Müller: integracja Bałkanów Zach. z UE to gwarancja pokojowego funkcjonowania tej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 18:45
- Włączenie Bałkanów Zachodnich do UE zabezpieczyłoby ten obszar przed wpływami Rosji, a jednocześnie zagwarantowałoby pokój w tym regionie - zaznaczył w wywiadzie dla Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: Twitter/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie Procesu Berlińskiego - to inicjatywa wspierająca współpracę Unii Europejskiej z Bałkanami Zachodnimi oraz rozszerzenie wspólnoty europejskiej o kraje tego regionu. Podczas tegorocznego szczytu przywódcy europejscy oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali m.in. o rozwoju gospodarczym na Bałkanach.

Bujar PAP-1200.jpg
Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny

W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Müller zapewnił, że "Polska od wielu lat wspiera akcesję krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej".

- Niestety niektóre państwa Europy zachodniej w krytyczny sposób podchodzą do integracji z Bałkanami Zachodnimi, natomiast naszym zdaniem jest to gwarancja pokojowego funkcjonowania tego obszaru Europy. Pamiętajmy o tym, że również na Bałkanach Zachodnich są silne wpływy rosyjskie czy chińskie, w związku z tym w interesie UE, aby ten obszar stał się częścią wspólnoty, a nie był osobnym bytem politycznym - mówił minister.

Posłuchaj
00:29 11176380_2.mp3 Piotr Müller: integracja tego obszaru to gwarancja pokoju (IAR)

Piotr Müller zwrócił uwagę na potrzebę ograniczenia wpływów rosyjskich na Bałkanach Zachodnich.

- Jeżeli Bałkany Zachodnie byłyby stowarzyszone czy - docelowo - stałyby się państwami członkowskimi UE, to oczywiście zabezpieczy to ten region od jakichkolwiek interwencji, czy to gospodarczych, czy politycznych, Rosji. Jednocześnie też gwarantuje pokojowy charakter tego obszaru, a musimy pamiętać o tym, że lata 90. to był bardzo trudny czas dla tego obszaru Europy - powiedział rzecznik rządu. 

Posłuchaj
00:19 11176380_1.mp3 Piotr Müller: stowarzyszenie z UE ograniczyłoby wpływy Rosji w tym regionie (IAR)

W pracach Procesu Berlińskiego uczestniczą cztery kraje Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami do dołączenia do Unii - to Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna oraz Albania. W procesie biorą udział również potencjalni kandydaci - Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina.

Proces Berliński został uruchomiony w 2014 roku, przed trzema laty szczyt z udziałem uczestników procesu odbył się w Poznaniu.

kp

Czytaj także

Wspólna deklaracja europejskiej prawicy dot. UE. Prezes PiS: chcemy pokazać, że jest inna droga

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 12:09
Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, poinformował w oświadczeniu dla mediów, że podpisał - podobnie jak przywódcy wielu europejskich partii politycznych w innych europejskich stolicach - deklarację związaną z przyszłością Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja państw ws. reformy UE. Miłosz Lodowski: celem jest, aby nasz region nie był lekceważony

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 19:24
- Celem PiS jest to, aby Europa Środkowo-Wschodnia przestała być izolowana i traktowana jako region trzeciej prędkości. Niestety tak się dzieje, patrząc na to jak odbywają się np. negocjacje ws. Nord Stream 2 - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń