Konflikt z Rosją. Jan Piekło: Ukraina już dawno wybrała kierunek marszu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 19:17
NATO wezwało Rosję do zakończenia prowokacji i wycofania wojsk z granicy z Ukrainą oraz z okupowanego przez nią Krymu. - Putin pewnie jak zwykle zamierza dokonać jakiejś prowokacji, która może mu rzeczywiście pozwolić na dokonanie aktu agresji wobec Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Anastasiia Rodion/shutterstock

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg (right) and Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba (left) meet in Brussels on Tuesday mid-epa09132178.jpg
NATO wzywa Rosję do wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Stanowcze słowa szefa sojuszu

Posłuchaj
18:26 Jedynka/Więcej świata - 13.04.2021 Konflikt Rosji i Ukrainy, raport na temat przestępczości zorganizowanej, kto kanclerzem w Niemczech, testy na koronawirusa za pomocą skanowania oczu (Jedynka/Więcej świata)

- W ostatnich tygodniach Rosja przerzuciła w pobliże granicy z Ukrainą tysiące wojsk gotowych do walki. To największa koncentracja rosyjskich sił od czasu nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Rosja musi zakończyć prowokacje i natychmiast doprowadzić do zmniejszenia napięć - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rosja ma powody, żeby prowokować

Dlaczego Rosja prowokuje i przerzuca wojska do Donbasu oraz na Krym? - Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Sytuacja polityczna i gospodarcza w Rosji nie wygląda dobrze, notowania Putina nie są najwyższe, zbliżają się wybory do Dumy i jeszcze jest pandemia, z którą władza wyraźnie sobie nie radzi. Dlatego trzeba byłoby to wszystko przykryć, najlepiej jakimś małym sukcesem, który na przykład dotyczyłby wpływu Kremla na politykę ukraińską - komentuje Jan Piekło.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN stwierdził, że rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i do konfliktu może dojść każdego dnia. - Jest co najmniej parę opcji i pewnie jak zwykle Putin zamierza dokonać jakiegoś aktu prowokacji, która może mu rzeczywiście pozwolić na dokonanie aktu agresji wobec Ukrainy, tak jak to się stało w 2008 roku w Gruzji - zauważa Jan Piekło.

Wołodymyr Zełenski uznał, że prezydent USA Joe Biden "powinien robić więcej", by pomóc w zakończeniu tego konfliktu: posyłać więcej broni, więcej pieniędzy na walkę i - w szczególności - więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO, czyli sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi. - Ten kierunek Ukraina już dawno wybrała. Mam na myśli kierunek na członkostwo w Unii Europejskiej i w NATO. Jest to też szansa dla zachodnich sąsiadów Ukrainy, żeby mieć sprzymierzeńca, z którym można wspólnie robić politykę - ocenia ekspert Jedynki.

Rozmowa Joe Bidena i Władimira Putina

- Przed chwilą doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta Bidena i Putina. Była mowa o Ukrainie i zaniepokojeniu Waszyngtonu. Strona amerykańska twierdzi, że padła propozycja spotkania na neutralnym gruncie w trzecim kraju w celu przedyskutowania bieżących problemów świata. To świadczyłoby o ogromnym poziomie niepokoju i dużym napięciu o charakterze nie ukraińsko-rosyjskim, tylko globalnym - relacjonuje Jan Piekło.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- w raporcie w sprawie zagrożeń, jakie stanowi dla Unii Europejskiej przestępczość zorganizowana Europol ostrzega, że gangi i kartele narkotykowe nauczyły się wykorzystywać pandemię i stanowią teraz bezprecedensowe zagrożenie. Materiał Beaty Płomeckiej;

- szef frakcji Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) w niemieckim parlamencie Thomas Kreuzer w imieniu swojej partii opowiedział się, by wspólnego kandydata CSU i siostrzanej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na kanclerza Niemiec wybrano w głosowaniu. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN;

- firma z Monachium liczy na to, że pomoże zapoczątkować nową erę testów na obecność koronawirusa za pomocą skanowania oczu przy użyciu aplikacji w telefonie. Felieton Michała Strzałkowskiego.

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadził: Paweł Lekki

  Goście: Jan Piekło (były ambasador RP w Kijowie), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

  Data emisji: 13.04.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:20
  Minionej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie władze alarmują, że Rosja i wspierani przez nią bojówkarze eskalują sytuację na wschodzie kraju. Czy istnieje realne zagrożenie otwartej wojny? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Konflikt na Ukrainie. Dr Sławomir Dębski: Rosja łamie prawo międzynarodowe

  Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:40
  Wypowiedzi rosyjskich polityków i koncentracje rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy budzą coraz większy niepokój władz w Kijowie. - Rosja nie jest zainteresowana wycofaniem się z Donbasu, ani zwrotem Krymu. Na razie nie ma widoków na rozwiązanie tego konfliktu. Obyśmy uniknęli wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  rozwiń zwiń