Prof. Grabowska o praworządności: KE nie potrafi wskazać, które przepisy narusza Polska

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 20:06
We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury artykułu 7. traktatu unijnego. Komisję Europejską reprezentowała wiceszefowa tej instytucji Viera Jourova, a Polskę minister Konrad Szymański.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

mid-epa UE sakcje Białoruś 1200.jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi. Prof. Grabowska: będą bolesne dla budżetu państwa

Łamanie praworządności przez Polskę i Węgry 

W kwestii praworządności toczą się postępowania wszczęte przez Komisję Europejską wobec Polski i Węgier. Część z nich już skończyło się w TSUE, który rozsądzi, kto ma rację w sporze. W maju na temat łamania praworządności wypowiedział się minister spraw zagranicznych Portugalii, który potwierdził, że jego kraj zamierza kontynuować postępowanie przeciwko Polsce i Węgrom w związku z podejrzeniem naruszenia wartości unijnych. 


Posłuchaj
21:41 Jedynka/Więcej świata 22.06.2021 r. mp3 W Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7. traktatu unijnego (Więcej świata/Jedynka)

 

- To są sprawy toczące się. Rzecz tyczy się artykułu 7. traktatu unijnego, który mówi, co czynić wtedy, kiedy wartości unijne są zagrożone. KE wielokrotnie wypomina Polsce, iż nie zachowuje się ona w sposób zgodny z oczekiwaniami, ale nie potrafi wskazać, które konkretne przepisy Polska narusza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska. - W związku z tym do tej oceny włączono Trybunał Sprawiedliwości UE - dodaje. 

"Polska oczekuje uczciwego traktowania" 

Dzisiejsze wysłuchanie w Luksemburgu o sytuacji w Polsce skomentował minister do spraw europejskich Konrad Szymański. "Ten rutynowy, niezwykle rutynowy przebieg tego wysłuchania mógł być też wątpliwą wartością dodaną dla bardzo wielu państw członkowskich. Widzimy wyraźnie, że procedurę, którą było bardzo łatwo rozpocząć, nie bardzo da się skończyć, ponieważ nikt nie ma na to pomysłu. Jej zakończenie jest sprawą, która jest problemem dla wszystkich. Powstaje w sposób oczywisty pytanie, jak długo można rozmawiać na dokładnie te same tematy" - podkreślił Konrad Szymański.

Dodał, że wiele kwestii poruszanych podczas tego wysłuchania jest rozpatrywanych przez unijny Trybunał Sprawiedliwości. Minister Szymański powiedział też, że Polska oczekuje rzeczowego i uczciwego traktowania i że w każdej chwili może udzielić wszelkich informacji, ale zasadne są pytania o przyszłość procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu.

Czy będą spory z TSUE?

Prof. Genowefa Grabowska podkreśla, że w sytuacji, gdy trybunały konstytucyjne państw członkowskich będą wchodzić w spory z TSUE, może to się skończyć problemami wewnętrznymi w UE. - To jest groźne dla UE - mówi. - Ważne jest określenie, do jakich granic Unia może działać, gdyż te granice w zakresie kompetencji są określone, ale w zakresie prawa - nie. Nie ma zasady, która mówi o wyższości prawa unijnego wobec porządków konstytucyjnych państw członkowskich - dodaje. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Szwedzki centrolewicowy premier Stefan Lofven odwołany w głosowaniu nad wotum nieufności. Lofven został odwołany po prawie siedmiu latach sprawowania władzy. Kryzys w szwedzkim rządzie ma związek z planowaną reformą, która przewiduje złagodzenia kontroli czynszów w nowo budowanych mieszkaniach. Po głosowaniu w parlamencie premier ma tydzień na złożenie dymisji i przekazanie marszałkowi zadania wyłonienia nowego rządu lub rozpisanie przyspieszonych wyborów. 63-letni Lofven jest pierwszym premierem Szwecji, który został odsunięty od władzy w wyniku wniosku o wotum nieufności złożonego przez opozycję. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan. 

- Pedro Sánchez, przemawiając w operze w Barcelonie, zapowiedział wydanie aktu ułaskawiającego dziewięcioro przebywających od 2017 r. w więzieniu katalońskich polityków, którzy współorganizowali referendum niepodległościowe bez uzgodnienia tego z władzami w Madrycie. We wtorek 22 czerwca wydany zostanie przez hiszpański rząd akt ułaskawienia wobec dziewiątki byłych członków lokalnego katalońskiego rządu, którzy byli w 2017 r. organizatorami nielegalnego z punktu widzenia Madrytu referendum na temat niepodległości Katalonii. Akt ułaskawiania odniesie się tylko do tych członków katalońskiego rządu, którzy nie uciekli z kraju. Pozostała piątka jest wciąż ścigana na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Troje z nich wywalczyło jednak mandaty do Parlamentu Europejskiego i od niedawna chroni ich immunitet. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

- Gubernator Florydy Ron DeSantis pokonał byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sondażu wśród uczestników wpływowej konferencji konserwatystów w Denver. Według konserwatywnego dziennika "Washington Examiner" 42-letni gubernator jednego z kluczowych stanów USA jest faworytem do objęcia spadku po Trumpie, na którym wyraźnie się wzoruje. Gościem audycji był Mateusz Piotrowski z PISM. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (była eurodeputowana, ekspert ds. prawa międzynarodowego), Mateusz Piotrowski (PISM) 

Data emisji: 22.06.2021 r. 

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans