Zderzenie Brytyjczyków z pobrexitową rzeczywistością. Pustki w sklepach i brak paliw

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:48
W Wielkiej Brytanii można zaobserwować sceny, jak z późnego PRL-u. Przez weekend przed wieloma stacjami benzynowymi tworzyły się długie kolejki samochodów, a niektórzy kierowcy godzinami czekali na zatankowanie aut. Przyczyną problemów z zaopatrzeniem jest brak kierowców cystern i panika kupujących.
Zamknięta stacja benzynowa w Wielkiej Brytanii
Zamknięta stacja benzynowa w Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Olaf Scholz PAP 1200.jpg
Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią

Przyczyną braków na stacjach nie jest niedobór paliw w magazynach. Według przedstawicieli branży transportowej, w Wielkiej Brytanii brakuje ok. 100 tys. kierowców ciężarówek, w tym kierowców cystern. Po brexicie z Wysp wyjechało ok. 25 tys. kierowców, a pandemia COVID-19 na niemal rok wstrzymała proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych pracowników branży transportowej. Tak więc nie ma komu dowieźć paliwa na stacje.


Posłuchaj
05:12 Jedynka-28-09-2021-więcej-świata-wielka-brytania.mp3 Paraliż transportowy w Wielkiej Brytanii (Więcej świata/Jedynki)

 

budapeszt v4 pap 1200x660.jpg
Dr hab. Kamil Zajączkowski: proces rozszerzania Unii nie powinien się zakończyć

Rząd brytyjski w październiku zamierza wydać pięć tysięcy trzymiesięcznych wiz dla zagranicznych kierowców ciężarówek. W celu zaradzania kryzysowi z zaopatrzeniem stacji paliw zakłada też użycie do ich transportu wojska.

Prof. Bartłomiej Toszek z Uniwersytetu Szczecińskiego wskazuje na trzy przyczyny obecnych kłopotów Brytyjczyków. Jest to brexit, czyli wyjście z europejskiego systemu gospodarczego i budowanie swojego własnego, pandemia, która doprowadziła do spowolnienia i osłabienia wielu branż oraz zmiany w prawie podatkowym, które również doprowadziły do wahań niektórych pracowników, czy podejmować pracę w określonych zawodach. - A dotyczy to między innymi transportu - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że transport jest newralgicznym elementem państwa. Bo jeśli nie docierają towary do sklepów, czy paliwo do stacji benzynowych, to jest to już odczuwalne przez obywateli. Przypomina, że kształtowany po brexicie reżim wizowy zmusił wielu zagranicznych kierowców do wyjazdu. - Już w pierwszym podejściu do zmiany systemu imigracyjnego zawód kierowcy nie został wprowadzony na listę zawodów kwalifikowanych - mówi. W jego ocenie najbardziej kuriozalna jest wypowiedź premiera, który stwierdził, że obecne problemy są szansą dla elektromobilności.

Profesor uważa, że obecna sytuacja na Wyspach Brytyjskich może być dotkliwa, ale z perspektywy kilku lat okaże się, że była to burza w szklance wody.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Bartłomiej Toszek (Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Wielka Brytania walczy z niedoborem pracowników. Ponad milion miejsc pracy nieobsadzonych

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:00
W ostatnim raporcie firmy księgowej Grant Thornton stwierdzono, że w Wielkiej Brytanii jest prawie 1 mln wolnych miejsc pracy. Połowa z nich znajdowała się w sektorze żywności i napojów, czyli w branżach, które przez ostatnie 20-30 lat w dużym stopniu opierały się na sile roboczej z UE. Chroniczny niedobór siły roboczej doprowadził do kryzysu w łańcuchach dostaw, wpływając na wydłużającą się listę produktów. Jaka jest zatem podstawowa przyczyna problemu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak kierowców wywołał kryzys paliwowy w Anglii. Machura: to efekt przede wszystkim pandemii, nie brexitu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:22
Władze na wyspach walczą z kryzysem paliwowym wywołanym przez niedobór kierowców cystern. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje ok. 100 tys. kierowców ciężarówek. - Obecny kryzys jest bardziej związany z pandemią niż z brexitem - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl ekspert ds. brytyjskich Tomasz Machura. 
rozwiń zwiń