Szczyt w Bukareszcie. Guzy: państwa B-9 chcą być realnymi członkami NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 19:03
W Rumunii doszło do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rozmowy, jak można domyślać się, dotyczyły m.in. zagrożenia ze strony Rosji. - Nie spodziewam się problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Szczyt B-9 w Bukareszcie
Szczyt B-9 w BukareszcieFoto: PAP/KPRP/Igor Smirnow

1200 duda.jpg
Andrzej Duda: prezydenci krajów B-9 dostrzegają niebezpieczeństwo ze wschodu
Posłuchaj
19:31 Jedynka/Więcej świata - 10.05.2021 Bukaresztańska Dziewiątka, rurociąg Colonial Pipeline w USA, Unia Europejska, starcia w Jerozolimie (Jedynka/Więcej świata)

Prezydenci krajów wschodniej flanki NATO omawiają wspólne stanowisko przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem NATO w Brukseli. Polskę podczas tych rozmów, na miejscu w Bukareszcie, reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W skład Bukaresztańskiej Dziewiątki wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry.

Stanowisko wobec Rosji

Można domyślać się, że rozmowy prezydentów koncentrowały się przede wszystkim na zagrożeniu ze strony Rosji. Czy B-9 mówi o Rosji jednym głosem?

- Są pewne niuanse, ale z punktu widzenia fundamentów bezpieczeństwa, to stanowisko jest wspólne. Stąd nie spodziewam się na przykład problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu. Myślę, że ono będzie też przedstawione prezydentowi Joe Bidenowi - uważa Jarosław Guzy.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że spotkanie B-9 i szczyt NATO zaplanowano przed spotkaniem Joe Bidena z Władimirem Putinem. - Jest to po prostu sposób artykulacji, przedstawienia swoich poglądów i wpływania na rozwiązania, jakie przyjmie Zachód w konfrontacji z Rosją, która niestety ma miejsce - twierdzi Jarosław Guzy.

Co zrobią Stany Zjednoczone?

Podstawowym celem Bukaresztańskiej Dziewiątki jest naciskanie NATO na zwiększenie obecności wojsk Sojuszu w naszym regionie Europy. Czy jednak jest to możliwe przy administracji Joe Bidena?

- Sądzę, że tak. To jednak w dużej mierze zależy od tego, ile napięcia będzie kreowała Rosja. Będzie to podstawowy argument za tym, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO (…). Niezależnie od oceny tych zagrożeń, jasne stanowisko Bukaresztańskiej Dziewiątki polega na tym, że te państwa chcą być realnymi członkami NATO, czyli takimi samymi, jak pozostali członkowie w Zachodniej Europie. Chcą, aby nie było różnic w realnych gwarancjach bezpieczeństwa dla poszczególnych krajów NATO - ocenia Jarosław Guzy.

Jakie słowa mogły paść ze strony Joe Bidena, który przyjął zaproszenie na szczyt B-9? - Sądzę, że Joe Biden potwierdził amerykańską politykę wobec Rosji. Myślę też, że mówił o gwarancjach bezpieczeństwa dla krajów wschodniej flanki Sojuszu oraz że była mowa o wsparciu Ukrainy. To łączy administrację amerykańską niezależnie od tego, kto jest prezydentem, z krajami Środkowo-Wschodniej Europy. Być może dostaniemy więcej informacji później, ale jest pewna wspólnota patrzenia na zagrożenia, które płyną ze Wschodu dla NATO - mówi Jarosław Guzy.

Czytaj również:

W audycji także:

- W Stanach Zjednoczonych nadal nie działa unieruchomiony przed weekendem, w wyniku hakerskiego ataku, amerykański rurociąg Colonial Pipeline. To duży cios w amerykański system energetyczny. Tropy cyberataku prowadzą prosto do Rosji. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- W Dniu Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu uroczyście zainaugurowano Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorzem Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Ponad 305 Palestyńczyków i 21 policjantów zostało rannych w starciach, do których doszło dzisiaj w Jerozolimie. Palestyńczycy protestują przeciwko przymusowym wysiedleniom z jednej z arabskich dzielnic. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Prof. Sebastian Płóciennik: Unia ma problem z polityką wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:24
Ambasador Federacji Rosyjskiej przy UE Władimir Czyżow został poinformowany o "zdecydowanym odrzuceniu i zdecydowanym potępieniu" rosyjskich sankcji wobec Unii i wydaniu zakazu wjazdu niektórym jej przedstawicielom. To reakcja na podobne sankcje unijne. Prof. Sebastian Płóciennik zauważa, że Unia cały czas ma ten sam problem z polityką wobec Rosji, czyli brakiem wspólnego stanowiska państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Kamil Zajączkowski: spór Chin z UE jest sporem o wartości

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:20
Komisja Europejska zawiesiła starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie do tego. To pierwsze unijne sankcje wobec Chin od ponad 30 lat. W odpowiedzi Pekin nałożył sankcje odwetowe na kilku obywateli UE, w tym europosłów Parlamentu Europejskiego. - Od kilku miesięcy stosunki Chin z UE są jakie są - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
rozwiń zwiń