Jarosław Guzy: Inicjatywa Trójmorza jest globalnie coraz bardziej uznawana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 19:09
Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach drogowych, kolejowych czy biznesowych. W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. 
Prezydent RP Andrzej Duda (2L) oraz prezydent Bułgarii Rumen Radew (3P) podczas szczytu Trójmorza
Prezydent RP Andrzej Duda (2L) oraz prezydent Bułgarii Rumen Radew (3P) podczas szczytu TrójmorzaFoto: PAP/Andrzej Lagne

pap prezydent duda sofia trójmorze 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda przybył do Sofii. "Szczyt określi miejsce Trójmorza w Europie"

Szczyt Inicjatywy Trójmorza 

W czwartek i piątek w Sofii odbywał się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię.

Posłuchaj
19:19 Jedynka/Więcej świata 9.07.2021.mp3 Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy (Więcej świata/Jedynka)

Prezydent Andrzej Duda mówił w Sofii, że pod tym względem widzi w krajach naszego regionu optymizm. ""Patrząc z perspektywy pandemii, która, mam nadzieję, dobiega końca, powiem tak: kiedy mówimy o tym, że współpraca między krajami powinna być zacieśniana, a łańcuchy produkcyjne skracane, to Trójmorze jest awangardą. My zaczęliśmy takie działania jeszcze zanim ktokolwiek pomyślał o tym że coś takiego jak pandemia koronawirusa może nas spotkać" - powiedział prezydent". 

Zainteresowanie wśród krajów spoza UE 

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie. Wśród zainteresowanych Trójmorzem są m.in. Japonia, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. - Szansa współpracy z tymi państwami jest bardzo możliwa i byłaby korzystna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. - Ostatnie półtora roku nie sprzyjało relacjom politycznym i ekonomicznym, zwłaszcza że te kraje ucierpiały w wyniku pandemii tak samo jak pozostałe, natomiast inicjatywa coraz bardziej jest uznawana, chociaż nie wszędzie lubiana, jak w stolicach krajów naszego regionu - dodaje. 

Trójmorze i administracja Joe Bidena 

Jak zauważa gość audycji, prezydent USA - Joe Biden postanowił kontynuować politykę swojego poprzednika Donalda Trumpa w kwestii wsparcia Inicjatywy Trójmorza. - Mieliśmy wypowiedź Joe Bidena, który zdecydowanie poparł Inicjatywę Trójmorza bez żadnych zastrzeżeń - mówi Jarosław Guzy. - Z kolei z wypowiedzi prezydenta Steinmeiera było widać dużo niepokoju, czy aby te kraje nie kreują czegoś co by było sprzeczne z trendami, które nie są do końca zdefiniowane i które funkcjonują w UE - ocenia ekspert. 

Czytaj również:

W audycji także:

- Litwa postawi dodatkowe ogrodzenie na granicy z Białorusią, chce w ten sposób ograniczyć napływ imigrantów. Wg Wilna wzmożona migracja to forma wojny hybrydowej, za którą stoi reżim Łukaszenki. Więcej w materiale reporterskim Magdaleny Skajewskiej. 

- W nieoficjalnych sondażach chce głosować na niego 12 proc. Francuzów, którzy w przyszłym roku pójdą do wyborów prezydenckich. Inteligentny, antyimigrancki, antymuzułmański i skazany trzykrotnie za mowę nienawiści nowy wieszcz francuskiej skrajnej prawicy. Kim jest Eric Zemmour? Gościem audycji był dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Łukasz Maślanka (PISM) 

Data emisji: 9.07.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans