Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 19:23
W czwartek po południu rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Rozmowy obu przywódców odbywają się w Carbis Bay, małej miejscowości w Kornwalii. To tam następnego dnia zacznie się szczyt państw grupy G7.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson  podczas dwustronnego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Carbis Bay w Wielkiej Brytanii - 10 czerwca 2021 r.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas dwustronnego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Carbis Bay w Wielkiej Brytanii - 10 czerwca 2021 r.Foto: PAP/EPA/Hollie Adams / POOL

Romuald Szeremietiew 663.JPG
Spotkanie Biden-Putin. Prof. Szeremietiew: niepokoi zmiana w optyce Waszyngtonu

Jak się oczekuje, obaj politycy potwierdzą istnienie "specjalnych relacji" pomiędzy USA i Wielką Brytanią, choć jest między nimi także sporo różnic.

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, oświadczył, że zbliżający się szczyt przywódców USA i Rosji nie jest nagrodą dla Władimira Putina. Podczas briefingu w Białym Domu Sullivan powiedział, że szczyt w Genewie będzie dla prezydenta Joe Bidena okazją, by jasno przestawić prezydentowi Rosji amerykańskie priorytety i wartości.

- W tej chwili interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone. (...) Z automatu pojawia się tutaj kwestia rosyjska czy rywalizacja z Chinami i oczywiście walka ze zmianami klimatu, które oba rządy próbują forsować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 


Posłuchaj
18:37 Jedynka/Więcej świata 10.06.2021 r.mp3 Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone (Więcej świata/Jedynka)

 

Protokół ws. Irlandii Północnej  

Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział także, że Biden ma "głębokie obawy", iż spór pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską dotyczący protokołu w sprawie Irlandii Północnej może zagrozić pokojowi w tej prowincji. 

- Amerykanie muszą wziąć pod uwagę wspólne interesy ze Zjednoczonym Królestwem - uważa ekspert. - Trzeba się zastanowić, czy Amerykanie zdecydują się mocniej nacisnąć, poza tymi działaniami, które zostały podjęte przez Brytyjczyków w kwestii negocjacji z UE i protokołu północno-irlandzkiego, czy pozostaną na tym poziomie. W rozmowach dwustronnych skupiają się bardziej na tym, co oba państwa łączy, czyli twardych interesach dotyczących np. rywalizacji z Chinami - ocenia dr Winkler. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Rozmowy w Warszawie premierów Polski i Słowacji - Mateusza Morawieckiego i Eduardo Hegera. Wśród tematów realizacja kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak połączenia drogowe i przesyłowe na osi północ-południe. Trwa budowa nowego połączenia między gazowymi systemami przesyłowymi Polski i Słowacji. Projekt znajduje się na unijnej liście priorytetowych projektów infrastrukturalnych (PCI) i otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych projektów składających się na gazowy Korytarz Północ-Południe, który umożliwi bezpośredni przesył gazu między Polską i Słowacją oraz innymi krajami regionu. Felieton Katarzyny Semaan.

- Więźniom politycznym w kilku koloniach karnych proponowano, by pokajali się i napisali prośby o ułaskawienie w zamian za amnestię, która miałaby być ogłoszona 3 lipca, w Dzień Niepodległości Białorusi – napisał białoruskojęzyczny portal Nasza Niwa. Niezależny portal powołał się na rodziny więźniów. Nasza Niwa uzupełniła tę – jak dotąd przez nikogo nie potwierdzoną – informację o nowe doniesienia. "O napisanie prośby o ułaskawienie proszone były również osoby, które w aresztach oczekują na proces" – twierdzi portal, znowu powołując się na anonimowych rozmówców. Podobna sytuacja miała miejsce po protestach w czasie wyborów w 2010 r. Wówczas więźniów objęto amnestią m.in. pod presją Zachodu i w wyniku negocjacji z UE – Mińskowi zależało na normalizacji relacji. Obecnie, jak podkreśla Nasza Niwa, sytuacja jest inna niż w 2010 r., a w więzieniach i aresztach z powodów politycznych jest ponad 700 osób. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

- Komisja Europejska zdecydowała o podjęciu dalszych kroków w ramach procedur dotyczących naruszenia prawa unijnego przeciwko Cyprowi i Malcie. Chodzi o programy obywatelstwa oferowane przez oba kraje dla inwestorów. Są one potocznie nazywane "programami złotych paszportów". Według KE, Cypr i Malta, ustanawiając i realizując specjalne programy dla "inwestorów", w ramach których oferują swoje obywatelstwo w zamian za wniesienie określonej opłaty i inwestycje, nie wypełniają swoich zobowiązań wynikających z członkostwa w UE. Gościem audycji była prof. Katarzyna Żukrowska z SGH. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Krzysztof Winkler (UW), prof. Katarzyna Żukrowska (SGH) 

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Wizyta Joe Bidena w Europie. Jacek Saryusz-Wolski: reorientacja polityki z Chinami w tle

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:00
- Do rozmowy z Putinem prezydent Biden przystąpi bardzo osłabiony, oddał wszystkie swoje karty, zanim usiadł do stołu. To wszystko, co się wydarzy w innych spotkaniach Bidena w Europie, będzie pochodną uległej i resetowej pozycji, jaką zajął wcześniej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski o wizycie Joe Bidena w Europie: Niemcy mają odciążyć USA

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:56
- Cały czas celem Rosji jest bycie mocarstwem współdecydującym o losach Europy. W tej chwili wszyscy w Europie spodziewają się, że Biden powierzy sprawy europejskie Niemcom i się do tego przygotowują - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden w Europie. Dr Winkler: USA wracają do polityki Obamy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:30
- Mamy niejako powrót do stanowiska Baracka Obamy, czyli znaczącego wsparcie dla integracji europejskiej, a zwłaszcza dla Niemiec, które stały się głównym partnerem dla administracji Joe Bidena. Wyrazem tego jest wycofanie się USA z sankcji wobec Nord Stream 2 i umożliwienie współpracy niemiecko-rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń