Nowe przypadki zakażeń COVID-19 w Izraelu. Ekspert: czwarta fala to pandemia niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:33
Od kilku tygodni w Izraelu przybywa nowych zakażeń koronawirusem. Władze zastanawiają się nad podawaniem czwartej, a nawet piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. - W Izraelu i w Europie czwarta fala to jest pandemia niezaszczepionych - mówi w "Więcej świata" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
Masowe szczepienia w Izraelu
Masowe szczepienia w Izraelu Foto: PAP/AA/ABACA

szczepienia FORUM 1200.jpg
Gwałtowny wzrost zakażeń w Izraelu. Czy będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Liderzy szczepień 

Pierwszy raz od stycznia tego roku, w Izraelu zanotowano ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusa na dobę. W kraju tym podaje się niemal wszystkim, powyżej 12. roku życia, trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a izraelskie władze gromadzą preparaty na czwartą dawkę preparatu.

Do tej pory Izrael był pionierem w zakresie szczepień, mimo to, nie wygrywają walki z pandemią koronawirusa. - W Izraelu rozpoczęto szczepienia bardzo wcześnie, tempo było zadziwiające, ale aktualnie zaszczepionych jest stosunkowo mało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Wiosną Izrael zniósł lockdown to jest kolejny powód, dlaczego ten kraj nie wygrywa tej walki. Ponadto w tym kraju działają duże grupy antyszczepionkowców - ocenia ekspert. 

Posłuchaj
18:39 Jedynka/Więcej świata -14.09.2021 r.mp3 Gwałtowny wzrost zakażeń w Izraelu/sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (Więcej świata/Jedynka)

 

Chasydzi wrócili do Izraela zakażeni koronawirusem

W ubiegłym tygodniu w Humaniu na Ukrainie odbywały się uroczystości związane z żydowskim świętem Nowego Roku. Tradycyjnie w tych dniach do grobu cadyka Nachmana w Humaniu przybyły tysiące ortodoksyjnych Żydów - chasydów.

Izraelskie wydanie Haaretz, cytowane przez ukraińskie media, poinformowało, że wśród powracających z Ukrainy w ten weekend wykryto 1 439 przypadków zakażenia koronawirusem. Gazeta ocenia, że zdecydowana większość z tych osób to chasydzi, powracający z Humania. - Takie ortodoksyjne grupy są przyczynkiem do pandemii, do różnego rodzaju rozprzestrzeniania się wirusa wśród nich - uważa gość audycji. 

Ponadto izraelska policja poinformowała, że wśród pielgrzymów wracających z Ukrainy, około 200 miało fałszywe testy z negatywnym wynikiem badania na obecność wirusa, za co grozi im odpowiedzialność karna. 

Trzecia dawka szczepionki 

Od sierpnia w Izraelu podawana jest trzecia dawka szczepionki. Stopniowo kolejne grupy wiekowe mogły z niej korzystać, obecnie już wszyscy uprawnieni mogą się zaszczepić. Izraelskie władze przyznały, że należy zbierać preparaty na czwartą dawkę. Z kolei WHO apeluje do bogatych krajów, aby wstrzymać się z podaniem kolejnych dawek, gdyż może to skutkować brakiem szczepionek w krajach słabiej rozwiniętych. - Wydaje mi się, że państwa, które posiadają preparaty, będą się szczepić i niezwykle trudno będzie zachować solidarność pomiędzy państwami - uważa dr Sutkowski. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział dzisiaj w Parlamencie Europejskim, że UE nawiąże kontakt z Talibami, którzy niemal miesiąc temu przejęli kontrolę nad Afganistanem. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, że Unia Europejska ich uzna. Gościem audycji była dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Jutro w Rzymie rozpoczyna się spotkanie Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw europejskich, z udziałem PAD. Spotkanie ma być okazją do refleksji nad przyszłością Europy. Czym jest Grupa Arraiolos? Więcej w materiale Katarzyny Semaan. 

- Francuscy producenci szampanów znów będą eksportować swoje produkty do Rosji, będą musieli je jednak opisywać jako wina musujące, bo nazwa szampan jest w Rosji zarezerwowana dla krajowych win. Czy francuska tradycja poległa w walce z biznesem - rynek rosyjski jest wart kilkadziesiąt milionów dolarów. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski 

Goście: Dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych), dr Beata Górka-Winter(UW) 

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans