"Przywrócenie swobody przepływu osób". Ekspert o łagodzeniu restrykcji dot. podróżowania

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:30
Komisja Europejska zarekomendowała dzisiaj, aby państwa członkowskie UE stopniowo łagodziły restrykcje dotyczące podróżowania, w tym przede wszystkim dla posiadaczy unijnych certyfikatów COVID-19. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Eduard Goricev

paszport covid 1200 shutter.jpg
Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

"Ostatnie tygodnie przynoszą ciągły trend spadkowy liczby zakażeń, co pokazuje sukces kampanii szczepień w całej UE. Równolegle zachęcamy również do przystępnych cenowo i szeroko dostępnych możliwości testowania. W tym kontekście państwa członkowskie powoli znoszą ograniczenia związane z COVID-19 zarówno wewnątrz kraju, jak i w zakresie podróży. Dziś proponujemy, aby państwa członkowskie koordynowały to stopniowe znoszenie ograniczeń w swobodnym przepływie (osób - PAP), biorąc pod uwagę nasze nowe wspólne narzędzie: unijny cyfrowy certyfikat COVID" - powiedział w Brukseli Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.


Posłuchaj
18:58 Jedynka/Więcej świata - 31.05.2021.mp3 Komisja Europejska zarekomendowała, aby państwa członkowskie UE stopniowo łagodziły restrykcje dotyczące podróżowania (Więcej świata/Jedynka)

 

Europa powoli znosi obostrzenia 

KE chce, aby w pełni zaszczepione osoby posiadające certyfikat były zwolnione z testów związanych z podróżą lub kwarantanny 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki szczepionki. W opinii KE, powinno to również obejmować ozdrowieńców, którzy otrzymali pojedynczą porcję dwudawkowej szczepionki. 

Ozdrowieńcy, posiadający certyfikaty COVID-19, powinni być zwolnieni z testów związanych z podróżą lub kwarantanny w ciągu pierwszych 180 dni po pozytywnym teście PCR. Osoby posiadające negatywny test powinny być zwolnione z ewentualnych wymogów kwarantanny.

- W certyfikacie będzie oznaczone przechorowanie na COVID-19 przez 180 dni i jak najbardziej jest to przywrócenie swobody przepływu osób - mówi dr Paweł Kowalski, europeista z Uniwersytetu SWPS. - Komisja odpowiada na zarzuty osób, które mówią, że to może dotyczyć jakieś segregacji. Te osoby, które będą posiadały certyfikaty, nie będą musiały przebywać na kwarantannie - dodaje ekspert.

"Hamulec awaryjny"

KE proponuje również tzw. hamulec awaryjny, zgodnie z którym państwa członkowskie będą mogły ponownie wprowadzić restrykcje, dotyczące podróży dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców, jeżeli sytuacja epidemiczna szybko się pogorszy lub zostanie stwierdzona wysoka częstotliwość występowania nowych wariantów COVID-19.

- Traktaty przewidują możliwość zawieszenia pewnych działań w przypadku zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, więc jak będą nowe mutacje koronawirusa, to ponowne restrykcje będą mogły mieć miejsce - uważa gość audycji. - Wirus cały czas jest z nami i jak będzie kolejna mutacja, to trzeba będzie podjąć kolejne ryzyko. Podstawowych zasad bezpieczeństwa będziemy przestrzegać jeszcze przez długi czas - stwierdza ekspert. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Madrycie - wraz z szefem tamtejszego rządu Pedro Sanchezem będzie przewodniczyć XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym. W agendzie spotkania premierów znajdą się bieżące kwestie unijne: koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej. Pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu wpłynęła na wymianę handlową obu krajów. Felieton Karola Darmorosa.

- Dziennik „New York Post” zarzucił, że Joe Biden i jego sojusznicy dostali od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2 fundusze na kampanię wyborczą. Stało się to kilka miesięcy przed podjęciem przez obecną administrację decyzji o zawieszeniu sankcji na firmę budującą rurociąg z Rosji do Niemiec. Gazeta powołuje się na dokumenty Federalnej Komisji Wyborczej FEC. Gościem audycji był Mateusz Piotrowski z PISM. 

- Benjamin Netanjahu to najdłużej urzędujący premier w historii Izraela, jednak czas jego władzy prawdopodobnie dobiega końca. Naftali Bennett przyjął propozycję wejścia do szerokiej koalicji przeciwników obecnego szefa rządu. To były minister i lider prawicowej Jaminy, która dysponuje kluczowymi sześcioma mandatami w Knesecie. Czy to także - z uwagi na zarzuty korupcyjne - koniec politycznej kariery obecnego szefa rządu? Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Paweł Kowalski (europeista, Uniwersytet SWPS), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans