Dr Łukasz Adamski: Putin chce pokazać, że wrogów będzie traktował okrutnie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:55
Czechy zapowiadają wobec Rosji dalsze kroki w związku z ustaleniami czeskiego kontrwywiadu w sprawie wybuchów w składach amunicji sprzed siedmiu lat. Dr Łukasz Adamski podkreśla, że sprawa ta łączy się ze sprawą Aleksieja Nawalnego.
Wydaleni z Czech rosyjscy dyplomaci na lotnisku w Pradze przed odlotem do Moskwy
Wydaleni z Czech rosyjscy dyplomaci na lotnisku w Pradze przed odlotem do Moskwy Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Nawalny Kolonia karna PAP 1200.jpg
Zły stan zdrowia Nawalnego. Rosyjski opozycjonista jest już w szpitalu w zakładzie karnym we Włodzimierzu

Praga wydaliła już 18 rosyjskich dyplomatów uznanych za szpiegów. Czesi zapowiedzieli też, że nie dopuszczą Rosji do przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni atomowej w Dukovanach. Wiele krajów Unii Europejskiej solidaryzuje się z Czechami.


Posłuchaj
19:45 Jedynka-19-04-2021-wiecej-świata.mp3 Putin jest zdeterminowany, żeby pognębić Nawalnego (Więcej świata/Jedynka)

forum nawalny 1200.jpg
"Jeśli umrze, Rosja poniesie konsekwencje". Biały Dom ostrzega Moskwę ws. Nawalnego

Dr Łukasz Adamski z CPRDiP przewiduje, że jakieś dalsze kroki będą, ale to zależy od postawy Rosji wobec Ukrainy i Aleksieja Nawalnego. - Jeżeli Ukraina zostanie zaatakowana, nie wyobrażam sobie, że będzie kontynuowana budowa gazociągu Nord Stream 2 - mówi. Podkreśla, że decyzja w tej sprawie zależy głównie od Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Nawalny ośmieszył państwo rosyjskie

Ekspert wyjaśnia, dlaczego rosyjskie władze tak bardzo prześladują jednego z liderów opozycji Aleksieja Nawalnego, choć został osadzony w kolonii karnej i dla państwa praktycznie jest niegroźny. - Z punktu widzenia Putina Aleksiej Nawalny zrobił coś strasznego, ośmieszył państwo, ośmieszył służby wtedy, kiedy nie dał się zabić, a potem jeszcze zatelefonował do jednego ze swoich niedoszłych zabójców i nagrał całą rozmowę - mówi. Wykazał, w jak nieprofesjonalny sposób działały służby.

Przekaz dla podległych służb

Dr Łukasz Adamski wskazuje, że dla Władimira Putina ważniejsze niż opinia międzynarodowa jest doprowadzenie do powolnej śmierci Nawalnego. To jest pokazanie podległym służbom, że osobistych wrogów będzie traktował okrutnie i w ten chce sposób odstraszyć potencjalnych naśladowców Nawalnego. A we wrześniu są wybory do Dumy.   

Rozmowę poprzedziła korespondencja Wojciecha Stobby z Pragi.

Posłuchaj całej audycji, w której:

Chiny i USA zgadzają się, że potrzebne są energiczniejsze działania w walce ze zmianami klimatu i zapowiadają współpracę w tej dziedzinie - głosi opublikowany w niedzielę wspólny komunikat po rozmowach w Szanghaju specjalnego wysłannika USA Johna Kerry'ego ze swym chińskim odpowiednikiem. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Raul Castro, od 2011 roku pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby, rezygnuje ze stanowiska i odchodzi na emeryturę. To koniec ery braci Castro na Kubie, trwającej od rewolucji 1959 roku. Co dalej stanie się z Kubą? Rozmowa z profesor Katarzyną Dembicz, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadził: Michał Strzałkowski

  Goście: dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), profesor Katarzyna Dembicz (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

  Data emisji: 19.04.2021

  Godzina emisji: 17.32

  ag

  Czytaj także

  Dr Agnieszka Bryc: to, co spotyka Nawalnego, to tortury

  Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 20:00
  - Obserwując działania Putina i Łukaszenki zastanawiam się, tak zwyczajnie po ludzku, jak można być takim przywódcą, który eliminuje swoich przeciwników drogą fizyczną lub zamykając ich w więzieniach - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Szoszyn o sprawie Nawalnego: Putin chce pokazać, że nie ma dla niego ludzi nietykalnych

  Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 10:24
  - Aleksiej Nawalny "wszedł" do portfeli rosyjskich polityków oraz oligarchów i pokazał, jak są defraudowane pieniądze. Wielu ludzi go za to nienawidzi. Mimo tego, że niemal od ręki miał dostęp do zachodnich mediów czy przywódców, to i tak to go nie uratowało - powiedział Rusłan Szoszyn z "Rzeczpospolitej".
  rozwiń zwiń