Dr Gryglewicz: nikt nie wie, jak przebiegnie pandemia, dyskusja o obowiązku szczepień jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:45
Kolejni europejscy politycy opowiadają się za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Tak zrobił premier Włoch Mario Draghi. Według sondaży, takie rozwiązanie popiera już 80 procent Włochów. Jednak w Europie wciąż nie brak postaw sceptycznych wobec takich rozwiązań. - Trudno jest dyskutować o obowiązku szczepień, bo nikt nie wie, jak będzie przebiegała pandemia w najbliższej przyszłości - mówi dr Jerzy Gryglewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Sylwia Penc

shutterstock_ziemia1200.jpg
"Gramy w coraz niebezpieczniejszą ruletkę". Prof. Chojnicki o zmianach klimatycznych

We Francji i Holandii w weekend doszło do serii demonstracji przeciwko paszportom sanitarnym wprowadzanym w związku z pandemią COVID-19.


Posłuchaj
19:25 Jedynka-7-09-2021-więcej-świata.mp3 Czy możliwe jest w Unii wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 (Więcej świata/Jedynka)

 


Afryka COVID19 FREE 1200.jpg
"WHO krytykuje to, co robią USA i Europa". Dr Kowalski o szczepionkach

- Są naukowcy, którzy twierdzą, że pandemia wywołana tym wirusem będzie zanikać - mówi dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego. Najbardziej dziwi go, że przed rokiem wszystkie państwa w Unii Europejskie koordynowały i podejmowały mniej więcej podobne decyzje w sprawie walki z koronawirusem, a obecnie można zaobserwować dużą różnorodność. - Na przykład Portugalia wyklucza podanie trzeciej dawki szczepionki - wyjaśnia. Zauważa, że w Polsce minister zdrowia mówi o odpłatności za szczepienia w przyszłości, a to w praktyce wyklucza obowiązkowość szczepień. Zapadają też różne wyroki w sprawie paszportów covidowych. Sąd w Hiszpanii uznał, że są one nielegalne i naruszają wolność osobistą.

Dr Jerzy Gryglewicz zauważa, że każde państwo wypracowuje swoje własne metody walki z COVID-19. Lekarz daje przykład Wielkiej Brytanii i Niemiec, w których to krajach podjęto skrajnie różne decyzje. Sytuację komplikuje fakt, że niektóre państwa wycofały rekomendacje dla niektórych szczepionek twierdząc, że dają zbyt dużo objawów niepożądanych. Zwraca też uwagę, że porażkę poniosła unijna polityka koordynowania zakupów, bo niektóre państwa wyłamały się z niej preferując szczepionki jednych producentów, a ignorując innych. - Mamy do czynienia z pewnym chaosem - mówi.

Ale najważniejsze jest to, że nikt nie wie, jak będzie przebiegała czwarta fala pandemii. Daje przykład Izraela, gdzie stopień wyszczepienia jest wysoki, a notuje się dużą liczbę zachorowań. - Pełne dane o czwartej fali będziemy mieli najwcześniej pod koniec roku - ocenia. Wskazuje też, że w jednych państwach jest już czwarta fala, a inne, np. Polska, dopiero jej oczekują.

W audycji również:

Sąd w Mińsku skazał w poniedziałek na kary więzienia opozycjonistów Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka. Kalesnikawa ma spędzić w więzieniu 11 lat, Znak – 10.  Korespondencja Włodzimierza Paca.

Problemy z uchodźcami na granicy mają ponownie Stany Zjednoczone. Przez Meksyk zmierza do granicy z USA karawana setek migrantów, głównie z Hondurasu, ale są tam też Kubańczycy, Wenezuelczycy i Haitańczycy. Rozmowa z prof. Karolem Derwichem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Napięcia w Kaszmirze, terytorium w Indiach, do którego rości sobie pretensje Pakistan oraz Chiny. Sytuacja zaogniła się tam w ubiegłym tygodniu po śmierci przywódcy propakisatańskich separatystów. Rodzina Syeda Alego Geelaniego oskarża indyjską policję o pogrzebanie go bez jej obecności i zgody. W rewanżu policja wniosła przeciwko nim zarzuty na mocy prawa antyterrorystycznego, doszło do aresztowań i represji. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Jerzy Gryglewicz (Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie), prof. Karol Derwich (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 7.09.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Szef MZ ostrzega przed czwartą falą i zachęca do szczepień. "Wciąż są bezpłatne"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 16:26
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Adam Niedzielski był pytany o kwestię odpłatności szczepień na koronawirusa. Jak podkreślił, szczepienia z kalendarza obowiązkowego podlegają różnemu stopniu refundacji. Szef MZ dodał, że szczepienia na COVID-19 miały nieco inną formułę, ale na pewno przyjdzie moment, że zostaną one objęte systemem refundacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wprowadzanie obostrzeń będzie zależne od hospitalizacji? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 15:56
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu powiedział, że to nie liczba zakażeń, ale hospitalizacje będą kluczowym parametrem dla decyzji o ewentualnych obostrzeniach epidemicznych. 
rozwiń zwiń