Spotkanie Biden-Putin. Ekspert: można spodziewać się, że te rozmowy były napięte

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:15
Zakończyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy opuścili po godzinie 17:00 budynek willi La Grange w szwajcarskiej Genewie. - Można się spodziewać, że te rozmowy były napięte. Obie strony przekazały, to co miały do przekazania i uznano, że nie ma sensu by dalej ten dialog prowadzić - mówi w "Więcej świata" Mateusz Piotrowski z PISM. 
Prezydent USA Joe Biden  i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania na szczycie USA - Rosja w Villa La Grange w Genewie
Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiają podczas spotkania na szczycie USA - Rosja w Villa La Grange w GenewieFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOL

putin 1200 pap (1).jpg
"Konstruktywne rozmowy, żadnej wrogości". Putin na konferencji prasowej po spotkaniu z Bidenem

Osobne spotkania z mediami 

Rozmowa trwała - zgodnie z planem - około czterech godzin. Jako pierwszy wyszedł Joe Biden. Obaj przywódcy po rozmowach mieli udać się na osobne spotkania z mediami, wspólnej konferencji nie zaplanowano. - Zdecydowanie ta sytuacja ma charakter wewnętrzny, jeżeli chodzi o wymiar USA, żeby pokazać, że Joe Biden jest innym prezydentem niż Donald Trump - uważa Mateusz Piotrowski. - Chodzi również o wybrzmienie komunikatu amerykańskiego, który w obecności Putina mógłby zostać zaburzony. Biden mógłby nie mieć szans na przedstawienie wyraźnego przekazu, tak jak będzie miał możliwość zrobienia tego samemu, przed własnym zespołem amerykańskich dziennikarzy - ocenia gość audycji.


Posłuchaj
18:43 Jedynka/Więcej świata 16.06.2021.mp3 Spotkanie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina, w Genewie (Więcej świata/Jedynka)

 

Sytuacja na Ukrainie, łamanie praw człowieka, ataki hakerskie

Zgodnie z zapowiedziami, rozmowy miały dotyczy tematów trudnych, dzielących oba kraje - w tym sytuacja na Ukrainie, łamanie praw człowieka w Rosji czy ataki hakerskie inspirowane przez Kreml. Delegacje obu krajów nie ukrywały przed spotkaniem, że trudno będzie o znaczące porozumienia w czasie szczytu w Genewie. Władimir Putin miał jeszcze na dziś  zaplanowane spotkania z władzami Szwajcarii, Joe Biden z gospodarzami szczytu spotkał się wczoraj. Późniejszym wieczorem prezydenci mają wrócić do swoich krajów.

 - Dialog trwał dużo krócej, a w agendzie znajdowało się dużo kwestii, m.in. cyberataki, zbrojenia, zaangażowanie w Syrii i Afganistanie, wymiana więźniów, przetrzymywanie Nawalnego - mówi gość audycji. - Nie było wystarczająco dużo czasu, żeby strony przekazały sobie komunikaty, jak zakładano - dodaje. 

Powrót ambasadorów

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował po rozmowach w Genewie z prezydentem USA Joe Bidenem, że jednym z rezultatów rozmów jest decyzja o powrocie ambasadorów obu krajów do swoich placówek w Moskwie i Waszyngtonie. - Czy będzie to jutro czy pojutrze - to kwestia techniczna - mówił Putin. Dodał, że przedstawiciele resortów dyplomacji obu krajów rozpoczną rozmowy o normalizacji stosunków USA- Rosja. - Jest o czym mówić - dodał. 

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- relacja korespondenta Karola Surówki z Genewy 

Komisja Europejska proponuje relacje z Rosją według trzech zasad, ale nie liczy na razie na ich poprawę. W raporcie opublikowanym dziś w Brukseli Komisja uważa, że relacje mają wyznaczać takie zasady jak - odpór wobec łamania prawa, ograniczanie możliwości osłabiania Unii i oferowanie współpracy w tych dziedzinach, w których będzie to możliwe. Dokument zostanie omówiony w przyszłym tygodniu na szczycie przez unijnych przywódców w Brukseli. Gościem audycji była dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Mateusz Piotrowski (PISM), dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu) 

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

"Jestem zawsze gotowy", "Putin to godny przeciwnik". Biden przed spotkaniem z prezydentem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:08
- Jestem zawsze gotowy - powiedział przed spotkaniem z Władimirem Putinem prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden. Do rozmowy przywódców dojdzie po południu w Genewie. Planowana jest około czterogodzinna dyskusja z udziałem delegacji z obu krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się szczyt prezydentów USA i Rosji. To pierwsze spotkanie Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:46
W Genewie rozpoczęło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Bidena i Władimira Putina. Polityków przywitał w wilii nad jeziorem genewskim prezydent Szwajcarii, Guy Parmelin. Na początek spotkania planowane jest wspólne zdjęcie, później przywódcy udadzą się na rozmowę za zamkniętymi drzwiami, z udziałem delegacji z obu krajów.
rozwiń zwiń