Fryzjerzy na celowniku talibów. "Kary za strzyżenie i golenie"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 16:16
W Afganistanie, półtora miesiąca po przejęciu władzy przez talibów, powraca coraz więcej restrykcji wprowadzonych przez islamskich radykałów. Na celowniku są nie tylko dziewczynki i kobiety, które nie mogą uczęszczać do szkół, ale również… fryzjerzy. Dlaczego będą karani za strzyżenie i golenie męskiego zarostu?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/STRINGER

talibowie 1200 pap (1).jpg
Afganistan wróci do obcinania rąk i egzekucji. Jest reakcja USA
Posłuchaj
03:24 Jedynka/Więcej świata - 28.09.2021 fryzjerzy afganistan Nowe rządy talibów zaczęły odciskać piętno także na niektórych biznesach prowadzonych przez mężczyzn (Więcej świata/Jedynka)

Kiedy talibowie przejmowali władzę w Kabulu, dawali do zrozumienia, że zrezygnują z najbardziej restrykcyjnych elementów swoich poprzednich rządów. Kobiety miały dalej cieszyć się swoimi prawami, ale - jak podkreślali talibowie - w ramach prawa islamskiego.

- Już wtedy podawano w wątpliwość, czy afgańscy radykałowie pozwolą na dalszą edukację dziewcząt, które w czasie pierwszych rządów talibów w latach 90. nie mogły chodzić do szkół. Dzisiaj sytuacja nie jest jednoznaczna. W niektórych miastach kilkuletnie dziewczynki mogły wrócić do szkół dzielonych na męskie i żeńskie, ale w innych miastach, jak w Heracie na zachodzie kraju, ich starsze koleżanki nie wiedzą, czy będą miały taką możliwość - relacjonuje Magdalena Skajewska.

- Szkoły chłopców zostały otwarte, a dziewcząt już nie, ponieważ talibowie uważają, że dziewczynki nie powinny się uczyć. Dzisiejsze dziewczynki to jednak nie te same co 25 lat temu. Przez ten czas wiele się zmieniło i chcemy nadal się uczyć, by realizować nasze cele, na które ciężko pracowałyśmy - przyznaje jedna z Afganek.

Część afgańskich kobiet, ze strachu przed talibami albo z konieczności, przestała się uczyć i pracować. W związku z tym opustoszały uniwersytety, jak również małe szkółki nauki jazdy, w których jeszcze niedawno kobiety przygotowywały się do prowadzenia samochodu.

- Odkąd upadł poprzedni rząd, nie zgłosiła się do nas żadna nowa chętna. Nikt z nami się nie kontaktuje. Te, które już wcześniej były zapisane, chcą kontynuować zajęcia, ale boją się o swoje bezpieczeństwo. Obawiają się, że jeżeli tu przyjdą, ktoś będzie zadawał pytania - mówi instruktorka jednej ze szkół nauki jazdy.

Restrykcje nakładane na fryzjerów

Nowe rządy talibów zaczęły odciskać piętno także na niektórych biznesach prowadzonych przez mężczyzn. W prowincji Helmand policja religijna talibów ostrzegła fryzjerów, że będą karani za strzyżenie i golenie męskiego zarostu. Powód? Według policjantów religijnych jest to sprzeczne z surową interpretacją prawa muzułmańskiego. Podobne ostrzeżenie mieli otrzymać niektórzy fryzjerzy z Kabulu.

- Dobrze, jeśli ktoś przestrzega zasad proroka Mahometa, ale nie może tego robić pod przymusem. To niesprawiedliwe, że ktoś musi zapuszczać brodę albo długie włosy, żeby wyglądać jak tygrys - mówi klient jednego z kabulskich salonów.

W jednym miejscu inne zasady niż w drugim

Zdaniem Johna Siftona z Human Rights Watch, który pracował w Afganistanie w czasie pierwszych rządów talibów, nie przywrócą oni wszystkich zasad i restrykcji obowiązujących w latach 90. Zaznacza też, że talibowie na pewno nie rozszerzą wolności obywatelskich na tyle, na ile liczyliby Afgańczycy.

- Talibowie nie są już głupi i wiedzą, że nie mogą cofnąć się o 20 lat i pozwalać sobie na tak absurdalne restrykcje jak w latach 90. Jest niemal pewne, że dadzą więcej wolności, ale tych wolności nie będzie dużo. Wiele decyzji będzie podejmowanych przez władze lokalne. W jednym miejscu będą inne zasady niż w drugim - wyjaśnia John Sifton.

Los Afgańczyków może więc zależeć od lokalnych talibskich przywódców, którzy często nie chcą utożsamiać się z wcześniejszymi, bardziej umiarkowanymi zapowiedziami władz centralnych, które wewnętrznie są coraz bardziej skonfliktowane.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Materiał: Magdalena Skajewska

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 17.47

DS

Czytaj także

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:50
Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zderzenie Brytyjczyków z pobrexitową rzeczywistością. Pustki w sklepach i brak paliw

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:48
W Wielkiej Brytanii można zaobserwować sceny, jak z późnego PRL-u. Przez weekend przed wieloma stacjami benzynowymi tworzyły się długie kolejki samochodów, a niektórzy kierowcy godzinami czekali na zatankowanie aut. Przyczyną problemów z zaopatrzeniem jest brak kierowców cystern i panika kupujących.
rozwiń zwiń