Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:08
Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
Papież Franciszek w Budapeszcie
Papież Franciszek w BudapeszcieFoto: PAP/EPA/ZOLTAN MATHE

kard_wyszynski_1200x660.jpg
Wyjątkowy album CD "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny"
Posłuchaj
02:58 Jedynka/Więcej świata - 13.09.2021 papież Papież Franciszek spotkał się w budapesztańskim Muzeum Sztuk Pięknych z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem (Jedynka/Więcej świata)

Wizyta biskupa Rzymu na Węgrzech była jego drugą podróżą apostolską od czasu wybuchu pandemii COVID-19 i trwała zaledwie siedem godzin. Jej głównym punktem była msza św. na placu Bohaterów w Budapeszcie, która kończyła zorganizowany w węgierskiej stolicy 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Podczas nabożeństwa Franciszek mówił o chrześcijańskim obowiązku otwartości na drugiego człowieka, w tym także tego reprezentującego inne kultury i religie.

- Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim. Krzyż jest symbolem utrzymania mocnych korzeni, czerpania ze źródeł, ale także otwarciem się na najbardziej palące potrzeby kobiet i mężczyzn naszych czasów - wyjaśniał papież.

W nabożeństwie w Budapeszcie uczestniczyły dziesiątki tysięcy pielgrzymów nie tylko z Węgier, ale również innych części Europy czy świata. - Byłam na mszy św. z papieżem Franciszkiem na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i bardzo się cieszę, że mogę być tutaj i spotkać papieża Franciszka - twierdziła jedna z wiernych, która przyjechała z Polski.

Spotkanie z premierem Węgier

Papież Franciszek spotkał się w budapesztańskim Muzeum Sztuk Pięknych z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem.

- Watykan w krótkim komunikacie poinformował, że rozmawiano o roli Kościoła we współczesnym świecie, walce o ochronę środowiska naturalnego i klimatu, a także o obronie i promocji rodziny. Według komunikatu spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze. Wcześniej część komentatorów spodziewała się, że podchodzący liberalnie do kwestii migracji Franciszek może skrytykować prowadzącego surową politykę migracyjną Orbana, ale o niczym takim nie poinformowano - relacjonował Michał Strzałkowski z Polskiego Radia.

Viktor Orban napisał na Facebooku, że prosił papieża, aby nie dopuścił do zniknięcia chrześcijańskich Węgier.

Most, który łączy dwie strony

Franciszek spotkał się także z delegacją Rady Ekumenicznej oraz przedstawicielami węgierskiej społeczności żydowskiej. W swoim przemówieniu nawiązał do jednego z symboli stolicy Węgier - mostu łańcuchowego na Dunaju.

- Most łączy dwie strony i w tym sensie przypomina fundamentalne w Piśmie Świętym pojęcie Przymierza. Bóg Przymierza prosi nas, abyśmy nie ulegali logice izolacji i partykularnych interesów - mówił papież.

Zobacz także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Materiał: Michał Strzałkowski

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 17.48

DS

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda odznaczy w Watykanie arcybiskupa Jana Romea Pawłowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 00:53
We wtorek, pierwszego dnia wizyty w Rzymie, prezydent Andrzej Duda z małżonką złożą wieniec przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Następnie w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej zaplanowano ceremonię odznaczenia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Sekretarza ds. Nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Jana Romea Pawłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pielgrzymka papieża na Słowację. Ok. 40 tys. osób na liturgii bizantyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:02
W Preszowie na wschodzie Słowacji, gdzie mieszka wielu grekokatolików, papież Franciszek przewodniczył we wtorek Boskiej Liturgii Świętego Jana Chryzostoma w obrządku bizantyjskim. Uczestniczyło w niej około 40 tysięcy osób, wśród nich Polacy. Obecny był kardynał Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń