USA wycofuje wojska z Afganistanu. Ekspert: konflikty mogą się rozpocząć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 19:00
Prezydent Joe Biden planuje wycofać wszystkie amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września, czyli przed 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały już swoją misję i nadszedł czas zakończenia najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. 
Afganistan: policja i siły specjalne na mocno uszkodzonym posterunku w pobliżu linii frontu
Afganistan: policja i siły specjalne na mocno uszkodzonym posterunku w pobliżu linii frontu Foto: Forum/Pascal Maitre/Panos Pictures

pap epa Joe Biden 1200.jpg
Będzie szczyt USA-Rosja? Ekspert: celem Stanów Zjednoczonych jest ustabilizowanie sytuacji

Misja USA i NATO w Afganistanie trwa niemal 20 lat. Według ustaleń poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Amerykanie mieli wrócić do domu 1 maja, ale talibowie, z którymi Trump podpisał w tej sprawie porozumienie, wbrew obietnicom nie złożyli broni i nadal atakują siły rządowe. - Talibowie od początku kształtowali taką narrację, że jakiekolwiek porozumienia z Amerykanami czy z NATO, z jednostkami międzynarodowymi, są wyłącznie pewną pauzą strategiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Dla nich walka o władzę, wpływy, terytorium, która jest w pewien sposób wpisana w historię Afganistanu, rozpocznie się na nowo - stwierdza ekspert. 

Posłuchaj
19:26 Jedynka/Więcej świata - 15.04.2021.mp3 USA wycofuje wojska z Afganistanu. Ekspert: konflikty mogą się znów rozpocząć (Więcej świata/Jedynka)

 

Gość audycji podkreśla, że wycofanie wojsk może doprowadzić do nowych konfliktów. - Mamy doświadczenia historyczne z wielu tego typu rejonów, gdzie wycofanie silnego wsparcia, czy tak jak tutaj - zakończenie pewnych działań sojuszniczych wspieranych przez koalicjantów, również spoza NATO - powodowało, że konflikty na nowo się rozpoczynały - ocenia. 

"Okazja do przyśpieszenia procesu" 

NATO poinformowało w opublikowanym w środę oświadczeniu, że państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja. Napisano w nim m.in. że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie i z zadowoleniem przyjmuje konferencję pokojową w Stambule, która ma się odbyć w dniach 24 kwietnia – 4 maja i "może być okazją do przyspieszenia tego procesu".


Czy da się stworzyć rząd jedności narodowej uwzględniający talibów i inne grupy? - Być może taki konstrukt może powstać, tylko pytanie, jak długo będzie funkcjonował - dopowiada dr Jacek Raubo. - Same doświadczenia afgańskie, po wycofaniu się z tego państwa Związku Sowieckiego, też dają nam dużo do myślenia, kiedy to ci liderzy, którzy walczyli "ramię w ramię" z sowieckimi wojskami nagle sięgnęli po broń przeciwko sobie i stworzyli przestrzeń, która wygenerowała możliwości rozwoju ruchu Talibanu - zwraca uwagę gość audycji. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- czy grozi nam spowolnienie akcji szczepień w Europie? - Kolejne kraje rezygnują ze szczepionki firmy AstraZeneca, a J&J opóźnia dostawy swojego preparatu natomiast jak wynika z prognozy firmy analitycznej Airfinity bez użycia szczepionki koncernu Johnson & Johnson osiągnięcie unijnego celu zaszczepienia 75 proc. ludności może przesunąć się z końca września na początek grudnia. Gościem audycji był dr Paweł Kowalski z SWPS; 

- w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota w USA, pomimo godziny policyjnej, od niedzieli dochodzi kolejnych starć z policją podczas protestów przeciwko zastrzeleniu przez policjantkę nieuzbrojonego czarnoskórego Daunte'ego Wrighta. Jego rodzina oraz krewni George'a Floyda, który w ub.r. zginał nieopodal, także z rąk policjanta, wspólnie wezwały do zaprzestania przemocy policyjnej i rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej;

- japoński rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza oczyszczonej, ale wciąż radioaktywnej wody z Fukushimy (1 mln ton). Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy. Korespondencja Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadził: Michał Strzałkowski

  Goście: dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu, portal Defence24.pl), dr Paweł Kowalski (SWPS)

  Data emisji: 15.04.2021

  Godzina emisji: 17.32

  IAR/ans