"Najważniejsze jest wprowadzenie mechanizmu". Prof. Kowalski o opodatkowaniu globalnych firm

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 18:44
Grupa G7 osiągnęła przełomowe porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych firm. - To ma zapobiec dumpingowi podatkowemu i przenoszeniu działalności korporacji do tych krajów, gdzie podatki są niższe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Arkadiusz Kowalski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Spotkanie przedstawicieli państw G7 w Londynie
Spotkanie przedstawicieli państw G7 w LondynieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

facebook google 1200 forum.jpg
Stodolak: wprowadzenie minimalnego podatku cyfrowego może być problematyczne
Posłuchaj
19:24 Jedynka/Więcej świata - 7.06.2021 Minimalna stawka podatku dla globalnych firm, wybory w Peru, wybory w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, protesty w Wenecji (Jedynka/Więcej świata)

Siedem najbardziej rozwiniętych gospodarek świata doszło do porozumienia w sprawie wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw. Ma to rozwiązać problem przenoszenia się ich z państwa do państwa w poszukiwaniu najniższej stawki podatkowej.

- Uzgodniliśmy, że będzie to co najmniej stawka 15 proc. Dyskusje na temat takiej umowy trwały od ponad dekady i wreszcie mamy jakieś namacalne porozumienie. Wiemy, jak chcemy przeprowadzić reformę globalnego systemu podatkowego. To jest ogromny postęp - informował gospodarz spotkania, minister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Minimalna stawka podatkowa obejmie m.in. największych cyfrowych gigantów, w tym firmy Facebook, Google, Amazon i Apple.

Zmiana stanowiska USA

- Ta sprawa będzie musiała być jeszcze procedowana przez grupę G20 oraz przez różne państwa i tak naprawdę w porządku regulacyjnym każdego z krajów. Nowe, dyskutowane rozwiązania będą musiały być wdrożone, więc droga jeszcze daleka, ale samo porozumienie jest z jednej strony historyczne i przełomowe, a z drugiej trochę zaskakujące - komentuje prof. Arkadiusz Kowalski.

- Zaskakujące, ponieważ od kilku lat mówiliśmy o zamiarach i próbach wprowadzenia podatku cyfrowego (…). Przez długi czas Stany Zjednoczone sprzeciwiały się temu podatkowi, natomiast w tym momencie to USA były promotorem tego nowego rozwiązania. Stany Zjednoczone proponowały nawet wyższą wspólną stawkę podatkową, tj. na poziomie 21 proc. Ostatecznie jednak została przyjęta na poziomie 15 proc. - dodaje.

Dla porównania, stawka podatkowa w Irlandii wynosi 12,5 proc., a na Węgrzech 9 proc.

- To ma zapobiec dumpingowi podatkowemu i przenoszeniu działalności korporacji do tych krajów, gdzie podatki są niższe. Często zdarzało się tak, że korporacje prowadziły działania i rozliczały się gdzie indziej, a państwa, w których te działania były prowadzone, pozostawały z niczym. Natomiast bardzo dużo zyskiwały raje podatkowe - słyszymy.

Najważniejszy mechanizm, nie stawka

Zdaniem prof. Arkadiusza Kowalskiego, w całej sprawie ustalenie stawki na poziomie 15 proc. nie jest jednak najważniejsze. Dlaczego? - Najważniejsze jest wprowadzenie mechanizmu. Jak zostanie on przećwiczony przez grupę państw, to później stawkami można dowolnie żonglować. Docelowo być może to będzie więcej niż 15 proc., ale myślę, że od tego się zacznie w sensie metody wprowadzenia tego nowego rozwiązania - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Po przeliczeniu 93 proc. głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Peru wciąż na minimalnym prowadzeniu jest Keiko Fujimori, córka byłego dyktatora, oskarżana o korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Jej rywalem jest radykalny lewicowiec Pedro Castillo, który obiecuje głębokie reformy. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Chadecka CDU jest wielkim zwycięzcą niedzielnych wyborów do parlamentu kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Partia kanclerz Niemiec Angeli Merkel otrzymała ponad 37 proc. głosów. Rozmowa z Kamilem Frymarkiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Po 16 miesiącach przerwy spowodowanej przez pandemię COVID-19 do Wenecji wpłynął pierwszy wycieczkowiec. Powitał go protest przeciwników wielkich statków w historycznym mieście oraz aplauz pracowników portu. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Arkadiusz Kowalski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 19:27
Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów i wywieziono je do Polski. Jarosław Guzy z PAP przypomina, że w białoruskich więzieniach są jeszcze inni członkowie ZPB. - Mamy działaczy, którzy pod wpływem szantażu, przesłuchań czy rewizji wyjechali z Białorusi i pracują w Polsce - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:54
Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem. - Łukaszenka wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu - ocenia Szymon Kardaś z OSW.
rozwiń zwiń