Adam Eberhard: UE ma jeszcze spory katalog działań wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:46
Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie Białorusi, w której wzywa do ukarania Alaksandra Łukaszenki i wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wezwanie do solidarności krajów europejskich wobec ataków hybrydowych na Polskę oraz apel o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Kolejne sankcje są chyba przesądzone - mówi Adam Eberhard z OSW.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Drop of Light

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
"Pandora Papers". Światowi przywódcy unikali płacenia podatków?

W dokumencie PE jest też mowa o konieczności postawienia Alaksandra Łukaszenki i jego współpracowników przed międzynarodowym trybunałem. Dodatkowo europosłowie zauważają zagrożenia, jakie niosą ze sobą rosyjskie manewry wojskowe, takie jak Zapad-2021, wskazują też na powiązania Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. W ocenie europosłów instytucje unijne powinny nawiązać głębszą współpracę z białoruską opozycją, niewykluczone, że utworzone zostanie dla nich specjalne biuro informacyjne. Europarlament zaakceptował także poprawkę frakcji EKR, w której zauważono, że Polska przyjęła i udzieliła pomocy tysiącom Białorusinów, którym w ojczyźnie mogły grozić represje.


Posłuchaj
17:46 jedynka-8-10-2021-więcej-śiata.mp3 UE ma jeszcze spory katalog sankcji przeciwko Białorusi (Więcej świata/Jedynka)

 


Unia Europejska PAP 1200.jpg
"Walka z korupcją nie istnieje". Ekspert PISM o powodach przeciągających się negocjacji na linii Bałkany Zachodnie-UE

Adam Eberhard zauważa, że Unia Europejska wypracowuje piątą transzę sankcji, która będzie dotyczyła kwestii osobowych, a być może również gospodarczych. - Zgadzam się, że nie są to jeszcze działania, które mogłyby na tym etapie powstrzymać Łukaszenkę - przyznaje. Wskazuje na uzależnienie Białorusi od handlu z Unią Europejską, uzależnienie od tranzytu przez Polskę i Litwę. - Katalog działań, które mogłyby zostać podjęte, jest dość spory - zauważa.

Nawiązując do czwartkowego incydentu na granicy, kiedy patrol białoruski ostrzelał funkcjonariuszy polskiej straży granicznej, prawdopodobnie ślepą amunicją, Adam Eberhard wyjaśnił, że intencją władz białoruskich jest prowokowanie Polski, Litwy, Łotwy, Unii Europejskiej i pokazanie, że nie jesteśmy bezpieczni. - Łukaszenka pokazuje, że od jego widzimisię zależy bezpieczeństwo wschodniej granicy Unii - mówi. Ocenia, że musimy być przygotowani, bo takie incydenty będą się powtarzały.

Dyrektor OSW zauważa, że Białoruś cynicznie wykorzystuje imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, a także naturę państw demokratycznych bardziej wrażliwych na ludzkie losy. - Na tym etapie reżim jest skuteczny - przyznaje.

W audycji także:

Dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow to laureaci tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet Noblowski ogłosił, że "nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju". Nominowanych do tego wyróżnienia było 329 kandydatów. 234 z nich to osoby fizyczne, a 95 to organizacje. Felieton Michała Strzałkowskiego.

W Czechach dwudniowe głosowanie do izby niższej czeskiego parlamentu. Czesi wybierają 200 członków Izby Poselskiej na czteroletnią kadencję. Relacja Wojciecha Stobby z Pragi.


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czasie wizyty w USA rozmawiał o zakupie uzbrojenia oraz kwestiach związanych z realizacją umowy o współpracy obronnej, podpisanej w ubiegłym roku przez prezydentów USA i Polski (w tym stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce). Rozmowa z Andrzejem Talagą (Warsaw Enterprise Institute).

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Adam Eberhard (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Setki nielegalnych prób przedostania się do Polski, strzały i prowokacje. Straż Graniczna o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 16:45
Straż Graniczna odnotowała w czwartek 523 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 35 nielegalnych migrantów - wszyscy byli obywatelami Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono. Ponadto wczoraj funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 5 cudzoziemców, którzy pomagali w nielegalnym przekraczaniu granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska poinformowała Komisję Europejską i Radę Europejską o strzałach do polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 18:10
Polski ambasador przy Unii Europejskiej poinformował kraje Wspólnoty o strzałach na granicy z Białorusią. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że list Andrzeja Sadosia otrzymali ambasadorowie państw członkowskich, przedstawiciele Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń