Protesty przeciw IO w Tokio. Coraz więcej Japończyków nie chce ich organizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:18
Już tylko nieco ponad dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ta największa sportowa impreza na świecie ma jednak coraz więcej przeciwników w samej Japonii. Ostatni sondaż pokazał, że jej organizacji nie chce już 80 proc. Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni rozwija się bowiem czwarta fala COVID-19.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Chaay_Tee/shutterstock

Shutterstock igrzyska Tokio 1200F.jpg
Tokio 2020: igrzyska pod znakiem zapytania? Kolejne miasta nie chcą gościć sportowców
Posłuchaj
03:14 Jedynka/Więcej świata - 18.05.2021 igrzyska Rośnie również liczba osób przeciwnych organizacji IO. Według sondażu opublikowanego przez dziennik Asahi Shimbun aż 80 proc. ankietowanych jest przeciwko tej imprezie w czasie pandemii (Jedynka/Więcej świata)

Sportowcy powoli kończą swoje przygotowania do IO, a narodowe federacje prezentują już oficjalne stroje. Swoją prezentację urządziła m.in. australijska federacja. - Jestem gotowa do IO. Po tym jak w ubiegłym roku przełożono je z powodu pandemii o dwanaście miesięcy, dalej przygotowywałam się do nich. Mam nadzieję, że w tym roku odbędą się, ale to jest już poza moim wpływem - mówiła Bendere Oboya, reprezentantka Australii w biegu na 400 metrów.

Obawy zawodniczki nie są bezpodstawne. W Japonii rośnie liczba zakażeń koronawirusem, a rząd przedłużył stan wyjątkowy w Tokio i trzech innych prefekturach do końca maja. Dzienna liczba zakażeń sięga siedmiu tysięcy i zbliża się do rekordów ze styczniowej kulminacji trzeciej fali.

Antyolimpijskie protesty

Rośnie również liczba osób przeciwnych organizacji IO. Według sondażu opublikowanego przez dziennik Asahi Shimbun aż 80 proc. ankietowanych jest przeciwko tej imprezie w czasie pandemii. Jeszcze miesiąc temu było ich 60 proc. W Tokio organizowane są nawet antyolimpijskie protesty.

- I co z tego, że nie będzie kibiców z zagranicy? Przybędą do nas sportowcy i dziennikarze z całego świata. Mogą przywieźć nowe warianty koronawirusa. Na trybunach i tak będzie dużo ludzi i oni mogą się od siebie zakażać - wyjaśnia jeden z Japończyków.

- Myślę, że utrzymanie IO to tworzenie sytuacji, w której gospodarka i pieniądze są najważniejsze, ale to ludzie i ich życie muszą być najważniejsze. Rząd nie może tego lekceważyć! - dodaje kolejny Japończyk.

Co na to rząd?

Pod petycją o odwołanie IO w Tokio podpisało się już 350 tysięcy mieszkańców tego miasta. Władze Tokio i Komitet Organizacji IO na razie, przynajmniej oficjalnie, nie rozważają żadnej zmiany planów. Zgodnie zapewniają jednak, że przez miniony rok wypracowano odpowiednie procedury sanitarne i impreza będzie bezpieczna. To samo mówi japoński rząd.

- Potraktujemy wszystko bardzo poważnie. Będziemy dbać o bezpieczeństwo sportowców i kibiców. Oczywiście, że zdrowie i życie naszych obywateli jest dla nas najważniejsze. Rozważamy więc dalsze restrykcje. Zagraniczni dziennikarze będą mogli odwiedzać tylko te areny sportowe, na których mają pracować, a innych podróży nie odbędą. Za złamanie tej reguły będziemy ich od razu deportować - zapowiada premier Yoshihide Suga.

Tokio i Japonia nie mogą jednostronnie wycofać się z organizacji IO. Taką decyzję musi podjąć również Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który na razie nie chce o tym słyszeć. Zgodnie z regulaminem IO nie można już przenieść na inny termin, a jedynie można je całkowicie odwołać, co wiązałoby się jednak z ogromnymi odszkodowaniami.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Materiał: Michał Strzałkowski

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 17.48

DS

Czytaj także

Najniższy przyrost ludności w Chinach. Dr Bogusz: polityka jednego dziecka zawiodła

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:17
Choć w Chinach wciąż mieszka 1 410 000 000 osób, to w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców wzrosła jedynie o 5,4 proc. - Zawiodła polityka jednego dziecka i selekcyjne aborcje dokonywane od początku lat 80. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba walczyć o jak największą frekwencję". Dr Sutkowski o szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:55
Według sondażu unijnej agencji Eurofound 64 proc. mieszkańców Unii Europejskiej chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. - Trzeba walczyć o jak największą frekwencję - mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie UE nie może wiele zrobić

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:42
Brak jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 26 krajów wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni. Węgry nie poparły unijnej deklaracji. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że problemem Unii jest to, że trudno jej zabrać głos w sprawach zagranicznych w jednolity sposób.
rozwiń zwiń