Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 18:55
Europa zastanawia się, kto zostanie kanclerzem Niemiec i jak zmieni się polityka Berlina. Wiele wskazuje na to, że niemieckim rządem pokieruje lider socjaldemokratów. - Scholz jest politykiem, który z naszym regionem nie ma wiele wspólnego. Jest bliższy Francji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
wybory niemcy pap 1200.jpg
Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną
Posłuchaj
18:46 Jedynka/Więcej świata - 28.09.2021 Wybory parlamentarne w Niemczech, najemnicy z Grupy Wagnera w Mali, długie kolejki na stacjach paliw w Wielkiej Brytanii, restrykcje w Afganistanie (Jedynka/Więcej świata)

- Wyborcy powiedzieli się bardzo wyraźnie, kto powinien utworzyć następny rząd. Wzmocnili trzy partie: socjaldemokratów, Zielonych i FDP. Jest to zatem wyraźny mandat, jakiego udzielili obywatele tego kraju. Ta trójka powinna utworzyć następny rząd - stwierdził Olaf Scholz.

- Zawiązanie koalicji SPD, Zieloni i FDP jest najbardziej prawdopodobnym wariantem koalicyjnym - przyznaje Michał Kędzierski.

Czy Niemcy skręcą w lewo?

Czy w tym przypadku może dojść do mocnego skrętu Niemiec w lewo? - Wydaje się, że nie. Liberałowie są partią raczej konserwatywno-liberalną i partią środka spektrum politycznego. Na pewno ta partia będzie w ramach koalicji równoważyć pewne lewicowe pomysły w różnych obszarach gospodarki i polityki zagranicznej - ocenia Michał Kędzierski.

FDP pokazała już w 2017 roku, że potrafi bić się o swoje. - Wówczas chodziło o zawiązanie tzw. koalicji jamajskiej na czele z chadekami. Kiedy okazało się, że liberałowie nie są w stanie przeforsować wystarczająco dużo swoich pomysłów, zwłaszcza w obszarze gospodarki, po prostu zrezygnowali z rozmów. Wtedy ich przewodniczący, który nadal stoi na czele partii, Christian Lindner powiedział pamiętne słowa: "Lepiej nie rządzić, niż źle rządzić". Do tej pory chętnie to przypomina, żeby pokazać, iż tanio skóry nie sprzeda i będzie wysoko licytował - dodaje ekspert Jedynki.

Jakie relacje z Francją i Europą Środkowo-Wschodnią?

Czy koalicja SPD-Zieloni-FDP może wpłynąć na zmianę w relacjach niemiecko-francuskich? - Wydaje się, że z perspektywy Macrona kanclerz Scholz będzie wygodniejszym partnerem niż Angela Merkel, wywodząca się z chadeków. Socjaldemokrata podziela spojrzenie Macrona i Francji na Unię Europejską. Można spodziewać się więcej wspólnych inicjatyw w zakresie pogłębiania integracji w polityce zagranicznej i obronnej, np. poprzez próbę wprowadzenia głosowania większościowego, zamiast jednomyślności, czy w kwestii zacieśnienia współpracy w polityce fiskalnej czy monetarnej w strefie euro - twierdzi Michał Kędzierski.

Przyznaje, że jeżeli Paryż będzie miał lepsze relacje z Olafem Scholzem, niż obecnie z Angelą Merkel, wtedy może okazać się, że dla Europy Środkowo-Wschodniej zmiana niemieckiego kanclerza będzie gorszym rozwiązaniem.

- Scholz jest politykiem, który z naszym regionem nie ma wiele wspólnego. Jest bliższy Francji i spojrzeniu na integrację europejską, które teraz jest bardzo popularne w zachodnich stolicach. Na pewno Armin Laschet z naszej perspektywy byłby wygodniejszym, bardziej wyrozumiałym i otwartym na nasze poglądy partnerem - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził, że Mali zatrudni rosyjskich najemników z tzw. Grupy Wagnera. Ta sprawa wywołała oburzenie zaangażowanej wojskowo w tej części Afryki Francji, która zagroziła wycofaniem swoich wojsk z Mali. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Przez weekend przed wieloma stacjami benzynowymi w Wielkiej Brytanii tworzyły się długie kolejki samochodów, niektórzy kierowcy godzinami czekali na zatankowanie swoich aut. Przyczyną problemów z zaopatrzeniem jest brak kierowców cystern i panika kupujących. Rozmowa z prof. Bartłomiejem Toszkiem z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

- W Afganistanie, półtora miesiąca po przejęciu władzy przez talibów, powraca coraz więcej restrykcji wprowadzanych przez islamskich radykałów. Na celowniku są m.in. dziewczynki i kobiety, które nie mogą już uczęszczać do szkół. Niepewni swojej przyszłości są także fryzjerzy. Dlaczego? O tym Magdalena Skajewska.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Michał Kędzierski (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Bartłomiej Toszek (Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

PGNiG dopuszczone do certyfikacji Nord Stream 2. Jakóbik: zobaczymy, co zrobi regulator niemiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 19:59
Decyzją Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci, PGNiG oraz jej niemiecka spółka zależna, zostały dopuszczone o postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2. Oznacza to, że Polacy mogą mieć wpływ na dalsze losy projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Kamil Zajączkowski: proces rozszerzania Unii nie powinien się zakończyć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 19:06
W węgierskim parlamencie zakończył się X Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Wzięli w nim udział szefowie izb parlamentarnych z Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu krajów bałkańskich. - Środkowoeuropejski głos w Unii oceniam pozytywnie - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
rozwiń zwiń