"Wszyscy wydają się być niezadowoleni". Piotrowski o wyroku dla Dereka Chauvina

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 20:11
Były amerykański policjant Derek Chauvin został skazany na 22,5 roku więzienia za zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. - Mamy tutaj wypośrodkowanie pomiędzy tym, co rekomendowała Rada Minnesoty, a tym, czego żądała prokuratura - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Proces Dereka Chauvina wywołał w USA wiele emocji
Proces Dereka Chauvina wywołał w USA wiele emocjiFoto: PAP/EPA/CRAIG LASSIG

1200_Floyd_Forum.png
Proces ws. śmierci George'a Floyda. Derek Chauvin usłyszał wyrok
Posłuchaj
20:13 Jedynka/Więcej świata - 28.06.2021 Wyrok dla byłego policjanta w USA, wybory samorządowe we Francji, przewodnictwo Portugalii w UE, Światowy Kongres Telefonii Komórkowej w Barcelonie (Jedynka/Więcej świata)

Prezydent Joe Biden ocenił, że wyrok wydaje się właściwy. Z kolei komentatorzy w telewizji CNN uznali wyrok za zbyt łagodny. - Oznacza, że Chauvin będzie mógł wyjść po 15 latach. Widziałem sprawy, w których ludzie dostawali tyle za przestępstwa narkotykowe, bez przemocy. To nie jest sprawiedliwość - komentował czarnoskóry publicysta Van Jones.

Przypomnijmy, że śmierć George’a Floyda wywołała w ubiegłym roku w USA falę protestów i zamieszek.

Dyskusja na temat rasizmu trwa od lat

Dyskusja na temat kwestii rasizmu toczy się w Stanach Zjednoczonych już od kilkudziesięciu lat. - Ona bardzo się wzmogła w momencie wyboru Obamy (na prezydenta - red.), który był pewnym sygnałem przebudzenia i pokazania, że jednak mniejszości nadal mają wiele do osiągnięcia i wyrównania, jeżeli chodzi o poziom życia w USA. Przecież to za prezydentury Obamy rozpoczął się ruch Black Lives Matter, który zaczął mieć wpływ na to, jak przebiega debata społeczno-polityczna w USA - zauważa Mateusz Piotrowski.

Zdaniem eksperta Jedynki, od wspomnianego czasu różnice w poziomie życia nadal nie zostały wyrównane i "w związku z tym ta debata oczywiście nadal musi się toczyć".

Kto zadowolony z wyroku, a kto nie?

Wyrok dla Dereka Chauvina z jednej strony jest najwyższym w historii stanu Minnesota dla policjanta za jakiekolwiek przewinienie, natomiast z drugiej strony uznano go winnym zabójstwa drugiego stopnia, czyli nieumyślnego i spowodowanego niedopełnieniem obowiązków. Dlatego też pojawiło się wiele różnych opinii w kwestii długości wyroku.

Prokuratura żądała 30 lat więzienia dla byłego policjanta. - Jednocześnie Rada Minnesoty, w przypadku takim jak Chauvin, czyli kiedy wcześniej nie był on karany, rekomendowała odnośnie zabójstwa drugiego stopnia wyrok do 15 lat. Mamy więc wypośrodkowanie pomiędzy tym, co rekomendowała Rada, a czego żądała prokuratura. W związku z tym faktycznie wszyscy wydają się być niezadowoleni - komentuje Mateusz Piotrowski.

Mateusz Piotrowski zaznacza jednak, że "liderzy ruchów społecznych, którzy organizowali protesty, nie tylko w Minnesocie, ale też w innych stanach po śmierci Floyd’a, wskazują, że to jest jakiś krok na drodze do sprawiedliwości, że Chauvin został skazany i okres kary ostatecznie jest dłuższy niż krótszy".

- Tak naprawdę prawdziwą sprawiedliwością będzie to, gdy osoby czarnoskóre nie będą się bały konfrontacji, w sensie kontaktu, ze służbami mundurowymi w Stanach Zjednoczonych i nie będą statystycznie zagrożone. Jest to jeden z problemów systemowego rasizmu, bo on oczywiście ma dużo więcej wymiarów. Jeżeli chodzi o rynek pracy czy edukacyjny, to USA, jak i inne państwa na świecie, mają nadal pewne lekcje do odrobienia. Tego procesu nie da się odwrócić w rok czy dwa przychylności takim postulatom nawet obecnej władzy w USA. Systemowy rasizm będzie musiał być wypleniany dekadami - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- We Francji centroprawica wygrała drugą turę wyborów samorządowych, w których wybierano władze regionów i departamentów. Kandydaci centroprawicy zdobyli niemal 38 proc. głosów i zwyciężyli w 7 z 13 regionów. Francuskie media piszą o nowym rozdaniu na francuskiej scenie politycznej w perspektywie zbliżających się wyborów prezydenckich. Materiał Stefana Foltzera z Paryża.

- Z końcem czerwca wygasa przewodnictwo Portugalii w Unii Europejskiej. Portugalskie półroczne przewodnictwo przypadło na trudny czas pandemii, zaostrzenia relacji Wspólnoty z Rosją i Białorusią, a także Chinami. Rozmowa z dr. hab. Kamilem Zajączkowskim z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

- W Barcelonie rozpoczyna się Światowy Kongres Telefonii Komórkowej - Mobile World Congress. Obecnych ma być ponad 50 000 profesjonalistów z branży komunikacji mobilnej. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Wojska USA w Afganistanie. Jan Parys: o skutkach misji dowiemy się, kiedy opuszczą ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:45
- Przez prawie 20 lat obecności wojska amerykańskie potrafiły zbudować tam podstawy do zaistnienia cywilnego społeczeństwa i lokalnego rządu. Co do tego możemy się przekonać dopiero, jak USA opuszczą ten kraj - powiedział o sytuacji w Afganistanie były szef MON, Jan Parys.
rozwiń zwiń