Afganolog: zdobycie Pandższiru jest ważne dla talibów, to ostatnia prowincja, która stawiała opór

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:28
Talibowie ogłosili, że region Pandższiru znajduje się pod ich całkowitą kontrolą. To ostatnia prowincja, w której stawiano opór talibom. - Jeśli to prawda, to mają pod kontrolą cały kraj, co nie udało się żadnej władzy od ponad 40 lat - mówi Jakub Gajda, afganolog.
Zabihullah Mujahid, rzecznik talibów, komunikuje o zajęciu Pandższeru
Zabihullah Mujahid, rzecznik talibów, komunikuje o zajęciu PandższeruFoto: PAP/ EPA/STRINGER

borrell pap 1200x66.jpg
Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA

Narodowy Front Obrony (NRF) zaprzecza informacjom o zdobyciu Pandższiru i twierdzi, że walki trwają.


Posłuchaj
20:01 Jedynka-6-09-2021-więcej-świata.mp3 Talibowie prawdopodobnie kontrolują cały Afganistan (Więcej świata/Jedynka)

Afganistan wycofanie pap 1200x660.jpg
Mateusz Piotrowski: być może decyzja o wycofaniu się USA z Afganistanu nie była dostatecznie rozważna

Pandższir nie miał zewnętrznego wsparcia

Jakub Gajda, afganolog, przypomina, że nawet w latach 90. talibowie nie kontrolowali całego Afganistanu i Pandższir był właśnie jednym z takich terytoriów. Jednak radzi, aby do doniesień talibów podchodzić z rezerwą, bo siły związane z Ahmadem Masudem, przywódcą stawiających opór mudżahedinów, twierdzą, że cały czas trwają walki. - Pandższir zamieszkują afgańscy Tadżycy, którzy od wielu, wielu lat są w złych stosunkach z talibami - wyjaśnia. Sama dolina przypomina górską twierdzę. Różnica w stosunku do poprzednich lat jest taka, że Pandższir miał zagraniczne wsparcie, a teraz tego wsparcia nie ma.

Talibów wspiera Pakistan

Tym razem wsparcie mieli talibowie. Stawiających opór ostrzeliwały pakistańskie śmigłowce i drony, bo Pakistan od dawna wspiera talibów. Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że Pakistan od dawna wspiera talibów i nigdy nie musiał się z tego przed nikim tłumaczyć. - Pakistan chce mieć Afganistan pod kontrolą - mówi. Tłumaczy, że talibowie nie uznają granicy z Pakistanem, dlatego władze pakistańskie współpracują z Talibanem, licząc, że talibowie nie będą chcieli zagarnąć pakistańskich terenów pasztuńskich po ich stronie granicy.

Zdaniem Jakuba Gajdy trudno wierzyć talibom, że zmienią podejście do kobiet w porównaniu z tym, czego dokonywali w latach 90. Są już doniesienia, że na uniwersytecie kobiety i mężczyźni zostali oddzieleni kotarami. Wskazuje, że takie podejście do kobiet wynika z pasztuńskiej tradycji.

W audycji również:

Szef naszej dyplomacji Zbigniew Rau z wizytą na Litwie z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych. W rozmowach poruszono najważniejsze zagadnienia z zakresu stosunków dwustronnych, polityki wschodniej i regionalnej, współpracy gospodarczej i naukowej, a także kwestie mniejszości narodowych. Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna.

Niemieckie MSZ zarzuciło Rosji, że ponosi odpowiedzialność za cyberataki na Bundestag. Po kolejnej fali cyberataków na niemieckich polityków i parlamentarzystów rząd niemiecki wezwał Rosję do zaprzestania tych działań. Z kolei RT Deutsch, czyli niemiecki oddział telewizji Russia Today związanej z rosyjskimi władzami, promuje antyszczepionkowców i Alternatywę dla Niemiec (AfD) oraz mocno atakuje Zielonych, w tym szczególnie liderkę ugrupowania. 26 września w Niemczech odbędą się wybory. Rozmowa z prof. Aleksandrą Gasztold z UW.

Czarnogórska policja zatrzymała 14 osób protestujących przeciw intronizacji w Monasterze Cetyńskim nowego zwierzchnika Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w Czarnogórze Joannicjusza II. Prezydent Czarnogóry Milo Djukanović przybył do Cetyni. Zadeklarował, że zachowuje bezstronność jako prezydent wszystkich obywateli, ale też podziękował protestującym za strzeżenie interesów narodowych przed domniemanymi próbami ze strony Serbii narzucania swych wpływów za pośrednictwem Cerkwi. Do Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, która ma siedzibę w Belgradzie, należy znaczna większość prawosławnych Czarnogórców. Zdaniem ekspertów władze Serbii wykorzystują Cerkiew do ingerowania w wewnętrzne sprawy Czarnogóry. Felieton Michała Strzeleckiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Jakub Gajda (afganolog, orientalista z Uniwersytetu Łódzkiego), prof. Aleksandra Gasztold (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.09.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Przywódca mudżahedinów wzywa do powstania przeciw talibom. "W imię godności naszego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 16:19
Dowódca sił broniących afgańskiej doliny Pandższeru, Ahmed Masud, wezwał do narodowego powstania przeciwko talibom. W nagraniu przesłanym mediom Ahmed Masud powiedział: "Gdziekolwiek jesteście, w kraju czy poza nim, wzywam was do rozpoczęcia narodowego powstania na rzecz godności, wolności i rozwoju naszego kraju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeprowadziliśmy największą w ostatnim czasie lotniczą akcję ewakuacyjną". Johnson o Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:35
W brytyjskiej Izbie Gmin debata o Afganistanie. Premier Boris Johnson podkreślał, że Londyn będzie robił, co tylko się da, by prawa człowieka pod rządami talibów nie były łamane.
rozwiń zwiń