Dr Michalak: negocjacje irańsko-amerykańskie nadal będą prowadzone, ale zmieni się retoryka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:48
Nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiada, że doprowadzi do zniesienia amerykańskich sankcji na jego kraj. Konserwatysta został dzisiaj formalnie zaakceptowany przez najwyższego przywódcę duchowego Iranu. Władzę obejmie po zaplanowanej w czwartek ceremonii. Nowy prezydent zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że podniesie poziom życia obywateli. 
Hassan Rouhani (L)  z nowo mianowanym prezydentem Iranu Ebrahimem Raisi (R)
Hassan Rouhani (L) z nowo mianowanym prezydentem Iranu Ebrahimem Raisi (R)Foto: PAP/EPA/IRAN'S PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT

shutterstock_iran teheran 1200 free.jpg
Negocjacje ws. porozumienia nuklearnego. Iran chce wrócić do rozmów po zaprzysiężeniu prezydenta

Negocjacje ws. porozumienia nuklearnego 

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Iran trzy lata temu, równocześnie z decyzją ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa o wyjściu Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego. Restrykcje pogorszyły i tak już złą sytuację gospodarczą Iranu. Wznowione niedawno negocjacje w sprawie nowego porozumienia nuklearnego nie przyniosły na razie postępów. - Od kwietnia trwają negocjacje, miała być szósta runda, ale na razie została wstrzymana. To, co zapowiadał nowy prezydent, oznacza, że będzie on kontynuował te negocjacje. Następnie okazało się jednak, że nie będzie żadnych negocjacji, co może oznaczać naciski z zagranicy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mirosław Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Negocjacje będą prowadzone w inny sposób, z użyciem innej retoryki - uważa ekspert. 


Posłuchaj
20:17 Jedynka/Więcej świata 4.08.2021.mp3 Ebrahim Raisi nowym prezydentem Iranu (Więcej świata/Jedynka)

 

Czy w kraju nastąpią zmiany? 

Nowy irański prezydent jest konserwatystą, który podkreśla wrogie nastawienie do Zachodu. Na jego osobę Amerykanie nałożyli sankcje za prześladowania opozycji w czasach, gdy był sędzią. Związany jest z egzekucjami i wyrokami śmierci wielu więźniów politycznych. Jak będzie wyglądać irańska polityka po zmianie prezydenta? - Możemy jedynie wróżyć, jak irańska polityka będzie wyglądać w przyszłości. Z naszego punktu widzenia jest hermetyczna, niepewna - ocenia gość audycji. - Jak dotąd Iran zachowuje się na arenie międzynarodowej przewidywalnie, w przypadku polityki zagranicznej nie będzie wielkich zmian - dodaje. 


***

W czwartek Ebrahim Raisi zostanie zaprzysiężony na urząd prezydenta. Zastąpi na tym stanowisku umiarkowanego Hassana Rouhaniego, jednego z autorów niedawnego otwarcia Iranu na świat. Oczekuje się, że rząd nowego prezydenta będzie się składał wyłącznie z polityków opowiadających się za konfrontacją z Zachodem.


Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nakazał służbom wzmocnienie ochrony białoruskich opozycjonistów, którzy mieszkają w tym kraju. Ma to związek ze znalezieniem wczoraj w jednym z kijowskich parków ciała szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszoua. Ukraińska policja bada sprawę śmierci 26-letniego Białorusina, brana jest pod uwagę wersja zabójstwa upozorowanego na samobójstwo. O tym, że Szyszou został zamordowany, są przekonani członkowie jego rodziny, a także bardzo wielu białoruskich opozycjonistów. Rozmowa z dr. Pawłem Usowem, politologiem specjalizującym się w kwestiach wschodnich. 

- W środę mija dokładnie rok od tragicznego wybuchu w Bejrucie  - w jego wyniku zginęły setki osób, a 250–300 tys. ludzi straciło swoje domy. Liban pogrążył się także w kryzysie politycznym. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

Od kilku dni Grecja walczy z upałami i pożarami. Temperatura osiąga 45-47 stopni w cieniu. Fala gorąca ma utrzymać się do czwartku. Od ponad 30 lat nie było w Grecji tak dotkliwych upałów. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Mirosław Michalak (Zakład Iranistyki UW), dr Paweł Usow (politolog)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Angela Merkel z wizytą w USA. Prof. Madajczyk: istnieją różnice w dwóch kluczowych obszarach

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 20:10
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Waszyngtonie spotkała się z gospodarzem Białego Domu. - Joe Biden odbudowuje relacje transatlantyckie, ale musimy być przygotowani, że będzie to nadal trudne wyważanie wzajemnych relacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Czy doszło do wiążących decyzji w sprawie Rosji i Nord Stream 2?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Boćkowski: Rosjanie byli zadowoleni z obecności Amerykanów w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 18:53
Prezydent Afganistanu obwinił Stany Zjednoczone o pogarszającą się sytuację w jego kraju. Talibowie, wraz z wycofywaniem się Amerykanów i ich sojuszników, przejmują kontrolę nad kolejnymi terenami. - Do śmiechu nie jest Rosjanom, ponieważ byli bardzo zadowoleni z obecności USA i NATO w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń