"Ma swoją wartość". Guzy o spotkaniu światowych przywódców na obradach ONZ

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:05
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. - Z punktu widzenia politycznego jest to najszersza możliwa platforma, gdzie mogą spotkać się przywódcy praktycznie wszystkich państw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Prezydent RP Andrzej Duda (centrum-P), minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (centrum-3P) i szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (centrum-2P) podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Prezydent RP Andrzej Duda (centrum-P), minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau (centrum-3P) i szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (centrum-2P) podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym JorkuFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
1200_Guterres_PAP.jpg
"To dla nas chwila prawdy. To moment, byśmy dali ludziom nadzieję". Antonio Guterres podczas forum ONZ
Posłuchaj
18:48 Jedynka/Więcej świata - 21.09.2021 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wybory w Rosji, wybuch wulkanu w Hiszpanii (Jedynka/Więcej świata)

Doroczne obrady otworzył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. W siedzibie ONZ przemawiać będzie ponad 100 światowych liderów, w tym także prezydent Andrzej Duda. Podczas debaty uczestnicy będą rozmawiać przede wszystkim na temat walki z pandemią koronawirusa oraz zmianami klimatycznymi.

Andrzej Duda spotkał się już z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, z którym porozmawiał m.in. o zwiększeniu wymiany handlowej i ochronie inwestycji, a także z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem. Wizyta polskiego prezydenta w Nowym Jorku potrwa do piątku i do tego czasu, jak przekazuje Wojciech Cegielski, Andrzej Duda spotka się również z przywódcami Turcji, Czarnogóry, Gruzji, Mołdawii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Spotkania ONZ mają swoją wartość

- Podstawową zaletą ONZ jest to, że jest. Z trudem można wyobrazić sobie sytuację, w której nie ma takiej platformy, na której mogą spotkać się dosłownie wszyscy (przywódcy - red.). To ma swoją wartość i to niezależnie od tego, jak dalece odbiega od oczekiwań to, co robi ONZ, czym zajmuje się i to, co może ONZ - komentuje Jarosław Guzy.

Zdaniem Jarosława Guzego obecność polskiego prezydenta w Nowym Jorku jest istotna.

Dlaczego bez spotkania z Joe Bidenem?

Andrzej Duda nie spotka się w Nowym Jorku z Joe Bidenem. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch powiedział, że "Polska nie zabiegała o spotkanie z prezydentem Joe Bidenem przy okazji tego szczytu, ponieważ Amerykanie mówili, że takich bilateralnych spotkań nie przewidują".

- Pan prezydent Biden jest zawsze mile widziany w naszym kraju. Zresztą pan prezydent Biden spotyka się z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Natomiast zależy nam na tym, aby najpierw nastąpiła pewna refleksja nad tym, co się stało wokół Nord Stream 2 i stosunków Stanów Zjednoczonych z Europą Środkowo-Wschodnią - wyjaśniał Jakub Kumoch.

Czy ekspert Jedynki spodziewa się takiej refleksji u prezydenta USA? - Joe Biden ma mnóstwo problemów, a Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z punktów. Rozwiązał problem najbardziej palący, który został odziedziczony po poprzedniej administracji, mianowicie postawioną bardzo ostro sprawę Nord Strem 2 i relacji z Niemcami […]. Myślę, że przy tym natłoku problemów jeszcze będziemy musieli poczekać chwilę na wyklarowanie się polityki amerykańskiej wobec naszego regionu - ocenia Jarosław Guzy.

- Na razie stosunki polsko-amerykańskie są w stanie stabilnym. Przyznam się, że trochę mnie śmieszyły medialne wrzutki, a właściwie nawet dezinformacja o tym, że prezydent Duda stara się o spotkanie z Joe Bidenem bez weryfikowania tego w Kancelarii Prezydenta RP. To było szumem informacyjnym i próbą wykreowania jakiegoś problemu dla polskiego prezydenta i polskiego rządu. Takiego problemu nie ma - twierdzi Jarosław Guzy.

Czytaj również:

W audycji także:

- Unia Europejska bardzo krytycznie oceniła wydarzenia ostatnich dni w Rosji, czyli tzw. wybory do Dumy Państwowej. Rozmowa z dr. hab. Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Śmiertelne zagrożenie czy wspaniały spektakl natury i turystyczna atrakcja? Wybuch wulkanu na wyspie La Palma wywołał w Hiszpanii właśnie taką dyskusję. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

"Mamy swojego sojusznika". Prof. Legucka o ostrej krytyce PE wobec Kremla

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:16
Parlament Europejski w specjalnej rezolucji ostro skrytykował Rosję. - To bardzo ważny sygnał, który jako Polska powinniśmy wykorzystywać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Co zawiera przyjęty dokument?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 19:13
W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działy się cuda nad urną". Agnieszka Bryc o wyborach w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:15
W Rosji zakończyły się trzydniowe wybory parlamentarne. Centralna Komisja Wyborcza zakomunikowała, że rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,79 proc. głosów, a próg wyborczy pokonały także cztery inne partie. - Nie dopuszczono do nich realnej opozycji - zauważa Agnieszka Bryc z UMK.
rozwiń zwiń