Mołdawia na trudnej drodze do Europy. Ekspert: po ostatnich wyborach jest nadzieja na reformy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 19:33
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Mołdawii spotkał się m.in. z prezydent tego kraju Maią Sandu i premier Natalią Gavrilițą. Od trzech tygodni Mołdawia ma nowy rząd, który stara się wyciągnąć kraj z kryzysu i przybliżyć go do UE. - Po raz pierwszy mamy sytuację, że pełnia władzy należy do jednego ugrupowania proeuropejskiego - mówi Jakub Pieńkowski z PISM.
Prezydent Mołdawii Maia Sandu (po prawej) i prezydent Polski Andrzej Duda (po lewej) podczas briefingu prasowego w Pałacu Prezydenckim w Kiszyniowie
Prezydent Mołdawii Maia Sandu (po prawej) i prezydent Polski Andrzej Duda (po lewej) podczas briefingu prasowego w Pałacu Prezydenckim w Kiszyniowie Foto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

kabul ewakuacja pap 1200x660.jpg
Prof. Kubiak: układanka w Afganistanie jest wielowarstwowa, nie ma czarno-białej sytuacji

Analityk przypomina, że do listopada ubiegłego roku, czyli do wyborów prezydenckich, Mołdawią rządził właściwie jeden człowiek, oligarcha Igor Płachotniuk. Podporządkowany mu poprzedni prezydent Igor Dodon, szef popieranych przez Moskwę socjalistów, nie uczynił nic dla modernizacji kraju.


Posłuchaj
20:51 Jedynka-26-08-2021-więcej-świata.mp3 Mołdawia na drodze do Europy (Więcej świata/Jedynka)

 

- Dojście do władzy Mai Sandu i jej środowiska daje nadzieję, że rzeczywiście zaczną się reformy, które sprawią, że Mołdawia będzie normalnym państwem - mówi Jakub Pieńkowski. Zwraca uwagę, że Mołdawia w Europie ma jeden z najwyższych wskaźników emigracji, a za granicą żyje jedna czwarta społeczeństwa, przeważnie w Rosji albo w krajach Unii Europejskiej. Wskazuje, że właśnie dzięki silnemu wsparciu diaspory żyjącej na Zachodzie możliwe było zwycięstwo partii dającej nadzieje na zmiany w kraju.

W audycji również:

Relacja Wojciecha Cegielskiego z Afganistanu, gdzie na lotnisku w Kabulu doszło do zamachu, w którym byli zabici i ranni.

W Izraelu widać pierwsze efekty podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Akcja rozpoczęła się kilka tygodni temu, a trzecią dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech mogą otrzymać osoby, które ukończyły 40 lat. Kraj zmaga się jednak ze wzrostem liczby zachorowań, od czerwca wskaźniki zaczęły rosnąć i doszły do średniego poziomu 7500 zakażeń dziennie w ubiegłym tygodniu. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Rosja zmierza do ograniczenia swobody wypowiedzi w internecie. Sąd w Moskwie nałożył kary finansowe na komunikatory WhatsApp, Twitter i Facebook. Regulator mediów i internetu - urząd Roskomnadzor - zarzuca tym serwisom niezastosowanie się do wymogu lokalizowania danych ich rosyjskich użytkowników na terenie Rosji. Rozmowa z Iwoną Wiśniewską z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Jakub Pieńkowski (analityk PISM), Iwona Wiśniewska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 26.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag

 

Czytaj także

"Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc". Prezydent z dwudniową wizytą w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:23
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. W piątek, wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii, Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia niepodległości Mołdawii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 16:00
- Przede wszystkim społeczeństwa mołdawskiego - podkreślił na konferencji w Kiszyniowie prezydent Andrzej Duda. Mówił też o wsparciu Polski w reformach Mołdawii.
rozwiń zwiń