Elżbieta II - na tronie od 69 lat. Jaka była jej młodość?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 15:00
Nic nie zapowiadało, że tak szybko zasiądzie na tronie, i będzie rządzić nieprzerwanie od 1952 roku do dzisiaj. - Choć jej młodsza siostra Małgorzata była bardziej medialna, to cechy charakteru Elżbiety - bezstronność i solidność - okazały się bezcenne dla brytyjskiej monarchii - mówiła dr Dorota Babilas.
Elżbieta II
Elżbieta IIFoto: Joseph Sohm / shutterstock

jajko jajo faberge pixabay 1200.jpg
Jaja Fabergé - niespodzianka za miliony

W kolejce do tronu, na którym zasiadał jej dziadek Jerzy V, byli wuj Edward i ojciec Jerzy. Kiedy jednak Edward VIII abdykował po popełnieniu mezaliansu, kolejka znacznie się skróciła, a Elżbietę zaczęto przygotowywać do roli przyszłej królowej. Oznaczało to wprowadzenie do jej wychowania dyscypliny i licznych obowiązków. - Gdyby jej rodzice mieli trzecie dziecko i byłby to chłopiec, on byłby w kolejce do tronu przed Elżbietą - mówiła dr Dorota Babilas z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
14:14 czwórka zaklinacze elżbieta 17042021.mp3 O młodości królowej Elżbiety II opowiada dr Dorota Babilas (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

chleb 1200 free
Obwarzanek z królewskiego stołu, kwadra u chłopa. Co jedli w średniowieczu?

Niebawem królowa obchodzić będzie 95. urodziny, ale kiedy była młoda, miała być "grzecznym, spokojnym i bardzo obowiązkowym dzieckiem". - Przejawiała cechy, które charakteryzują ją do dziś, zwłaszcza w porównaniu do jej młodszej siostry Małgorzaty - podkreślała dr Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Choć rodzice oczywiście zajmowali się córkami, na dworze była specjalnie przeszkolona w tym celu służba. Jerzy VI uwielbia jednak swoje córki i podobno był czułym ojcem. Jak podkreślała ekspert w Czwórce młoda Elżbieta pobierała właściwą do swojej pozycji na dworze edukację. - Wiele na dworze zależy od tego, czy to chłopiec czy dziewczynka. Przyszłe królowe nie chodzą do szkół i mają edukację domową. Najważniejszą guwernantką królowej Elżbiety była Szkotka Marion Crowford - opowiadała dr Dorota Babilas. 

Zobacz także:

Młodość królowej przypadała także na okres II wojny światowej. - 14-letnia wówczas księżniczka Elżbieta w 1940 roku miała swoje pierwsze radiowe przemówienie, w którym nawoływała inne dzieci do odwagi i podnosiła na duchu. Jako 17-latka zrobiła prawo jazdy i udzielała się w pomocniczej służbie kobiecej - opowiadała dr Dorota Babilas. Jak tłumaczyła, ze swoim przyszłym mężem przyszła królowa znała się od 13. roku życia. - Wówczas już podobno zakochała się i postanowiła, że za niego właśnie wyjdzie za mąż. Filip był pięć lat starszy i nie stanowił wymarzonej partii dla przyszłej królowej, a Elżbieta musiała zgodzić się na to, że jeśli ta znajomość przetrwa, wyjdzie za mąż po wojnie i uzyskaniu przez nią pełnoletności. I oczywiście to się udało - podkreślała gość Czwórki. 

___

W cyklu "Opowieści z tej ziemi" przenieśliśmy się w okolice Radomia i posłuchaliśmy legendy o Wiłach i Solemirze. Posłuchaj nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 17.04.2021 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Dorota Babilas (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Elżbieta II urodziny świętuje dwa razy w roku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 10:21
- Królowa Elżbieta II swe urodziny świętuje dwa razy. Pierwszy raz 21 kwietnia, jej kalendarzowy jubileusz, a później w czerwcu - mówi Dorota Kłąb, lektorka języka angielskiego. - Tak świętowali wszyscy brytyjscy monarchowie. Czerwiec jest tu miesiącem wybranym ze względu na pogodę - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojny, powstania i zakazana miłość. Historia polskich przodków księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 05:55
W dniu pogrzebu zmarłego 9 kwietnia 2021 roku księcia Filipa przypominamy burzliwe dzieje jego przodków, którzy w XIX wieku mieszkali, walczyli i zakochiwali się nad Wisłą, a raz udało im się wyprowadzić z równowagi samego cara Wszechrusi.
rozwiń zwiń