Afganolog: talibowie nie uważają ISIS za duże zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:59
31 sierpnia ma nastąpić koniec ewakuacji obcokrajowców i Afgańczyków z Kabulu. Ale to najprawdopodobniej nie koniec amerykańskich działań w Afganistanie. W niedzielę (29.08) siły USA zaatakowały zmierzający na lotnisko, wypełniony materiałami wybuchowymi samochód z zamachowcem. - Państwo Islamskie jest obecne w Afganistanie od dawna - mówi afganolog, Jakub Gajda.
Talibański żołnierz pilnuje zniszczonego samochodu, z którego próbowano ostrzelać rakietami lotnisko w Kabulu
Talibański żołnierz pilnuje zniszczonego samochodu, z którego próbowano ostrzelać rakietami lotnisko w KabuluFoto: PAP/ EPA/STRINGER

Kabul trumna pap 1200x660.jpg
Jarosław Guzy: prezydent Joe Biden zapłaci cenę za zamach w Kabulu

Prezydent Joe Biden ostrzega o możliwości kolejnych samobójczych ataków ze strony terrorystów z Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan. Jakub Gajda, afganolog, podkreśla, że obecność ISIS w Afganistanie to nie jest nowa sprawa.


Posłuchaj
20:45 Jedynka-30-08-2021-więcej-świata.mp3 Przez talibów Państwo Islamskie w Afganistanie nie jest uważane za zagrożenie (Więcej świata/Jedynka)

 


kabul ewakuacja pap 1200x660.jpg
Prof. Kubiak: układanka w Afganistanie jest wielowarstwowa, nie ma czarno-białej sytuacji

- Od wielu lat Państwo Islamskie istnieje w tej wojennej afgańskiej rzeczywistości i ono istnieje nie tylko w Kabulu, ale także jest obecne w wielu innych regionach Afganistanu - mówi. Ale ponieważ to na Kabul zwrócone są oczy całego świata, więc wywołuje to w ISIS dużą chęć zaznaczenia swojej obecności.

Jakub Gajda zwraca uwagę na rozbieżne narracje w sprawie Państwa Islamskiego. Amerykanie utrzymują, że obecnie to największe zagrożenie dla Afganistanu, zaś talibowie, którzy będą budowali nowy ład w tym kraju, nie uważają ISIS za duże zagrożenie.

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że dla talibów w obecnych czasach nie ma alternatywy. Jego zdaniem, skoro opanowali w taki łatwy sposób kraj, to muszą się cieszyć społecznym poparciem, a społeczności międzynarodowej nie udało się zbudować przez 20 lat nowego modelu państwa.

W audycji również:

Szef Rady Europejskiej przeprowadza konsultacje z sąsiadami Afganistanu. Charles Michel rozmawiał z prezydentem Turkmenistanu, przywódcami Tadżykistanu, Uzbekistanu, Pakistanu i Kazachstanu oraz emirem Kataru. Unia Europejska jest zdeterminowana chronić swoje zewnętrzne granice i kontrolować napływ migrantów. Liczy na współpracę w tej sprawie z krajami graniczącymi z Afganistanem i przyjęcie przez nie uciekinierów. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Ostatnie sondaże przedwyborcze są niekorzystne dla chadeków i ubiegającego się o pełną schedę po Angeli Merkel Armina Lascheta (CDU). Socjaldemokratyczna SPD wysunęła się na prowadzenie, bijąc chadeków o trzy punkty procentowe. Komentatorzy polityki niemieckiej, analizując ostatnie sondaże i rankingi popularności, sądzą, że Niemcy – przynajmniej chwilowo – stawiają na lewicę. W niedzielę wieczorem odbyła się pierwsza telewizyjna debata z udziałem wszystkich kandydatów na kanclerza. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Huragan Ida dotarł do wybrzeży Luizjany jako jeden z najsilniejszych w historii USA. Prędkość wiatru wewnątrz tego cyklonu czwartej kategorii osiąga ok. 240 km/godz., a w porywach do 300 km/godz. Uderzenie Idy przypadło w 16. rocznicę nadejścia Huraganu Katrina, który spowodował śmierć ponad 1,8 tys. osób oraz wywołał katastrofalne szkody i powodzie w dużej części Luizjany i Missisipi, w tym w Nowym Orleanie. Prędkość wiatru wewnątrz Idy jest wyższa niż w przypadku Katriny - która była huraganem o sile 3. Na prognozowanej ścieżce Idy leżą m.in. Nowy Orlean i Baton Rouge. Korespondencja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jakub Gajda (afganolog, orientalista z Uniwersytetu Łódzkiego), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 30.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Odwet USA za zamach w Kabulu. Pentagon: zginęło dwóch dżihadystów z IS-Ch

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 19:41
W amerykańskim ataku odwetowym w Afganistanie zostało zabitych dwóch wysokich rangą przedstawicieli Państwa Islamskiego - poinformowali przedstawiciele Pentagonu na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Równocześnie Amerykanie rozpoczęli wycofywanie części swoich oddziałów w Kabulu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon potwierdza atak na zamachowca. Jechał na lotnisko w Kabulu w samochodzie wypakowanym ładunkami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 18:00
Dowództwo Centralne sił USA (CENTCOM) poinformowało w niedzielę, że dokonało "uderzenia w samoobronie" przeciwko zamachowcowi dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), który zmierzał na lotnisko w Kabulu.
rozwiń zwiń