Jarosław Guzy o podróży Joe Bidena do Europy: mnóstwo zapowiedzi, mało konkretów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 19:13
Joe Biden w swym tournée po Europie rozmawiał już z politykami Grupy G7, wziął udział w szczycie NATO, we wtorek (15.06) spotka się przywódcami państw Unii Europejskiej, a w środę (16.06) w Genewie spotka się z Władimirem Putinem. - O konkretach będzie można mówić po wszystkich częściach podróży, także po spotkaniu z prezydentem Rosji - mówi.
Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Joe Biden wchodzą na salę obrad szczytu NATO w Brukseli
Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Joe Biden wchodzą na salę obrad szczytu NATO w BrukseliFoto: MON/Wojciech Król

g7 1106 pap 1200x660.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7: nie ma dysonansu, jaki wprowadzał Donald Trump

Zdaniem amerykańskiego prezydenta, Unia Europejska jest niezwykle silną i pełną życia organizacją, która ma wiele wspólnego ze zdolnością Europy Zachodniej nie tylko do radzenia sobie z problemami ekonomicznymi, ale i do bycia kręgosłupem i podporą NATO. - Wróciliśmy do dawnych czasów, dawnych, ale czy dobrych - ocenia ekspert Jarosław Guzy. Jego zdaniem podróż Joe Bidena to wstęp do wielkiej polityki, jeżeli ta miałaby się zacząć od tej intensywnej podróży po Europie.


Posłuchaj
17:14 Jedynka-14-06-2021-wiecej-świata.mp3 Podróż prezydenta USA Joe Bidena po Europie (Więcej świata/Jedynka)

 


mid-epa biden johnson 1200.jpg
Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone

Na szczycie NATO w Brukseli doszło do krótkiego, nieplanowanego spotkania Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Polski powiedział potem, że prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu. Zdaniem Jarosława Guzego, ta część Europy będzie dostrzegana przez amerykańską administrację, o czym świadczy spotkanie z Andrzejem Dudą, jak też spotkanie z przywódcami państw bałtyckich. - Pytanie jest, jak rozłożą się akcenty - zastrzega. Przypomina, że za prezydentury Donalda Trumpa ta część Europy była traktowana jak przeciwwaga dla państw z zachodu kontynentu, z którymi prezydent USA znajdował się w konflikcie.

Jarosław Guzy zastanawia się, czy nie będzie powrotu do czegoś, co było, według niego, fatalne w skutkach, a co zaowocowało zwiększoną agresją Rosji na kontynencie. - Scedowanie na Niemcy, jako najsilniejszego partnera sojuszu transatlantyckiego, odpowiedzialności za pewne kwestie, a Niemcy mają swoje interesy - mówi. Zwraca uwagę, że Niemcy z jednej strony chcą utrzymywać dobre relacje z sojusznikami, a z drugiej rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją. W jego ocenie, stawianie na Niemcy spowoduje pogłębianie konfliktów, które zagrażają spójności Zachodu i relacjom transatlantyckim, na których Stanom Zjednoczonym teoretycznie zależy.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta. Oznacza to odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu. Do koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 proc. ludności Izraela. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Po szczycie G7 - relacje brytyjsko-amerykańskie oraz unijno-brytyjskie, a także kwestia przynależności państwowej Irlandii Północnej, która stała się przedmiotem dyplomatycznego zgrzytu między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem a premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Rozmowa z Elżbietą Królikowską-Avis, korespondentką polskich mediów w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także;

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (ekspert Polskiej Agencji Prasowej), Elżbieta Królikowska-Avis (korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Joe Biden będzie reanimował relacje w Europie". Dr Gil o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 15:59
- Europa odrobiła pracę domową, biorąc pod uwagę doświadczenie administracji Donalda Trumpa i tego, jak UE była wówczas traktowana, jak Trump wypowiadał się o Sojuszu Północnoatlantyckim. Europejczycy widzą i z pewnością cieszą się, że Biden ląduje w Europie. Ma on bardzo napięty grafik - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Cegielski: padła deklaracja zaangażowania USA w bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:45
- Z rozmów prezydentów Polski i USA wynika, że bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO będzie utrzymane - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski z Informacyjnej Agencji Radiowej. 
rozwiń zwiń