Nie żyje książę Filip. "Był siłą i opoką królowej Elżbiety II"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 20:00
W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. O jego śmierci poinformowała brytyjska rodzina królewska, natomiast flagi na ważnych budynkach państwowych w Zjednoczonym Królestwie zostały opuszczone na znak rozpoczynającej się żałoby.
Królowa Elżbieta II i książę Filip
Królowa Elżbieta II i książę FilipFoto: PAP/EPA/STEVE PARSONS / PA WIRE

Posłuchaj
03:31 Jedynka/Więcej świata - 9.04.2021 książę Filip Książę Filip obowiązki członka rodziny królewskiej pełnił mimo coraz bardziej doskwierających mu problemów zdrowotnych. Ostatecznie z życia publicznego wycofał się w 2017 roku w wieku 96 lat (Jedynka/Więcej świata)

"Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor" - napisano w komunikacie Pałacu Buckingham.

Książę Filip Elżbieta II 1200 pap.jpg
MONARCHIA BRYTYJSKA - zobacz serwis specjalny

Jedną z pierwszych osób, które oddały mu hołd, był brytyjski premier Boris Johnson. - Książę Filip zaskarbił sobie sympatię kolejnych pokoleń w Królestwie, Wspólnocie Narodów i na całym świecie. Wraz z jej wysokością, królową, pogrążamy się teraz w żałobie. Jej i całej jej rodzinie przekazujemy kondolencje. Jako naród i Królestwo dziękujemy Filipowi, księciu Edynburga za niezwykłe życie i niezwykłą pracę - mówił Boris Johnson.

Jego rola u boku królowej była ogromna

Książę Filip urodził się w 1921 roku na wyspie Korfu jako piąte, najmłodsze dziecko i jedyny syn greckiego księcia Andrzeja. Księżniczkę Elżbietę poznał przed wojną w 1939 roku, gdy wstąpił do Akademii Brytyjskiej Marynarki w Dartmouth. Para pobrała się osiem lat później w Opactwie Westminsterskim. Byli razem ponad siedem dekad i w tym czasie doczekali się czwórki dzieci, ośmiorga wnucząt i dziesięciorga prawnucząt.

- Chociaż książę Filip postrzegany bywał często poprzez pryzmat nieco bezceremonialnego zachowania, gaf i niezbyt poprawnych politycznie żartów, znawcy brytyjskiej rodziny królewskiej podkreślają, że jego rola u boku królowej Elżbiety była ogromna - zauważa Magdalena Skajewska, dziennikarka Polskiego Radia.

Królewski korespondent Nicholas Witchell mówił w BBC, że "książę Filip bardzo mocno przyczynił się do sukcesu panowania królowej Elżbiety". - W czasie złotego jubileuszu ona sama zaznaczyła, że książę Filip jest jej siłą i opoką. W czasie diamentowego jubileuszu wróciła do tej kwestii, mówiąc, że jest on jej ciągłą siłą i przewodnikiem. Królowa bardzo uważnie dobierała słowa i to jak mówiła o swoim mężu, pokazuje, jak ważną rolę pełnił on w jej życiu, wspierając i pomagając jej w wypełnianiu obowiązków głowy państwa - dodał Nicholas Witchell.

Książę Edynburga i mąż królowej

W rodzinie królewskiej nie obyło się bez napięć. Zwłaszcza na początku, gdy książę Filip trudno odnajdował się w nowej roli. Media spekulowały nawet o kryzysie małżeńskim. Z czasem jednak książę znalazł swoje miejsce. Podróżował, coraz częściej reprezentował monarchię, zaczął angażować się w liczne organizacje czy ustanowił Nagrodę Księcia Edynburga, która zachęcała młodzież do samodoskonalenia się.

- Był świetnym ambasadorem. Może urodził się na greckiej wyspie, może był synem greckiego księcia, ale nikt o nim nie myślał inaczej niż o księciu Edynburga i mężu królowej, wspaniałym słudze i wielkim miłośniku swojego kraju. Wiem, że będzie go bardzo brakowało - wspominał Arthur Edwards, fotograf rodziny królewskiej z "The Sun".

Obowiązki członka rodziny królewskiej pełnił mimo coraz bardziej doskwierających mu problemów zdrowotnych. Ostatecznie z życia publicznego wycofał się w 2017 roku w wieku 96 lat.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadził: Michał Strzałkowski

  Materiał: Magdalena Skajewska

  Data emisji: 9.04.2021

  Godzina emisji: 17.33

  DS

  Czytaj także

  Na co chorował książę Filip? Jeszcze w marcu przeszedł poważną operację

  Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:59
  W piątek po południu Pałac Buckingham poinformował o śmierci męża królowej Elżbiety II. Książę Filip w połowie lutego trafił do szpitala z powodu złego samopoczucia, ale oficjalne komunikaty zapewniały o jego dobrym stanie zdrowia. W marcu musiał jednak przejść operację z powodu choroby, na którą nie był wcześniej hospitalizowany.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Pogrzeb księcia Filipa. Brytyjskie media informują, gdzie może się odbyć ceremonia

  Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:54
  Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się prawdopodobnie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze - podała w piątek stacja Sky News. Jak dodała, po południu brytyjski rząd zbierze się, by przedyskutować kwestię uroczystości żałobnych i pogrzebu.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Dzisiaj płaczemy razem z królową". Światowi przywódcy żegnają księcia Filipa

  Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 20:08
  Pałac Buckingham poinformował w piątek o śmierci księcia Filipa, męża Elżbiety II i księcia Edynburga. Do Pałacu Buckingham płyną kondolencje od szefów państw całego świata. "Uosabiał pokolenie, jakiego już nie będzie" - oświadczył premier Australii Scott Morrison. "Dziedzictwo księcia Filipa będzie żyło nie tylko dzięki jego rodzinie, ale we wszystkich przedsięwzięciach charytatywnych, które ukształtował" - napisał prezydent USA Joe Biden.
  rozwiń zwiń