Kamil Kłysiński: władze białoruskie usiłują zapewnić, że sankcje im nie szkodzą

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 19:30
Unia Europejska rozpoczęła nakładanie sankcji za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi oraz brutalne represjonowanie pokojowych demonstrantów, którzy protestowali przeciwko fałszerstwom, a także opozycji i dziennikarzy. 
Aleksandr Łukaszenka
Aleksandr Łukaszenka Foto: PAP/EPA YAUHEN YERCHAK

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Sankcje dla Białorusi. Zbigniew Rau: Unia Europejska zaproponuje program gospodarczy

Sankcje dotkliwe dla białoruskiego reżimu? 

Obecnie na czarnej liście jest 88 osób, w tym Alaksandr Łukaszenka, jego syn, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, ministrowie i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy mają zakaz wjazdu do Unii i zamrożone majątki w Europie. Sankcjami jest objętych także 7 firm wspierających reżim w Mińsku, których aktywa w Unii zostały zablokowane. 

- Obecnie mamy pandemię, więc nie oczekujemy, że większość białoruskich urzędników, również tych na wyższym szczeblu, marzy o wyjeździe za granicę. Część firm dotkniętych sankcjami nie prowadzi eksportu i wymiany handlowej z zachodnimi krajami UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Ważny jest skutek pośredni, gdyż kraj obarczony reżimem sankcyjnym ma problemy m.in. w rozliczeniach walutowych, z partnerami zagranicznymi, czyli ogólnie ze współpracą - dodaje. 


Posłuchaj
18:29 Jedynka/Więcej świata - 11.05.2021r.mp3 Nakładanie przez UE sankcji na Białoruś (Więcej świata/Jedynka)

 

Represje wobec polskiej społeczności 

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że UE przygotowuje nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z represjami wobec tamtejszych Polaków. Wobec białoruskich władz UE nałożyła już trzykrotnie sankcje, a zapowiadane przez Borrella byłyby czwartą turą bezpośrednich działań wobec Mińska. Zapowiedziane przez Borrella sankcje to efekt m.in. zatrzymań przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. - Represje mogą prowadzić do pewnego wyhamowania, ale pamiętajmy o tym, że reżim rozumie dialog po swojemu. - tłumaczy ekspert. - On musi być na warunkach Łukaszenki bez żadnych ustępstw. Sankcje działają i są dla reżimu trudne. (...) Przez sankcje i izolację międzynarodową reżim nie może się zapożyczać na Zachodzie i to jest wielkie obciążenie - zauważa gość audycji. 

Czytaj również:

W audycji także:

- Drugi dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Wraz z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem w Smardan będzie obserwować ćwiczenia wojskowe „Justice Sword 21”. Prezydent Duda spotkał się też z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

- O mowie tronowej królowej Elżbiety II w parlamencie, w której przedstawi priorytety rządu Borisa Johnsona. Materiał Magdaleny Skajewskiej. 

- Radykalna organizacja palestyńska Hamas dokonała ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po starciach Palestyńczyków z izraelską policją na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w których rannych zostało kilkaset osób. Chwilę później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie. O walkach palestyńsko-izraelskich i reakcji Świata na te dramatyczne wydarzenia rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bryc z UMK w Toruniu. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Kamil Kłysiński (OSW), dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu) 

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Ambasador Polski przy UE: kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku nieuniknione

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:24
Kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu są nieuniknione - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Podkreślił, że konieczny jest plan wsparcia dla demokratycznej Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zorganizowało wideokonferencję na temat sytuacji w tym kraju, a także na temat dziennikarek w związku z ostatnimi, oburzającymi wyrokami skazującymi kilka z nich.
rozwiń zwiń