"Należy zmniejszać poziom emisji gazów cieplarnianych". Ekspert o zmianie klimatu na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 19:30
Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna, a także Antarktyda odnotowały najwyższe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremalnych zjawisk będzie coraz więcej. Grecja, Turcja, włoska Sardynia czy zachodnie stany USA zmagały się lub zmagają z ogromnymi pożarami, a mieszkańcy Belgii czy Holandii padli niedawno ofiarą niszczycielskich powodzi. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/travellight

pap grecja 1200.jpg
Grecja: pożar na przedmieściach Aten, "ogień wymknął się spod kontroli"

Gwałtowne zmiany klimatyczne 

Według naukowców pracujących w ramach unijnego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus miniony miesiąc był trzecim pod względem wysokości temperatur lipcem w historii - niezwykle wysokie rejestrowano od Finlandii po Stany Zjednoczone. Z badań szwajcarskich naukowców opublikowanych w magazynie "Nature Climate" wynika, że ekstremalne temperatury będą występować coraz częściej. - W okresie letnim grożą nam fale upałów. Na świecie w miejscach, gdzie wcześniej zdarzały się fale upałów "zwykłe", są teraz upały zagrażające życiu, np. nad Zatoką Perską  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN. 

Czy w jakiś sposób jesteśmy w stanie odwrócić ten trend? - Jak najszybciej należy odejść od emisji gazów cieplarnianych - podkreśla ekspert. 


Posłuchaj
18:54 Jedynka/Więcej świata 5.08.2021.mp3 Ekspert o zmianach klimatycznych na świecie (Więcej świata/Jedynka)

Emisja gazów cieplarnianych 

Emisja gazów cieplarnianych jest podstawowym problemem, o którym w debacie politycznej często się mówi. Polityka zagospodarowania terenu również ma znaczenie, ponieważ mamy do czynienia z coraz większą wycinką lasów czy betonowaniu części dużych aglomeracji. Mieszkańcy dużych miast zmagają się z coraz bardziej przytłaczającym krajobrazem, który jest coraz mniej zielony. - Wycinka lasu ma zaskakujące efekty, gdyż wysoka ilość osób zabitych przez pioruny wynika z tego, że nie ma drzew - mówi gość audycji. - Zalesianie terenów może pomóc, ale globalnie jest to problem, ponieważ, gdy zalesimy za dużo terenów, zacznie brakować żywności - dodaje. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Prawie 60 proc. nowojorczyków opowiada się za ustąpieniem gubernatora Andrew Cuomo ze stanowiska. Zgodnie z sondażem Marist College wiąże się to z ogłoszonym dzień wcześniej raportem prokuratury stanowej, z którego wynika, że molestował on seksualnie 11 kobiet. Lokalna telewizja nowojorska NY1 zwraca uwagę, że wyniki ankiety są złym znakiem dla Cuomo. Sprawuje on urząd od 2011 roku, co czyni go najdłużej urzędującym gubernatorem w Stanach Zjednoczonych. Obserwatorzy przewidywali przed skandalem, że będzie się ubiegał o kolejną, czwartą kadencję. W obecnej sytuacji nie jest pewne, czy dotrwa do końca trzeciej, która wygasa w przyszłym roku. To właśnie bowiem dominujący w Nowym Jorku Demokraci w Zgromadzeniu Stanowym rozważają możliwość impeachmentu, tj. odsunięcia gubernatora od władzy. 

- Mołdawia się wyludnia. Po otrzymaniu danych o masowej emigracji na przestrzeni ostatnich dekad oraz spadającym wskaźniku urodzeń Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że Mołdawia ma jeden z najwyższych spadków populacji na świecie. Prawie jedna trzecia populacji wyjechała w ciągu ostatnich trzech dekad, co czyni ten kraj jednym z najbardziej dotkniętych przez niż demograficzny w postkomunistycznej Europie. Czy jest szansa na odwrócenie tego trendu? Rozmowa z Jakubem Pieńkowskim z PISM. 

- W Mińsku bez udziału mediów niezależnych i bliskich podsądnych rozpoczął się niejawny proces adwokata Maksima Znaka i Maryi Kalesnikawej, którzy od 11 miesięcy przebywają w areszcie. W mediach pojawiły się jedynie zdjęcia i krótkie nagrania wideo sprzed rozpoczęcia procesu. Kalesnikawa i Znak są na nich w specjalnej klatce. Na nagraniach Kalesnikawa uśmiecha się i pokazuje rękami symbol serca. Z relacji mediów niezależnych wynika, że do sali obrad sądu nie wpuszczono nawet najbliższej rodziny podsądnych, w tym ojca Maryi Kalesnikawej. Do środka weszli natomiast dziennikarze mediów państwowych z Białorusi i Rosji. Korespondencja Włodzimierza Paca.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: prof. Jacek Piskozub (Instytut Oceanologii PAN), Jakub Pieńkowski (PISM) 

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 17.32

ans 

Czytaj także

Zwiększony cel redukcji emisji na 2030 r. Rada i PE osiągnęły porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 06:55
Jest wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższej dekadzie z 40 do 55 procent. 
rozwiń zwiń