Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 16:52
Szef macedońskiego MSZ Bujar Osmani podkreślił, że jego kraj wierzy w konieczność realizacji procesu rozszerzania Unii Europejskiej. Perspektywie dołączenia krajów bałkańskich do Wspólnoty był poświęcony szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Rogalinie pod Poznaniem.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Bałkanów Zachodnich. Nz szef MSZ Macedonii Północnej Bujar Osmani
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Bałkanów Zachodnich. N/z szef MSZ Macedonii Północnej Bujar OsmaniFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wydarzenie odbyło się w ostatnich dniach rocznej prezydencji Polski w Wyszehradzkiej Czwórce. Minister Bujar Osmani przekonywał, że rozszerzenie Unii przyniesie wiele korzyści.

PAP Zbigniew Rau 1200 (1).jpg
Spotkanie szefów MSZ V4. Zbigniew Rau: wyraziłem nieustające poparcie Polski dla rozszerzenia UE

"Proces niesie wiele korzyści"

Jak wyjaśnił, "proces rozszerzenia Unii Europejskiej, mimo wielu niepowodzeń z poprzednich lat, jest nadal obowiązujący i warty prowadzenia zarówno dla krajów aspirujących, jak i dla samej Unii Europejskiej" - Niesie on korzyści dla całego kontynentu - mówił.

Posłuchaj
00:23 Bujar IAR.mp3 Bujar Osmani: proces rozszerzenia UE, mimo wielu niepowodzeń z poprzednich lat, nadal obowiązuje i jest wart prowadzenia zarówno dla krajów aspirujących, jak i dla samej UE. Niesie korzyści dla całego kontynentu. Podczas prezydencji słoweńskiej podwoimy wysiłki tak, aby doszło w tej sprawie do finałowego przełomu dla Albanii i Macedonii Płn. (IAR)

Bujar Osmani zapewnił również, że podczas słoweńskiej prezydencji, Macedonia podwoi wysiłki tak, aby doszło w tej sprawie do finałowego przełomu dla Albanii i Macedonii Północnej.

Czytaj również:

"Zrobi to ktoś inny"

Macedoński minister dodał, że jeśli Unia Europejska się nie rozszerzy, to zrobi to ktoś inny. W jego ocenie, nie może być żadnej alternatywy dla członkostwa we Wspólnocie całego regionu Bałkanów Zachodnich.

W marcu ubiegłego roku Rada Europejska zgodziła się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Republiką Macedonii Północnej. Jednak w grudniu konkluzje dotyczące ram negocjacyjnych z obu państwami zablokowała Bułgaria.

jmo

Czytaj także

Szef MSZ o europejskich aspiracjach Albanii i Macedonii Północnej: czekamy na szybką decyzję UE

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:04
Czekamy na decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych przez UE z Albanią i Macedonią Północną - powiedział w czwartek w Tiranie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Ocenił, że w krajach tych postępują reformy zalecane przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzenie UE i współpraca w kontekście pandemii. Rozpoczyna się szczyt krajów V4 i Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:11
W Rogalinie rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. Jego gospodarzem jest szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń