"Dla rozwoju sytuacji postawa Pakistanu może się okazać kluczowa". Kugiel o napływie emigrantów z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 19:22
Kraje Unii Europejskiej chcą wesprzeć finansowo sąsiadów Afganistanu, aby opanować kryzys uchodźczy na ich granicach. Głównie chodzi o Pakistan. - Znaczenie Pakistanu bierze się stąd, że ma on dziś w Kabulu największe wpływy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Afgańczycy wykrzykujący antypakistańskie hasła podczas protestu w Kabulu
Afgańczycy wykrzykujący antypakistańskie hasła podczas protestu w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

borell forum 1200.jpg
Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA
Posłuchaj
19:51 Jedynka/Więcej świata - 9.09.2021 Rozmowy Unii Europejskiej z Pakistanem, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech, przygotowania do 20. rocznicy ataków terrorystycznych na WTC, rosyjsko-białoruskie manewry (Jedynka/Więcej świata)

Jest to zupełna zmiana stanowiska Wspólnoty wobec Pakistanu, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu unijna dyplomacja oraz europejscy politycy głównie ganili Pakistan za restrykcyjne prawo wobec mniejszości religijnych czy łamanie praw człowieka. - Dużo wyjaśnia tutaj geografia. Pakistan sąsiaduje z Afganistanem i w związku z tym będzie odgrywał w kwestii migracji Afgańczyków znaczącą rolę. Ma z Afganistanem najdłuższą granicę i pewnie najmniej szczelną - tłumaczy Patryk Kugiel.

Zachód uzależniony od Pakistanu?

Zdaniem eksperta Jedynki "Zachód trochę będzie uzależniony od współpracy z Pakistanem w zakresie różnych interesów, które ma w Afganistanie, począwszy od ewakuacji swoich obywateli". - Powodem wizyt w Pakistanie dyplomatów europejskich, które miały miejsce w ostatnich dniach, było podziękowanie za pomoc w ewakuacji Afgańczyków, dyplomatów czy obywateli państw zachodnich z Afganistanu - twierdzi Patryk Kugiel.

- UNHCR, czyli agencja ONZ ds. uchodźców, przewiduje, że do końca roku może uciec z Afganistanu nawet 500 tysięcy ludzi. Te osoby uciekną do Pakistanu, ewentualnie do Iranu albo do republik poradzieckich środkowoazjatyckich - zaznacza jednak Patryk Kugiel.

Na razie Pakistan nie przepuszcza, ale…

Na razie granica Pakistanu z Afganistanem jest w dużej mierze zamknięta. - Oficjalne dane UNHCR z początku miesiąca pokazywały, że od początku roku do państw sąsiednich uciekło jedynie 16 tysięcy osób. Dlatego ta granica dla uchodźców jest w dużej mierze zamknięta, ale Pakistan może ją otworzyć, jeżeli będzie zbyt duża presja. Unia Europejska trochę się na to przygotowuje i chce zrobić coś takiego, co udało się w przypadku Turcji i kryzysu z 2015 roku - zauważa Patryk Kugiel.

Unia Europejska zamierza zaproponować Pakistanowi pieniądze w zamian za to, że uchodźcy zostaną na jego terenie, a nie udadzą się do Europy. - Na razie mówimy o pomysłach i pomocy w wysokości 600 milionów euro dla krajów sąsiadujących z Afganistanem. To jest jedno z narzędzi, których Europa może użyć w relacjach z Pakistanem, żeby uzyskać jego współpracę - dodaje gość Jedynki.

- Znaczenie Pakistanu bierze się głównie stąd, że Pakistan ma dziś największe wpływy w Kabulu. Jest to państwo, które przez ostatnie 20 lat wspierało talibów, które ma szerokie kontakty w dowództwie talibów i które ma największy wpływ na to, co talibowie będą w Afganistanie robić - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. Materiał Karola Surówki.

- Nowy Jork przygotowuje się do uroczystości związanych z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na WTC. Rozmowa Wojciecha Cegielskiego z historykiem Garrettem Graffem, autorem książki "Jedyny samolot na niebie", która jest zbiorem wspomnień nowojorczyków.

- Rozpoczęły się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. Rozmowa z dr. Markiem Menkiszakiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 9.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr Gryglewicz: nikt nie wie, jak przebiegnie pandemia, dyskusja o obowiązku szczepień jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:45
Kolejni europejscy politycy opowiadają się za obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Tak zrobił premier Włoch Mario Draghi. Według sondaży, takie rozwiązanie popiera już 80 procent Włochów. Jednak w Europie wciąż nie brak postaw sceptycznych wobec takich rozwiązań. - Trudno jest dyskutować o obowiązku szczepień, bo nikt nie wie, jak będzie przebiegała pandemia w najbliższej przyszłości - mówi dr Jerzy Gryglewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do Bundestagu. Ekspert: zmiana kanclerza nie zakłóci funkcjonowania tandemu niemiecko-francuskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:33
Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w środę kandydata na kanclerza Niemiec Armina Lascheta. W poniedziałek podobną wizytę złożył Olaf Scholz, minister finansów i kandydat z ramienia SPD. Jak zmienią się relacje niemiecko-francuskie po odejściu Angeli Merkel? 
rozwiń zwiń