"Nie ma przyjaźni między państwami, są tylko interesy". Roszkowski o stanowisku Bidena ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:40
- Niemcy dla USA zawsze są punktem odniesienia, przedstawiają się jako państwo, które wszystko ogarnia w Europie i ułatwia USA dalszą działalność. Nord Stream 2 niestety zostanie ukończony, na szczęście powstaje też Baltic Pipe - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. 
Marcin Roszkowski
Marcin RoszkowskiFoto: PR24/JW

Nord Stream 2 przestaje być kością niezgody pomiędzy Niemcami a USA. Oficjalnie Amerykanie są nadal przeciwni budowie nowej nitki gazociągu, ale prezydent Joe Biden zapytany o powód rezygnacji nałożenia twardszych sankcji za budowę gazociągu Nord Stream 2 odpowiedział, że projekt jest bliski ukończenia, a restrykcje mogłyby uderzyć w relacje transatlantyckie.


joe biden pap 123 1200.jpg
"New York Post": Joe Biden otrzymał fundusze od lobbysty Nord Stream 2

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 stanowisko prezydenta Joe Bidena dowodzi, że pomiędzy państwami nie ma przyjaźni, są tylko interesy. - Nowa administracja uznała, że gazociąg zostanie ukończony, a symbolicznym gestem można zacząć łagodzić relacje z Niemcami. Niemcy dla USA zawsze są punktem odniesienia, przedstawiają się jako państwo, które wszystko ogarnia w Europie i ułatwia USA dalszą działalność. Trudno, Nord Stream 2 niestety zostanie ukończony, na szczęście powstaje też Baltic Pipe - powiedział Marcin Roszkowski. 

Prezes Instytutu Jagiellońskiego podkreślił, że w czasach dekarbonizacji gaz będzie ważnym paliwem i Polska będzie potrzebować bardzo dużo błękitnego paliwa. - Wejście do europejskiego systemu gazowniczego poprzez gazoport i Baltic Pipe zapewnią nam bezpieczeństwo. Będziemy też posiadać nadwyżki gazu, ale nie ma mowy o takich wolumenach jak przy gazie, który zaleje Europę poprzez Nord Stream 2. To nie jest ten etap, że staniemy się hubem - tłumaczył Roszkowski. 

Posłuchaj
19:09 PR24_mp3 2021_06_01-13-10-42.mp3 Marcin Roszkowski o decyzji Joe Bidena ws. Nord Stream 2 (Temat dnia/Gość PR24)

 

W zeszłym tygodniu amerykański Departament Stanu poinformował w raporcie dla Kongresu USA, że na razie odstępuje od sankcji wobec budującej rosyjsko-niemiecki gazociąg pod Bałtykiem spółki Nord Stream 2 AG oraz jej pracowników, w tym niemieckiego dyrektora Matthiasa Warninga. Decyzję tę uzasadniono "interesem narodowym" USA. Sankcje objęły natomiast kolejne rosyjskie statki układające rurociąg oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 1.06.2021
Godzina emisji: 13.10

PR24

Czytaj także

Andrzej Kohut o rezygnacji USA z sankcji na Nord Stream 2: Biden stawia na współpracę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 18:08
- To była decyzja pragmatyczna, podyktowana pewnymi realiami polityki międzynarodowej, a także pewną hierarchią priorytetów, które sobie Biden postawił, to trzeba powiedzieć jasno. Prezydent Stanów Zjednoczonych stawia w tej chwili na mocną współpracę z Niemcami na odcinku transatlantyckim - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Andrzej Kohut, komentując rezygnację USA z sankcji na Nord Stream 2.
rozwiń zwiń