Unijne sankcje wobec Białorusi. Prof. Grabowska: będą bolesne dla budżetu państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:37
Przywódcy Unii Europejskiej na zakończonym 24 maja szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. 
Szczyt UE w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli - 24 maja 2021 r.
Szczyt UE w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli - 24 maja 2021 r. Foto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Swiatłana Cichanouska free tt twitter 1200.jpg
"Nadszedł czas na działanie". Cichanouska apeluje o surowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Zamknięcie europejskiego nieba 

Europosłowie zdecydowali także o zakazie przelotów przez przestrzeń UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Od dzisiaj Polska blokuje swą przestrzeń powietrzną dla samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi.


Posłuchaj
19:21 Jedynka/Więcej świata 27.05.2021.mp3 Sankcje gospodarcze wobec Białorusi, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji (Więcej świata/Jedynka)

- Będzie to bolesne dla budżetu Białorusi i obywateli, którzy nagminnie nie latali, ale potrzebowali okna na świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, była europoseł. - To jest efekt sankcji, które były niezbędne do podjęcia. Na chwilę obecną nie wszystkie państwa członkowskie podjęły indywidualne decyzje, gdyż czekają na zbiorczą sankcję, którą opracuje Rada UE - dodaje. 


forum-spychalski 1200 .jpg
"Będą dotkliwe dla reżimu Łukaszenki". Spychalski o unijnych sankcjach

Sektor naftowy i system transakcji finansowych 

Sankcje wobec białoruskiego sektora naftowego i systemu transakcji finansowych - takie między innymi propozycje padały przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Lizbonie. - To są dziedziny, które dostarczają sporo dochodów do budżetu państwa - stwierdza ekspert. - Unia Europejska musi jednak do tego podejść z rozwagą i odpowiednim tempem - podkreśla. 

Z kolei minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział w czwartek, że Białoruś jest jednym z największych światowych eksporterów potażu i sankcje Unii Europejskiej wobec tego kraju mogłyby dotyczyć właśnie tego sektora. Potaż (węglan potasu) to bezbarwna substancja krystaliczna używana m.in. do wyrobu szkła. - Gdybyśmy jako Unia Europejska nie kupowali i nie pozwolili na przewóz tego składnika, to byłoby to trudne dla Białorusi. (...) Łukaszenka bardzo by to odczuł - uważa prof. Grabowska. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Dzisiaj para prezydencka rozpoczęła dwudniową wizytę w Gruzji. Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda zostali zaproszeni na uroczystości z okazji 30-lecia odzyskania przez to państwo niepodległości. Szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że zaproszenie naszego prezydenta na te obchody to symboliczne przypieczętowanie dobrych stosunków z Gruzją. Gościem audycji był Krzysztof Strachota, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Spotkanie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, zrzeszającej największych przewoźników, w sprawie wymuszonego przez władze Białorusi lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (znawczyni prawa międzynarodowego, była europoseł), Krzysztof Strachota (OSW)

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Rodzice Ramana Pratasiewicza zaapelowali do krajów UE i USA o pomoc w uwolnieniu ich syna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:48
Rodzice Ramana Pratasiewicza - Natalia i Dzmitry - zaapelowali na czwartkowym briefingu w Warszawie do przywódców krajów Unii Europejskiej i USA o pomoc w uwolnieniu ich syna, aresztowanego przez reżim Alaksandara Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To absolutna konieczność". Paweł Usau o sankcjach UE wobec reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:15
- Podstawową rzeczą jest wprowadzenie takich sankcji, które obejmą także oligarchów na Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Usau, białoruski politolog.
rozwiń zwiń