Dr Małgorzata Bonikowska: w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie UE nie może wiele zrobić

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:42
Brak jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 26 krajów wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni. Węgry nie poparły unijnej deklaracji. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że problemem Unii jest to, że trudno jej zabrać głos w sprawach zagranicznych w jednolity sposób.
Protest Palestyńczyków przy Bramie Damasceńskiej na starym mieście w Jerozolimie
Protest Palestyńczyków przy Bramie Damasceńskiej na starym mieście w JerozolimieFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Około czterech godzin trwała nadzwyczajna wideokonferencja unijnych ministrów spraw zagranicznych. Od ponad tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku.


Posłuchaj
19:56 Jedynka_2021_05_18_więcej_świata.mp3 Brak wspólnego stanowiska UE w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego (Więcej świata/Jedynka)

 


Natanz PAP 1200.jpg
Dr Bartosz Bojarczyk: cyberataki i akty sabotażu to w stosunkach Iranu i Izraela rodzaj wojny zastępczej

Szefowie dyplomacji 26 krajów potępili masowe ataki rakietowe Hamasu i innych grup terrorystycznych na Izrael. "W pełni poparliśmy prawo Izraela do obrony, ale jednocześnie uznaliśmy, że odpowiedź powinna być proporcjonalna i zgodna z międzynarodowym prawem humanitarnym" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który zwołał wideokonferencję.

To nie pierwszy raz, kiedy państwa Unii nie umieją wypracować wspólnego stanowiska w sprawach zagranicznych. - Mamy 27 państw i przynajmniej trzy opinie, co należy zrobić, jak się wypowiadać i kogo poprzeć - mówi Małgorzata Bonikowska. Podkreśla, że mimo braku porozumienia liczące się na Bliskim Wschodzie kraje europejskie, takie jak Francja, mogą spróbować podjąć samodzielnie dyplomatyczne starania, aby doprowadzić do deeskalacji konfliktu.

Ekspert zwraca uwagę, że ludzie giną po obu stronach, choć skala jest inna. Według niej jest to kolejna odsłona konfliktu, który ciągnie się już bardzo długo i gdzie obu stronom można bardzo wiele zarzucić. - Izrael swą radykalną postawą wręcz zachęca Hamas do radykalnych posunięć - ocenia Małgorzata Bonikowska. Wyjaśnia, że ostatnio Izrael został uznany przez Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie i sprawa palestyńska zeszła na drugi plan. - Ponieważ niektóre państwa zaczęły się z Izraelem dogadywać, więc Hamas próbuje przypomnieć, że to nieprawda, że wszystko jest już uzgodnione - mówi.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Białoruski, niezależny portal TUT.by został zablokowany. Ministerstwo informacji w Mińsku wyjaśniło, że powodem była "publikacja niedozwolonych treści". We wtorek rewizje odbyły się w mieszkaniach redaktor naczelnej i innych pracowników. W czasie rewizji konfiskowano komputery i inny sprzęt, zablokowano karty bankowe. We wtorek ogłoszono też, że rewizje mają związek ze sprawą karną dotyczącą niepłacenia podatków. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Kopenhadze rozmawiał o bezpieczeństwie energetycznym w Europie, gazociągu Nord Stream 2 oraz sytuacji na Ukrainie. Będący w realizacji rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 przechodzi przez wody terytorialne Danii. W związku z inwestycją USA nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w jego budowę. Ponadto szef amerykańskiej dyplomacji potwierdził, że tematami spotkania w Kopenhadze były kwestie współpracy z Danią w kwestii zmian klimatu i zielonej transformacji energetycznej, a także bezpieczeństwa Arktyki. Szef duńskiego MSZ Jeppe Kofod podkreślił dominującą rolę USA w kształtowaniu bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmowa z prof. Michałem Łuszczukiem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ponad 80 proc. Japończyków jest przeciwnych zorganizowaniu w tym kraju Letnich Igrzysk Olimpijskich. Japonia wciąż zmaga się z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Zaplanowane na poprzednie lato zmagania sportowe musiały zostać przełożone z powodu pandemii COVID-19. Zdaniem dziennika "Japan Times" Japonia nie radzi sobie z koronawirusem. Zmagania z czwartą falą doprowadziły do przedłużenia stanu wyjątkowego w Tokio do 31 maja, niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem igrzysk. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Michał Łuszczuk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 17.32

agCzytaj także

Konflikt izraelsko-palestyński. Joe Biden rozmawiał z Benjaminem Netanjahu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 01:41
Prezydent USA Joe Biden opowiedział się za zawieszeniem broni w trwającym konflikcie izraelsko-palestyńskim. Amerykański przywódca rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Liban wystrzelił rakiety w kierunku Izraela

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:25
Izraelska armia poinformowała w poniedziałek późnym wieczorem, że z terytorium Libanu wystrzelono w kierunku Izraela sześć rakiet. Pociskom nie udało się jednak przelecieć na drugą stronę granicy.
rozwiń zwiń