Zaniewicz: Rosja przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 18:49
Ukraina świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości. - Przez te lata Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nadal jednak nie zwalczono korupcji i wpływu oligarchów na państwo.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

zelenski 1200 shutterstock.jpg
"To święto jest także bardzo ważne dla Polski". Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy
Posłuchaj
18:14 Jedynka/Więcej świata - 24.08.2021 30 lat niepodległej Ukrainy, napływ migrantów do Europy, szczyt G7 poświęcony Afganistanowi (Jedynka/Więcej świata)

Tegoroczne obchody na Ukrainie są wyjątkowo uroczyste ze względu na 30. rocznicę ogłoszenia niepodległości. Z tej okazji przemówienie wygłosił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a w uroczystościach wzięli udział zagraniczni goście, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz polscy żołnierze i lotnicy.

- Przez te 30 lat Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera i bez pamięci niezależnego państwa, które funkcjonowałoby w XIX czy na początku XX wieku. Dlatego ten punkt startowy Ukrainy był zupełnie inny i dużo gorszy niż na przykład Polski - komentuje Maciej Zaniewicz.

Ekspert Jedynki zauważa, że "Ukraina musiała budować państwowość na gruzach Związku Sowieckiego", co nastąpiło dopiero w ostatnim czasie. - Ten proces nieco przyspieszył w wyniku rosyjskiej agresji na ten kraj. Rosja bez wątpienia przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców, którzy przekonali się, że mają jakiegoś wspólnego wroga, który zagraża ich domowi i bezpieczeństwu - wyjaśnia.

Ukraina zainwestowała w armię

Konflikt z Rosją przyczynił się do reformowania państwa i unowocześniania ukraińskiej armii. - O ile w momencie wybuchu wojny z Rosją, realnie gotowych stanąć do broni było, jeżeli się nie mylę, niewielu ponad 30 żołnierzy, co wynikało z wielu zaniedbań. O tyle w tym momencie ukraińska armia liczy około ćwierć miliona żołnierzy. Pomijając już fakt, że dzięki współpracy z NATO m.in. została poważnie dozbrojona, to przede wszystkim jest to już wojsko z całkowicie innym morale. Armia składa się z ludzi, którzy chcą walczyć i bronić swoją ojczyznę - twierdzi Maciej Zaniewicz.

Czego nie udało się zrobić?

W ciągu tych 30 lat Ukrainie nie udało się jednak zwalczyć do końca korupcji czy zmienić systemu, aby ten nie opierał się w tak dużym stopniu na oligarchach.

- Można to ująć jednym sformułowaniem, że nie udało się przekuć tej tożsamości, która została skonstruowana, w sprawnie funkcjonujące i gwarantujące dobrobyt państwo. Tutaj ten punkt startowy był dużo lepszy, nawet niż miała Polska, ale nie udało się tego wykorzystać. To też wynika z tego, że na samym początku funkcjonowania państwa ukraińskiego nie było ugruntowanej tożsamości i na tym skorzystali oligarchowie, budując od zera system wokół swoich interesów. Przez to nie udało się zbudować sprawnie funkcjonującego państwa, co pokutuje do tej pory właśnie olbrzymią korupcją, niekorzystnym klimatem inwestycyjnym czy problemami z sądownictwem - przyznaje Maciej Zaniewicz.

Maciej Zaniewicz zaznacza jednak, że jest to obecnie naprawiane. - To nie są rzeczy, o których się nie mówi na Ukrainie. Są to kwestie, z którymi Ukraina stara się walczyć, ale zwalczenie systemu oligarchicznego nie jest prostym zadaniem i na pewno nie nastąpi w przeciągu roku czy dwóch lat - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Felieton Pawła Buszko.

- Europa w obawie przed napływem uciekinierów z Afganistanu, uszczelnia swoje granice. Grecja już postawiła płot na granicy z Turcją, a Polska stawia na granicy z Białorusią. Po przejęciu władzy przez talibów, z Afganistanu już uciekły tysiące osób. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Szczyt G7 poświęcony Afganistanowi. Rozmowa z dr. Jackiem Raubo z portalu Defence24 i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Maciej Zaniewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Jacek Raubo (portal Defence24 i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 24.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

"Pomysł na finansowe korzyści dla reżimu". Dr Eberhardt o migracyjnej prowokacji Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 19:24
Łotwa w związku z kryzysem migracyjnym wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią, zaś Litwa zamierza wybudować specjalne ogrodzenie. Migranci z Bliskiego Wschodu docierają również na Podlasie. - Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Chodzi też o korzyści finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Piechowska: świat trochę zapomniał o Krymie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 19:14
Uczestnicy odbywającego się w Kijowie szczytu Platformy Krymskiej podpisali wspólną deklarację, w której m.in. zawarto nieuznanie bezprawnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Platforma Krymska to międzynarodowy szczyt poświęcony problemom zajętego przez Rosję półwyspu. - Sprawa Krymu w ostatnich latach przestała być głośna - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia Maria Piechowska z PISM.
rozwiń zwiń