszymy.

Co z pozostałymi kwestiami?

W ostatnich latach między UE, a Turcją pojawiło się wiele innych punktów zapalnych, m.in. dotyczących Libii i Grecji. Czy można spodziewać się, że wszystkie one pójdą w niepamięć?

- Dlatego też podkreśliłem, że kwestia umowy migracyjnej jest być może jedyną, w której jest szansa na porozumienie między Turcją, a UE. Natomiast wszystkie pozostałe kwestie pozostają w zawieszeniu bądź ich potencjał konfliktowy narasta. Jeżeli spojrzymy na naruszenia praw człowieka i represje wobec politycznej opozycji w Turcji, to one trwają od puczu w 2016 roku i nigdy nie zakończyły się, tylko nabierają jeszcze szybszego tempa - twierdzi dr Konrad Zasztowt.

Charles Michel przed spotkanie w Ankarze rozmawiał z prezydentem Cypru i z prezydentem Grecji, a był także w Libii. W ten sposób podjął próbę wyciszenia pól konfliktowych z Turcją?

- Z pewnością tak. Ten konflikt jest bardzo niebezpieczny i może mieć katastrofalne skutki dla państw UE, Cypru, Grecji i dla samej Turcji. Obie strony pokazały w zeszłym roku bardzo bezkompromisowe podejścia, tj. Grecja i Turcja stanęły praktycznie na krawędzi konfliktu zbrojnego, więc nie jest dziwne, że unijni urzędnicy starają się wyciszyć ten konflikt - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Turcja zależna gospodarczo od UE

Zdaniem dr. Konrada Zasztowt Wspólnota i Turcja dysponują mocnymi argumentami podczas negocjacji. - Przede wszystkim Turcja jest zależna gospodarczo od UE, a w sytuacji konfliktu z USA, który narasta w tej chwili, to jest logiczne, że prezydent Erdogan dąży do jakiejś poprawy relacji z UE - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która umożliwia mu ubieganie się o dwie kolejne kadencje prezydenckie po upłynięciu obecnej w 2024 roku. Oznacza to, że Putin będzie mógł startować w następnych wyborach i w rezultacie pozostać na stanowisku do 2036 roku. Władimir Putin stoi na czele Rosji od 2000 roku. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Premier Bojko Borisow wygrał wybory w Bułgarii, lecz może nie utworzyć koalicji rządzącej. Rozmowa z dr. Spasimirem Domaradzkim z Uczelni Łazarskiego.

- Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta. Z kolei Berlin ma całkowicie odmienne zdanie. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski), dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 6.04.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Prof. Krzysztof Wielecki: UE brnęła w spory ideologiczne, a nagle przyszła pandemia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 18:38
Trwa unijny wideoszczyt, który poświęcony jest głównie szczepieniom przeciwko COVID-19. - Koronawirus w tym momencie bardzo brutalnie sprawdza wszystkie instytucje, rozwiązania i problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy Wspólnota zda test, którym jest trwająca pandemia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport ekspertów WHO o genezie COVID-19. Dr Michał Bogusz: jest ogólnikowy i zachowawczy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 19:00
Raport ekspertów WHO o genezie COVID-19 jako najbardziej prawdopodobną wskaże tezę o przeniesieniu się koronawirusa na ludzi z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia, np. kota - podała we wtorek agencja AFP. Raport ma w praktyce odrzucić teorię o wycieku z laboratorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Bonikowska: sprawy zdrowia publicznego trzeba wynieść poza bieżącą politykę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 19:05
Przywódcy ponad 20 państw i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poparli pomysł stworzenia międzynarodowego traktatu, który pomógłby światu uporać się z przyszłą pandemią. Pod listem w tej sprawie podpisali się m.in. prezydent Francji, kanclerz Niemiec i premier Wielkiej Brytanii, a z pomysłem wyszedł szef Rady Europejskiej Charles Michel.
rozwiń zwiń