"Trzeba walczyć o jak największą frekwencję". Dr Sutkowski o szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:55
Według sondażu unijnej agencji Eurofound 64 proc. mieszkańców Unii Europejskiej chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. - Trzeba walczyć o jak największą frekwencję - mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Marine Le Pen Forum 1200.jpg
Konflikt we Francji. Prof. Michalski: wielu wojskowych sympatyzuje z Marine Le Pen

Czy taka liczba zaszczepionych Europejczyków wystarczy, żebyśmy mogli wrócić do normalności? - Do końca tego nie wiemy. Wydaje się, że to jest duża liczba. W Polsce osób, które deklarują (chęć zaszczepienia - red.) jest nieco mniej, ale jeżeli do zaszczepionych "dorzucilibyśmy" jeszcze osoby, które przechorowały COVID-19, wtedy uzyskamy grupę, która będzie chroniona. Czy ona jest wystarczająca? 80-85 proc. zawsze byłoby lepsze niż 55 proc., jak uważa się, że zapewne będzie w Polsce - twierdzi dr Michał Sutkowski.

W badaniu Eurofound mamy także dużo niezdecydowanych osób. Zaszczepić się nie zamierza tylko 27 proc. ankietowanych. Ekspert Jedynki wskazuje, że "trzeba walczyć o jak największą frekwencję".

Podróżowanie zachętą

Zachętą do szczepień ma być łatwiejsze podróżowanie. W Unii Europejskiej trwają prace nad certyfikatem szczepień, który pozwoli m.in. uniknąć przymusowej kwarantanny. Od tego tygodnia trwają nad nim testy.

- Ten system na pewno pomoże, jeżeli chodzi o gospodarkę i przede wszystkim o turystykę. Inicjatorami są kraje z południa, ale my też będziemy uczestniczyć w tym systemie. Pod względem operacyjnym pewnie będzie funkcjonował od 30 czerwca. Jak to będzie wyglądało? Jest bardzo dużo znaków zapytania, co do zakresu, formy czy technikaliów, ponieważ będzie zapewne wersja papierowa, jak elektroniczna z kodu QR. Jest też bardzo dużo wątpliwości, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać, tzn. czy pójdziemy wzorem Izraela, czy jednak własną drogą - komentuje dr Michał Sutkowski.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Kraje regionu Azji i Pacyfiku coraz mocniej przytłoczone pandemią koronawirusa. W chwili, gdy liczba nowych przypadków COVID-19 w tamtej części świata systematycznie rośnie, brakuje jednocześnie sprzętu medycznego czy szczepionek. Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża apeluje o międzynarodową solidarność. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Setki rakiet i pocisków balistycznych zostało wystrzelonych w kierunku Izraela w ciągu ostatnich dni, ale większość jest unieszkodliwiana wysoko w powietrzu, zanim uderzy w namierzony cel. Za obronę Izraela odpowiedzialny jest wyjątkowy system Żelaznej Kopuły. Materiał Wojciecha Cegielskiego.

- W Estonii kończą się ćwiczenia wojskowe NATO o nazwie "Swift Response 21". W ćwiczeniach, odbywających się również w Bułgarii i Rumunii, bierze udział około 30 tysięcy żołnierzy z 25 państw. Ćwiczenia prowadzone w Estonii polegają na przerzucie ludzi i uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych i amerykańskich baz w Europie na poligony, znajdujące się w 13 krajach. Gość: Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Szczyt społeczny w Porto. Makowska: pandemia zmieniła założenia UE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:14
W Porto odbywa się unijny szczyt społeczny, podczas którego uczestniczy rozmawiają o walce z bezrobociem. - Pandemia uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt w Bukareszcie. Guzy: państwa B-9 chcą być realnymi członkami NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 19:03
W Rumunii doszło do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rozmowy, jak można domyślać się, dotyczyły m.in. zagrożenia ze strony Rosji. - Nie spodziewam się problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń