Wojciech Wilk: trzeba pomóc biedniejszym krajom w szczepieniach przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 19:25
Władze Ukrainy, Gruzji i Mołdawii apelują do Komisji Europejskiej o podzielenie się unijnymi zasobami szczepionek przeciwko COVID-19. Tempo szczepień, zwłaszcza na Ukrainie i w Gruzji, jest bardzo wolne. Podobny problem jest w Afryce, gdzie do końca maja zaledwie 2 proc. mieszkańców kontynentu zostało zaszczepionych. - Bogatsze kraje świata magazynują ogromną liczbę dawek - zauważa Wojciech Wilk, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Szczepionki przeciwko COVID-19
Szczepionki przeciwko COVID-19Foto: PAP/Andrzej Grygiel

shutterstock wykład uniwersytet free 1200.jpg
Apel rektorów KRASP: szczepienia na COVID-19 są warunkiem koniecznym powrotu do normalnego działania

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że bogatsze kraje nie dość, że przechowują szczepionki, to je także produkują. Przytacza dane, z których wynika, że z ok. pół miliarda wyprodukowanych szczepionek zaledwie 38 milionów, czyli 8 proc. zostało przekazane biedniejszym krajom w ramach programu Covax Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającym zapewnić szczepionki przeciw COVID-19 najbardziej potrzebującym. - A WHO mówi wyraźnie, że nikt nie będzie bezpieczny, jeśli wszyscy nie będziemy zabezpieczeni przed tą chorobą - mówi.


Posłuchaj
21:41 Jedynka-1-06-2021-więcej-świata.mp3 Dlaczego dobrze zwiększyć liczbę szczepionek przekazanych biedniejszym krajom (Więcej świata/Jedynka)

 


1200_Niedzielski_Forum.jpg
Minister zdrowia: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Przekazać technologie potrzebującym?

Wojciech Wilk zwraca uwagę, że bardzo często kraje biedniejsze płacą więcej za szczepionki niż kraje bogate. Jego zdaniem, może to wynikać z faktu, że cięższe są warunki transportu szczepionek do krajów biedniejszych. Wskazuje, że jednak głównym powodem, iż szczepionki są drogie i kupują je w nadmiarze kraje bogate, są prawa autorskie producentów, którzy chcą odzyskać pieniądze wydane na opracowanie i testowanie szczepionek. - Ale wiele pieniędzy poszło z funduszy publicznych i dlatego teraz prezydent USA domaga się, żeby technologia mRNA została przekazana jako dobro publiczne krajom, które szczepionek potrzebują - podkreśla.

Ile szczepionek potrzebują kraje bogatsze?

Przypomina, że technologia mRNA służy również do produkcji szczepionki przeciwko malarii, która zabija rocznie na świecie do 3 milionów ludzi, a w przyszłości być może będzie podstawą do szczepionki na niektóre postacie raka. - Jest potrzebna na całym świecie i do wszystkich potrzebujących powinna trafić - ocenia.

Wojciech Wilk zwraca uwagę, że w Europie maleje chęć szczepienia się, więc kraje Unii Europejskiej powinny rzetelnie ocenić swoje zapotrzebowanie, a nadmiar szczepionek przekazać np. na szczepienia personelu medycznego w takich krajach jak Ukraina czy Gruzja.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Petersburgu policja zatrzymała kołujący na start samolot PLL LOT, żeby aresztować opozycyjnego polityka. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

Duńska służba wywiadowcza umożliwiła Amerykanom podsłuchiwanie kanclerz Angeli Merkel i czołowych polityków francuskich, norweskich i szwedzkich. Relacja Michała Strzałkowskiego.

W Chinach pary będą mogły posiadać troje dzieci. To kolejne po pięciu latach zmiany w polityce demograficznej, bo polityka jednego dziecka doprowadziła do pierwszego w historii spadku populacji ludzi w wieku produkcyjnym. Rozmowa z Marcinem Przychodniakiem z PISM.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Wojciech Wilk (prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 1.06.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Ruszają szczepienia dzieci od 12 do 15 lat. Szef KPRM podał datę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:12
Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił, będą to szczepienia w punktach szczepień, a od września w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże dostawy szczepionek do Polski. Ponad milion dawek preparatów AstraZeneki i J&J

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 17:47
- W poniedziałek dotarło do Polski 2,4 mln szczepionek firmy Pfizer, we wtorek – 868 tys. dawek preparatu AstryZeneki i 238 tys. szczepionek Johnson & Johnson. W tym tygodniu trafi też ok. 250 tys. dawek szczepionek Moderny - przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
rozwiń zwiń