Napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:20
Minionej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie władze alarmują, że Rosja i wspierani przez nią bojówkarze eskalują sytuację na wschodzie kraju. Czy istnieje realne zagrożenie otwartej wojny? 
Prorosyjscy bojownicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) działają podczas ćwiczeń wojskowych na strzelnicy niedaleko kontrolowanego przez nich miasta Gorłówka na Ukrainie
Prorosyjscy bojownicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) działają podczas ćwiczeń wojskowych na strzelnicy niedaleko kontrolowanego przez nich miasta Gorłówka na UkrainieFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

ukraina wojna donbas wojsko lądowe armata armia free shut 1200.jpg
Szef NATO rozmawiał z prezydentem Ukrainy. Chodzi o napiętą sytuację w Donbasie

Prorosyjscy bojówkarze w ciągu ostatniej doby dokonali 14 ataków na pozycje ukraińskich sił rządowych. Wykorzystywali m.in. broń strzelecką, wielkokalibrowe karabiny maszynowe, granatniki i moździerze. Jeden ukraiński wojskowy poległ w wyniku ran postrzałowych, jeden w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.

Od początku roku straty ukraińskiej armii to co najmniej 24 poległych wojskowych i ponad 50 rannych. Według ukraińskich danych w niekontrolowanej przez Ukrainę części obwodów donieckiego i ługańskiego stacjonuje 28 tysięcy tzw. bojówkarzy, którymi kieruje około 2 tysięcy rosyjskich kadrowych oficerów. 


Posłuchaj
19:13 Jedynka/Więcej świata 7.04.2021.mp3 Wzrasta napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił (Więcej świata/Jedynka)

 

- Mamy do czynienia z koncentracją sił rosyjskich i tutaj mamy rozbieżne informacje, gdyż z jednej strony słyszeliśmy, że jest to największa koncentracja od 2015 roku, a z drugiej strony wielu ekspertów twierdzi, że tam naprawdę, jeżeli chodzi o sferę militarną, nie dzieje się nic nadzwyczajnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Pytanie brzmi, w jakim stopniu Rosjanie zmierzają do prowokacji granicznej, bo mają środki, aby zacząć prowokacje czy nawet wznowić wojnę na skalę lokalną, regionalną. (...). Z całą pewnością należy również rozpatrywać to w kontekście pewnej wojny informacyjnej, presji psychologicznej Rosji na Zachód - dodaje. 

Rozmowa z Joe Bidenem 

Ruchy rosyjskich wojsk są na tyle duże, że zaalarmowane było NATO oraz USA. Prezydenci Ukrainy i USA przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną. Do rozmowy między politykami doszło w trakcie zwiększonych napięć na wschodzie Ukrainy i przy rosnącej liczbie rosyjskiego wojska u granic wschodniego sąsiada Polski. - To była rozmowa, na której bardzo zależało Zełenskiemu - podkreśla gość audycji. - Widzimy na Zachodzie pewne zaniepokojenie, jednak można powiedzieć, że jest ono okresowe. Tego typu informacje, które teraz dobiegają z Kijowa, że grozi nam nowa fala konfliktu, one się pojawiają periodycznie, co też pokazuje jak bardzo niestabilna jest ta część kontynentu europejskiego - ocenia ekspert. 

Członkostwo Ukrainy w NATO

Wczoraj o eskalacji sytuacji na wschodzie kraju prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ukraiński prezydent oświadczył, że NATO jest jedyną drogą do zakończenia wojny w Donbasie.

- Z jednej strony Zełenski wznowił apele o nadanie Ukrainie MAP-u, czyli planu działań członkostwa Ukrainy w NATO. To kolejny etap przygotowawczy do członkostwa, o co Ukraina od dawna zabiega - wyjaśnia gość audycji. - Z drugiej strony widać, że tego typu wznowienie działań na linii rozgraniczenia w Donbasie powoduje, że Zełenski próbuje w ten sposób mobilizować swoich wyborców. Do pewnego stopnia tego typu wzrost napięcia jest na rękę Zełenskiemu - dopowiada. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył we wtorek dotychczasowemu premierowi Benjaminowi Netanjahu misję stworzenia nowego rządu po marcowych wyborach. Jak stwierdził, nie była to łatwa decyzja - w poniedziałek Sąd w Jerozolimie wznowił bowiem proces ws. korupcji Benjamina Netanjahu. Gościem audycji był Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Chińska armia coraz bardziej aktywna u wybrzeży Tajwanu. - Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca Liaoning bierze właśnie udział w ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu - potwierdziła w poniedziałek wieczorem marynarka wojenna ChRL, zaznaczając, że tego rodzaju manewry będą w przyszłości prowadzone regularnie. Wzmożenie ćwiczeń wojskowych Chin w pobliżu Tajwanu wpisuje się w narastające napięcia na linii Pekin-Tajpej - korespondencja Tomasza Sajewicza. 

- Francja od soboty walczy z COVID-19 pełnym lockdownem - restrykcje przewidują m.in. godzinę policyjną oraz zakaz przemieszczania się między regionami. Więcej w materiale Stefana Foltzera. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Goście: Wojciech Konończuk (OSW), Michał Wojnarowicz (PISM)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 16:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy, jak poinformowały służby prasowe ukraińskiego prezydenta, omówili realizację uzgodnień co do Donbasu poczynionych w grudniu zeszłego roku podczas spotkania w tzw. formacie normandzkim.
rozwiń zwiń