Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:50
Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
Wulkan Cumbre Vieja
Wulkan Cumbre ViejaFoto: PAP/EPA/Involcan HANDOUT

park free lato free drzewa free shutt 1200 .jpg
Drzewa na ratunek środowisku. "Dzięki nim skutecznie poprawiamy jakość powietrza"

Takich scen na wyspie La Palma nie było już od 50 lat, kiedy Cumbre Vieja po raz ostatni wyrzucił z siebie lawę w 1971 roku. W ostatnią niedzielę obudził się ponownie, ale dzięki zaobserwowanej kilka dni wcześniej aktywności sejsmicznej służby ratunkowe były już w gotowości i obyło się bez ofiar w ludziach. Prewencyjnie ewakuowano jednak ponad 6 tys. osób, w tym kilkuset turystów, których częściowo ściągano prosto z plaż.

- To było straszne przeżycie. Poczuliśmy coś takiego jak trzęsienie ziemi. Wszystko zaczęło się o 6.30, a potem trwało przez cały dzień. Po południu przyszła właścicielka kempingu i powiedziała, że służby ratunkowe nakazały wszystkim szybko się spakować i wyjeżdżać. Skróciliśmy więc pobyt i odlatujemy do domu - opowiadała jedna z turystek z Austrii.

Wybuch wulkanu? Niezwykły spektakl

Hiszpańska minister turystyki uspokajała jednak w andaluzyjskim lokalnym radiu, że zagrożone są tylko niewielkie obszary w południowej części wyspy La Palma. Z racji, że wulkan nie emituje dużo dymu, nie ma też zakłóceń dla ruchu lotniczego.

- Można spokojnie przyjeżdżać na La Palmę. Jest tak samo bezpieczna jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie. Poza tym mamy wspaniałą okazję podziwiać niezwykły spektakl, jaki przygotowała natura. Czegoś takiego nie było u nas od pół wieku - zapewniała Reyes Maroto.

Politycy opozycji oburzeni

Jej słowa wywołały oburzenie wśród polityków opozycyjnej, konserwatywnej Partii Ludowej. Zarzucili szefowej resortu turystyki, że zachowuje się niestosownie, ponieważ o erupcji wulkanu, która zniszczyła już ponad 100 domów, siedem dróg i co najmniej jedną szkołę, mówi jak o atrakcji turystycznej.

- Jak można mówić coś takiego i to w chwili, kiedy setki osób traci dorobek życia - twierdził sekretarz generalny Partii Ludowej Teodoro Garcia Egea.

Spływająca z ośmiu szczelin wulkanu lawa ma temperaturę ponad 1100 stopni Celsjusza i porusza się z prędkością około 700 m na godzinę. Lawa wywołuje pożary, a także zalewa pola uprawne, ogrody i budynki. Według szacunków regionalnych władz straty materialne sięgną przynajmniej kilkunastu milionów euro.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Materiał: Michał Strzałkowski

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 17.48

DS

Czytaj także

"Mamy swojego sojusznika". Prof. Legucka o ostrej krytyce PE wobec Kremla

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:16
Parlament Europejski w specjalnej rezolucji ostro skrytykował Rosję. - To bardzo ważny sygnał, który jako Polska powinniśmy wykorzystywać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Co zawiera przyjęty dokument?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 19:13
W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działy się cuda nad urną". Agnieszka Bryc o wyborach w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:15
W Rosji zakończyły się trzydniowe wybory parlamentarne. Centralna Komisja Wyborcza zakomunikowała, że rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,79 proc. głosów, a próg wyborczy pokonały także cztery inne partie. - Nie dopuszczono do nich realnej opozycji - zauważa Agnieszka Bryc z UMK.
rozwiń zwiń