Dr Szymon Kardaś: reżim Łukaszenki wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 20:01
Sąd w Mińsku skazał Wiktara Babarykę na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Babaryka to były bankier, który zamierzał wystartować w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Według dr. Szymona Kardasia to nie ostatni taki wyrok. - Reżim jest na drodze zaostrzania kursu - ocenia analityk OSW
Wiktar Babaryka podczas procesu
Wiktar Babaryka podczas procesuFoto: PAP/EPA/Ramil Nasibulin/BELTA

Cichanouska warszawa pap 1200x660.jpg
Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Dr Szymon Kardaś wskazuje, że reżim w ten sposób chce ostrzec przeciwników w kraju, jak też daje sygnał ośrodkom zagranicznym wspierającym opozycję. Jego zdaniem, w pewien sposób Aleksandr Łukaszenka odnosi sukcesy i dopiął swego. Na ulice białoruskich miast nie wychodzą już wielotysięczne demonstracje jego przeciwników. - Mam wrażenie, że Aleksandr Łukaszenka jest przekonany, że ten ostry kurs, który przyjął z punktu widzenia jego reżimu przynosi mu oczekiwany efekt - mówi.


Posłuchaj
19:07 Jedynka-7-06-2021-więcej-świata.mp3 Białoruski sąd skazał kolejnego przeciwnika Aleksandra Łukaszenki na wieloletnią kolonię karną (Więcej świata/Jedynka)

 

litwa granica pap 1200x660.jpg
Kinga Dudzińska z PISM: stanowisko Litwy wobec białoruskiego reżimu jest nieugięte

Unia Europejska grozi kolejnymi sankcjami

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano napisał, że ten wyrok jest jednym z co najmniej 125 niesprawiedliwych i arbitralnych, wydanych przez białoruskie sądy w procesach motywowanych politycznie, często odbywających się za zamkniętymi drzwiami. Dodał, że obecnie w więzieniach na Białorusi przetrzymywanych jest 530 więźniów politycznych, udokumentowane są przypadki tortur i stosowane są ciągłe represje wobec wszystkich grup społecznych. Przypomniał, że od października ubiegłego roku Unia Europejska stopniowo nakłada sankcje na reżim w Mińsku w reakcji na brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów, przedstawicieli opozycji i dziennikarzy. Dodał, że Unia jest gotowa rozważyć kolejne restrykcje.

Dr Szymon Kardaś podkreśla, że dobrze się stało, że po sankcjach personalnych Unia wreszcie przyjęła sankcje sektorowe. Uderza to albo w konkretne sektory gospodarki, albo w konkretne grupy interesu. Zauważa, że jedynym krajem, który może udzielić pomocy Białorusi jest Rosja. - W konsekwencji może to prowadzić do zacieśniania i tak już głębokiego poziomu zależności Białorusi od Rosji - podkreśla.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany w nocy z wtorku na środę w swej prywatnej rezydencji. Grupa niezidentyfikowanych napastników wtargnęła do rezydencji i zastrzeliła Moise'go oraz raniła jego żonę Martine, która została przewieziona do szpitala. P.o. premiera Haiti Claude Joseph przekazał, że sprawcy byli cudzoziemcami, którzy mówili po angielsku i hiszpańsku. Felieton Michała Strzałkowskiego.  

Zdaniem prezydenta USA Joe Bidena atak hakerski na firmę informatyczną Kaseya, który dotknął wielu klientów koncernu na całym świecie, poczynił "minimalne szkody" w amerykańskich firmach. Prezydent dodał, że będzie miał więcej do powiedzenia w ciągu następnych kilku dni. Zapewnił, że dobrze ocenia zdolności USA do reakcji na ten atak. Z kolei rzecznik Białego Domu Jen Psaki zagroziła, że "jeśli Rosja nie podejmie działań wobec przestępców mieszkających w Rosji, my to zrobimy to sami lub rezerwujemy prawo do podjęcia takich działań”. Dodała, że nawet jeśli rosyjskie władze nie były zamieszane w ostatni cyberatak, ostateczna odpowiedzialność spoczywa na nich. Dodała też, że choć atak nie dotknął infrastruktury krytycznej, USA traktują go poważnie i zastrzegają prawo do odpowiedzi "w sposób i za pomocą mechanizmów swojego wyboru”. Czy Rosja testuje cierpliwość Waszyngtonu na hakerskie ataki? Rozmowa z Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Statek Ever Given, który zablokował w marcu Kanał Sueski, wreszcie po ponad trzech miesiącach aresztu w Egipcie wyruszy w dalszą drogę. Stało się to możliwe po uzgodnieniu odszkodowania, które wyniosło kilkaset milionów dolarów. Zapłacił ubezpieczyciel japońskiego armatora. Felieton Magdaleny Skajewskiej. Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Szymon Kardaś (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Zakazane pieśni religijne? Białoruska policja kontroluje kościoły

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 10:29
Białoruskie służby sprawdzają, jakie pieśni są śpiewane w kościołach w tym kraju. Funkcjonariusze milicji odwiedzili w tym celu archikatedrę w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: mamy do czynienia z pewnym oderwaniem się Łukaszenki od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:15
- Łukaszenka jest używany przez Moskwę jako taki podmiot, który sprawdza i testuje odporność państw NATO i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń