Wojciech Jakóbik: Polska może skorzystać na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 19:17
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego mają także skorzystać nasi górnicy. 17,5 mld euro ma być przeznaczone na pomoc dla europejskich regionów odchodzących od węgla i wspomóc transformację, mającą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. - Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro - mówi ekspert Wojciech Jakóbik.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com, CC0 Public Domain

dom ekologia baterie słoneczne 1200.jpg
Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

Unijni urzędnicy wyliczyli, że w wyniku transformacji energetycznej pracę w krajach Wspólnoty może stracić do 200 tysięcy osób. To właśnie im ma pomóc Fundusz.


Posłuchaj
19:04 jedynka-17-05-2021-więcej-świata.mp3 Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspomóc odchodzenie od węgla (Więcej świata/Jedynka)

 


energetyka free 1200.jpg
Droga do transformacji to bilansowanie systemu i magazynowanie. O energetyce na Kongresie 590

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc w łagodzeniu tych zmian, a nie podtrzymywać sytuację, więc środków na modernizację istniejącej infrastruktury w energetyce konwencjonalnej trzeba szukać gdzie indziej - mówi Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Zauważa, że w Polsce takie poszukiwania rozwiązań już trwają. Są plany stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która byłaby finansowana podobnie jak rynek mocy. Agencja miałaby subsydiować przemysł węglowy do czasu, aż węgiel przestanie być potrzebny.

Zaś Fundusz ma trafiać do regionów, które będą się przestawiać na nowe gałęzie gospodarki. Wojciech Jakóbik zauważa, że na Śląsku jest duży potencjał do rozwoju nowoczesnych technologii np. elektromobilności. Jest już umowa społeczna o wygaszeniu kopalń do 2049 roku. Ekspert zwraca uwagę, że to nie jest tylko polski problem, bo przemysł węglowy istnieje w wielu krajach, choćby sąsiednich Niemczech i Czechach.

Polska na usuwanie negatywnych skutków transformacji energetycznej może dostać 3,5 mld euro. - To nie jest dużo w przypadku kosztów całej transformacji, ale to fundusz pomocowy, który ma wspomóc tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w tej transformacji - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Publikacja raportu w Brukseli o zbrodniach wojennych w Donbasie. Felieton Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ Autonomii Palestyńskiej oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne i apartheid, zaś izraelski ambasador zarzucił Hamasowi celowe dążenie do spowodowania jak największej liczby ofiar cywilnych. Dyplomatyczne starania o zaprzestanie walk nie przyniosły dotąd rezultatów. O sytuacji na Bliskim Wschodzie rozmowa z Michałem Wojnarowiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zwierzchnik irańskiego wymiaru sprawiedliwości i bliski współpracownik najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneia, Ebrahim Raisi, formalnie zarejestrował swoją kandydaturę w czerwcowych wyborach prezydenckich. Wcześniej zrobił to uważany za jego głównego rywala były przewodniczący parlamentu Ali Laridżani. Raisi jest liderem frakcji zwolenników twardego podejścia wobec Zachodu. Ali Laridżani jest zwolennikiem międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami. O ważnych dla regionu i świata wyborach felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl), Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag
Czytaj także

Bartłomiej Sawicki: odchodzenie od węgla będzie szybsze niż wskazuje na to strategia energetyczna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 14:59
- Myślę, że będziemy mieli raczej trend pokazujący szybsze odchodzenie od węgla aniżeli jest to zapisane chociażby w strategii energetycznej czy umowie społecznej, która ma być jutro oficjalnie podpisana między stroną rządową a stroną związkową - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:22
- Niezależnie od zmian, energia elektryczna będzie drożeć w kolejnych latach. To jest pewna stała - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu odpowiedzialny za odnawialne źródła energii.
rozwiń zwiń